Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Banka Gişe İşlemleri Nelerdir?

Bankaların gişeleri aracılığıyla hangi işlemleri yapabileceğinizi biliyor musunuz? İşte size bu konuda bilmeniz gereken tüm detaylar;
Banka Gişe İşlemleri Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günlük finansal akışın hızlanmasında ve yürütülmesinde önemli bir payı olan bankalar, birçok birimiyle hizmet verir. İçerisinde bölümlenen birimler sayesinde de birçok işlemin planlı bir biçimde ve daha kolay yapılması sağlanmıştır. Bu yüzden bankalara gittiğinizde gişe, bireysel müşteri temsilcisi, kurumsal müşteri temsilcisi, KOBİ müşteri yönetimi, portföy yönetimi, operasyon, insan kaynakları şeklinde birçok birimle karşılaşırsınız. En yoğun ve işlem yapılanı ise kuşkusuz gişelerdir.

Bankacılık işlemleri gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerine kaymış ve çoğu kişi işlemlerini kendi yapabilecek duruma gelmiştir. Bunu ise bankaların sunduğu internet bankacılığı ile sağlamışlardır. İnternet bankacılığı nedir, nasıl kullanılır bilgi almak için tıklayın! İnternet bankacılığı sayesinde herkesin bir bankacı edasıyla kendi işlemlerini kolaylıkla ve hızlıca yapılmasının önü açılmıştır. Ama yine de bu sistemi kullanmayan ve bankalara giderek işlemlerini yapan bir kesim mevcuttur.

Gişelerde işlemlerinizi yapmak istiyorsanız, bankaların çalışma saatlerine uyum sağlamanız önemlidir. Açılış ve kapanış saatlerini dikkate alarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Genelde bankanın kapısından içeri girip numaratörlere gittiğinizde işleminiz için hangi birimi seçeceğiniz konusunda bir tereddütte kalırsınız. Bu konuda banka görevlileri size yardımcı olsalar da yine hangi işlemlerin nerelerde daha rahat yapılacağı konusunun bilinmesinde fayda vardır. Bu yüzden genelde yoğun çalışan banka gişelerinin ne gibi işlemler yaptığını inceleyelim.

Para Transfer İşlemleri

Para Transfer İşlemleriBankaların yoğun kullanılan hizmetlerinden biri para transferleridir. Para transferi işleminizi bankadan yapmak istiyorsanız eğer gişeleri kullanmanız gereklidir. Para gönderiminizi farklı bankalar arasında yapacaksanız EFT işlemini kullanırsınız. EFT nedir, nasıl yapılır hakkında bilgi almak için burayı tıklayın. Aynı bankalarda farklı bir kişinin hesabını kullanacaksanız da havale yöntemiyle gerçekleştirirsiniz. Banka içerisinde kendi hesaplarınız arasında gerçekleştirecekseniz eğer, virman işlemi yaparak para transfer işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu işlemlerden havale ve EFT için ücret ödeyeceksinizdir. Fakat virman için bir ücret uygulaması kullanılmaz. Bu çerçevede işlemlerinizi gişelerden gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeme İşlemleri

Ödeme İşlemleriHayatınızda sürekli bir yerlere ödemeler yaparsınız. Bunun için beklediğiniz işlem sıraları da cabasıdır. Her bir kurumun ödemesi için ayrı yere gider ve ödemeler gerçekleştirilir. Bu ciddi bir vakit kaybına neden olur. Bunun yerine bankaların gişelerini kullanarak ödeme işlemlerinizin hepsini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartınızın ödemesinden tutun elektrik, su, doğalgaz, sigorta, BES, vergi gibi birçok ödeme için bankalar kullanılabilir. Bankaların kurumlarla aralarında bulunan entegre sistemleri ile bu ödemeler hızlıca gerçekleşebilmektedir. Böylelikle fazla zaman kaybınız olmadan birçok ödemenizi bankalar sayesinde yapabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı İşlemleri

Otomatik Ödeme Talimatı İşlemleriBankalarda ödeme işlemlerinizi kısa sürede yapabileceğiniz gibi hesabınız varsa otomatik ödeme talimatı vererek bunlar için tekrardan uğraşmaya gerek kalmaz. Otomatik ödeme talimatlarınızı banka gişelerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer hesabınız bulunmuyorsa da bir banka hesabı açarak ödemeleriniz için içerisinde para bulundurmanız yeterlidir. Böylelikle sürekli bankaya gelmek zorunda kalmaz ve ödeme işlemleriniz otomatik olarak sistem tarafından ödenir. Sizin yapmanız gereken hesabınızda yeterli miktarı bulundurmak ve ödemeleriniz düzenli yapılıyor mu kontrol etmektir. Zaman değerlendirmesi bakımından otomatik ödeme talimatları oldukça önemlidir. Bu yüzden bankanın bu hizmetinden faydalanırsanız siz de karlı çıkarsınız.

Para Yatırma – Çekme İşlemleri

Para Yatırma – Çekme İşlemleriBankacılık hizmetlerinden biri olan saklama görevini kullanıyorsanız eğer, işlemlerinizi rahatlıkla gişelerden yapabilirsiniz. Şöyle ki bankalarda bulunan hesaplarınıza para yatırabilir ya da çekebilirsiniz. Bu işlemi ATM’ler sayesinde de yapabilirsiniz. Fakat bu konuya güvenlik amaçlı bankalar sınırlama getirmiştir. Bankaların ATM’lerden kişiye özel günlük para çekme limiti mevcuttur. Her bankada değişiklik gösteren bu limitin ne olduğunu bankanıza sorarak öğrenebilirsiniz. Limiti aşan para çekim işleminiz varsa eğer gişeleri kullanmanız gereklidir. Bu yüzden para yatırma işleminden çok çekme işlemi daha çok yapılmaktadır. Ama iki hizmet için de banka gişelerini kullanabilirsiniz.

Mevduat – Yatırım İşlemleri

Mevduat – Yatırım İşlemleriBankaların birikimlerinizi değerlendirme hizmetini kullanmak için de gişelerden faydalanılabilir. Bankada yatırım yapıyorsanız, vadeli mevduatınız varsa, vadeli mevduat açtıracaksanız, döviz işlemleri yapacaksanız eğer gişeler kullanılabilir. Bunun için hesaplarınızın mevcut olması ve müsait olması yeterlidir. Dilediğiniz gibi mevduat bağlattırabilir ya da bozdurabilirsiniz. Aynı şekilde döviz ticareti, altın, tahvil, eurobond, varant, repo, VİOP gibi yatırım işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu hizmetlerin geneli daha çok anlık takip edilmesi gereken işlemler olduğu için internet bankacılığının kullanımı daha uygundur.

Sonuç olarak, bankaların gişelerinde birçok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Zaman bakımından sizi biraz daha rahatlatacak olsa da en iyi zaman yönetiminizi internet bankacılığında yaparsınız. Bu yüzden internet bankacılığını kullanmanız için gerekli olan bilgileri almalı ve tanımlamaları yaptırmalısınız. Böylelikle çoğu işleminizde evden, işyerinden, telefonunuzdan, yani internet erişiminizin olduğu her yerden hızlı bir şekilde zaman kaybetmeden gerçekleştirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın