Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Banka Kartı Nedir? Nasıl Alınır ve Avantajları Nelerdir?

Banka kartının tam anlamıyla ne demek olduğunu, nasıl alınacağını ve avantajlarının neler olduğunu bu yazıdan basitçe öğrenebilirsiniz.
Banka Kartı Nedir? Nasıl Alınır ve Avantajları Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünya üzerinde bankacılık sistemi kurulduğundan beri ticaretin gelişmesi ve hızlanması daha kolay sağlanmıştır. Özellikle günümüze baktığımızda gelişen teknoloji ve internet ağı sayesinde artık para transferleri, nakit ihtiyaçları, tahsilat gibi yöntemler hızlı bir şekilde ilerler. Bu sebeple bankalar hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bankacılık ürün ve hizmetlerinden faydalanmanız ise bazı gereklilikleri sağlamanızla mümkündür. Bunlardan bir tanesi de banka hesaplarıdır. Eğer günlük faaliyetlerinizi ve finansal işlemlerinizi bankalar üzerinden yürütmek istiyorsanız, bankada mutlaka hesabınız olmalıdır. Bu hesapları açarken ise öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta, size en iyi hizmeti verecek olan banka türüdür. Durum böyle olunca da banka türleri hakkında bilgiler edinmenizde fayda vardır. O zaman ülkemizde bulunan banka çeşitleri hakkında detaylı bilgi edinmek için burayı tıklayın!

Banka türleri ile ilgili bilgilerinizi tamamladıktan sonra da kendinize uygun bir seçim yapar ve hesabınızı açtırabilirsiniz. Daha sonra hangi türden işlemler yapmak isterseniz hesaplarınız ona uygun yönlendirilir. Böylelikle bankacılık hizmetlerini kullanmanız kolaylaşır. Peki, bu durumun içerisinde banka kartının yeri nerededir? Bu konuyu biraz daha ayrıntılı incelemek istiyorum. Çünkü banka kartı sayesinde birçok işlem daha rahat ve hızlı gerçekleşmektedir.

O zaman banka kartı nedir, nasıl alınır, avantajları nelerdir inceleyelim.

Banka Kartı Nedir?

Banka Kartı Nedir?Banka nezdinde işlemlerinizi ilerletebilmeniz için açılan hesaplar üzerine tanımlanan kartlara ‘banka kartı’ denir. Eğer bir hesabınız yoksa banka kartınız da olamaz. Bunların ikisi tamamlayıcı ürünlerdir. Kartsız hesabınızı kullanabilirsiniz fakat hesap olmadan herhangi bir banka kartı verilmez. Banka kartının özelliğini incelediğimizde; üzerinde kart numarası, son kullanma tarihi, sahibinin adı soyadı vardır. Arka tarafında ise kartın güvenliği açısından bulunan bant ve CVV numaraları yer alır.

Banka kartına sahip olduğunuzda hesabınız üzerinden yapacağınız işlemleriniz için şubelere ihtiyaç duymazsınız. Bankamatikleri kullanarak rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle zaman kavramı ortadan kalkar. Çünkü bankamatikleri kullanmak için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. Bu yüzden hesaplarınız adına gönderilen banka kartları önemlidir. Acil işlemleriniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Banka kartları olmadan da işlemlerinizi yapabileceğiniz seçenekler elbette ki mevcuttur.

En yaygın kullanılanı ise internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığında hangi işlemler yapılır, bilgi almak için tıklayın! Kartınız olmasa dahi hesabınız üzerinden müşteri numarası ve şifrenizle, bankacılık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Burada da işlemlerinizi dilediğiniz saatte yaparsınız. Bunun için tek yapmanız gereken sadece banka hesabınız üzerinde internet bankacılığı tanıtımını yaptırmaktır. Banka tarafından bu işlemler gerçekleştirildikten ve size bilgiler ulaştırıldıktan sonra internet olan her yerden işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Banka Kartı Nasıl Alınır?

Banka Kartı Nasıl Alınır?Banka kartına sahip olmak için bir hesap açmanız gerektiğinden bahsetmiştim. Bunun için de size en iyi hizmet vereceğiniz bankayı araştırmalı ve seçmelisiniz. Sonrasında hesap açılışı için şubeye başvuru yapabilirsiniz. Size en yakın olan banka şubesine giderek müşteri temsilcisine hesap açtırmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Gerekli formlar doldurulduktan ve sizden belgeler istendikten sonra hesabınız aktif hale gelecektir. Anlık olarak kullanımına da rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Buna da Bakın: Bankalarda Bireysel Hesap Nasıl Açılır?

Diğer başvurular ise telefonla ya da internet üzerinden olabilir. Bankanın müşteri hizmetlerinden ulaşım sağlayarak hesap açılış işlemi başvurunuzu yapabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda hesap açılış başvurunuz sağlanır. Şubeye giderek ya da şubeden yönlendirilen kişilerin size gelmesini isteyerek başvurunuzu tamamlar ve hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken durum ise her bankanın şube dışına çıkan görevli hizmeti olmadığıdır. Hesap açılış işlemleriniz gerçekleştikten sonra size ‘hesap cüzdanı’ verilir. Banka kartınız olmasa dahi şubeye giderek, hesap cüzdanınız üzerinden bütün işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Banka Kartı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Banka Kartı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?Banka kartları hayatımızı kolaylaştıran uygulamalardan biridir. ATM’lerin çıkmasıyla birlikte onlarda kullanılmak üzere geliştirilen bu kartlar ile yapmak istediğiniz çoğu işlemi şubelere gerek kalmadan gerçekleştirirsiniz. Böylelikle kart kullanımını öğrenmeniz ve anlık doğan her türlü ihtiyacınızı ya da işleminizi kendiniz yapabilirsiniz. Bu durumda banka kartına sahip olmak ve bankaların saatleri içerisine sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz. ATM’leri kullanarak istediğiniz saatte para transferi, hesap – bakiye kontrolü, para çekme – yatırma gibi daha birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda banka kartlarından, hesabınızda para olduğu sürece alışveriş gibi işlemlerde yapabilirsiniz. Pos cihazı olan her yerde rahatlıkla kullanım sağlayabilirsiniz. Sadece taksit gibi işlemler yaptıramazsınız. Fakat bonus gibi uygulamalar yine bankadan bankaya değişerek geçerli olabilmektedir. Aynı zamanda banka kartınıza otomatik ödeme talimatı verebilir ve faturalarınızın ya da düzenli ödemelerinizin her ay otomatik olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak; bankalarda yapacağınız hizmetler için hesap açılışı ve kartınızın elinizde olması önemlidir. Kartınız hesap açılışınızdan ortalama 10 gün sonra elinize geçecektir. Şifre tanımlama işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra istediğiniz gibi birçok işlemde kullanabilir ve nakit para taşımaktan kurtulabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.