Paylaşım

Altın Dolar ve FED Baskısıyla Kayıplarını Derinleştiriyor


 

Dolarda görülen güçlenmenin yeniden başlaması ve FED’in önümüzdeki ay faiz artırımına gideceği beklentilerinin baskısı altında kalan altın, kayıplarını giderek derinleştiriyor. Altın piyasasında yaşanan gelişmeler ve merak edilenler haberimizde;

Haftaya yükselişle başlangıç gerçekleştirmesinin ardından altın, iki gündür sert düşüşler yaşıyor. Hatırlanacağı üzere haftanın ilk işlem gününde yatırımcıların FED’in faiz artırım ihtimalini yeniden değerlendirmesine bağlı olarak, dolarda geçtiğimiz haftadan beri görülen ralli son bulmuştu. Dolardaki rallinin son bulması ve yatırımcıların ETF alımlarına devam etmelerinden güç bulan altın, haftaya kazanımlarla başlangıç gerçekleştirmişti. Ancak haftanın ikinci gününden itibaren altın yeniden yönünü aşağıya doğru çevirerek değer kayıpları yaşamaya başladı. Altının değer kayıpları yaşamasının en önemli nedeni ise FED’in faiz artırım ihtimalinin her geçen gün giderek artması oldu.

FED’in Haziran ayında faiz artırımına gideceği beklentisi hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz işlem haftasında tutanakların açıklanmasıyla ortaya çıkmıştı. Nisan ayına ilişkin tutanaklarda Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri, hedeflenen yüzde 2’lik enflasyon hedefine yaklaşılması halinde önümüzdeki ay gerçekleşecek toplantıda faiz artırım ihtimalini hayata geçirebileceklerini ifade etmişlerdi. Uzmanlar ise tutanaklarla ilgili olarak yaptıkları değerlendirmelerde, FED’in faiz artırım ihtimalinin canlı olduğunu dile getirmişlerdi. Uzmanların FED tutanaklarıyla ilgili açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz gün ise FED başkanlarından gelen açıklamalar faiz artırım ihtimalini giderek tırmandırdı. Philadelphia FED Başkanı Harket, gerçekleştirdiği açıklamada FED’in bu yıl içerisinde iki veya üç kez faiz artırımına gitme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu savunarak; Haziran ayını işaret etti. Yaşanan bu gelişmenin ardından bugünkü işlemlerde dolar yeniden tırmanışa geçmeyi başardı. FED’in faiz artıracağı beklentileri ve güçlü dolar karşısında kayıplarını giderek derinleştiren spot altın, haftanın ikinci işlem gününde yüzde 1,8 oranında değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası spot altın, ons başına 1,228.50 dolar seviyesine kadar geriledi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın