Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alacağım Evin Tamamına Kredi Çekebilir miyim?

Bir ev alma hayaliniz varsa ve peşinat ödemeden tamamına kredi kullanmak istiyorsanız bu konuda bilmeniz gerekenler var...
Alacağım Evin Tamamına Kredi Çekebilir miyim?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Temel ihtiyaçlar arasında boy gösteren barınma ihtiyacı, her geçen gün insanlar için bir çile haline gelmektedir. Yüksek fiyatları, ülkemizde çeşitli seçeneklerin değerlendirmesini gerektirmiştir. Bu durumda da ortaya çıkan konut kredileri olmuştur. Konut kredileri sayesinde birçok kişi ev sahibi olmuştur. Fakat bu durumu hemen herkes değerlendirememektedir. Çünkü konut kredisi kullanmak çok kolay değildir. Çeşitli şartları vardır.

İlginizi Çekebilir:
Konut Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kredi kullanmak istiyorsanız öncelikle bunları değerlendirmeniz ve öğrenmeniz gereklidir. Kredi şartlarına baktığınızda her kişinin kesesine göre seçenekler neredeyse mevcuttur. Genelde konut kredilerinde uygulanan en yaygın seçenek evin belli bir kısmına kredi çıkmasıdır. Bazen kişiler peşinat kısmını ödemede sıkıntı yaşayabiliyor. Bazı bankaların bu konularda da destekleri mevcuttur. Fakat öncelikle konut kredileri hakkında bilgiler vermek ve daha sonra peşinatsız nasıl ev sahibi olunabilir incelemek en uygunudur.

Bu durumda konut kredisi nasıl kullanılır inceleyelim:

Konut Kredisi Kullanmak

Konut Kredisi Kullanmakİnsanlar yatırım için ya da kendilerine ait bir evleri olsun diye konut kredileri kullanırlar. Konut kredileri özellikle son zamanlarda popüler olmuştur. Daha öncelerinde kooperatif ile ev sahibi olmak modaydı. İnsanlar bir kooperatif kurup, belli paralar ödeyerek ev sahibi oluyorlardı. Tabi, buralarda bazı kötü niyetli insanlar çoğu kişiyi evsiz bırakmışlardır. Bu olaylar yaşandıkça da kooperatiflere olan güven azalmış ve insanlar yeni ev sahibi olma yöntemlerini değerlendirmeye çalışmışlardır. İşte bu durumda bankalar ortaya çıkmış ve konut kredi seçeneklerini sunmuştur.

2007 yılından sonra artan bankaların konut kredi seçeneklerinin diğer bir sebebi de mortgage sisteminin yaygınlaşmasıdır. Mortgage sistemi ile ev almak için nedenler artmıştır. Bu sistem sayesinde birçok seçenek doğmuştur. Bu seçenekler ile çoğu insan ev sahibi olmuş ve olmaya devam etmektedir. Tabi, bankaların güvenlik önlemlerinden dolayı her önüne gelene de kredi vermemektedirler. Bu konuda belli şartları vardır ve bu şartlar sağlanmadığı sürece konut kredilerinden mahrum olmaktadırlar. Bu durumda konut kredilerinin şartlarını ayrıca değerlendirmekte fayda vardır.

Konut Kredisinin Şartları

Konut Kredisinin ŞartlarıKonut kredisi kullanabilmeniz için öncelikle kredi kullanacağınız bir evin olması gereklidir. Çünkü bankaların ev üzerinde ipotekleri vardır. Bu ipoteğin yapılması için de ev konusunda bazı koşullar vardır. Aslında alınmak istenen eve göre kredi çıkıyor diyebiliriz. Evin durumu, krediye uygunluğu gibi etkenler en üst sıradadır. Genelde konut kredilerinde kullanım %80 kredi, %20 peşinat olarak uygulanmaktadır. Bu uygulama bankalara ve kişilere göre farklılık gösterebilir. Diğer alt başlıkta da bunu inceleyeceğiz.

Konut kredilerinde de diğer kredilerde olduğu gibi önemli ayrıntılar vardır. En başında ise tahmin edeceğiniz gibi kredi notu ve evraklar gelmektedir. Kredilerde istenen genel evraklar, konut kredileri için de geçerlidir. Nüfus cüzdanı, çalışma belgesi, gelir durumu, SGK evrakları gibi seçeneklere bakarak değerlendirilir. Kredi notu ise diğerlerinde olduğu gibi yüksek olmalıdır. Yani geçmiş performansınızda çok büyük sıkıntılar bulunmamalıdır. Eğer performansınız iyiyse kredi başvurusu süreciniz olumlu bir şekilde ilerler. Almaya karar verdiğiniz eve ekspertiz gider ve orada da sıkıntı çıkmazsa krediniz genelde olumlu olarak sonuçlanır.

Buna da Bakın:
Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fakat genelde insanları konut kredilerinde zorlayan nokta peşinat olmaktadır. Çünkü insanların hayat şartlarında özellikle dar gelirli aileler için büyük sorun olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple bankaların, peşinatsız konut kredileri yüksek oranda arama düzeyine sahiptir.

Evin Tamamı için Kredi Çekilir mi?

Evin Tamamı için Kredi Çekilir mi?İnsanlar aldıkları evin tamamına kredi çekmek isterler. Yani peşinat ödeme konusunda sıkıntı çekmektedirler. Evin tamamına kredi çekmek şuanda imkansızdır. Bazı kişilerin ise peşinat ödeyecekleri durumu yoktur. Bu sebeple çeşitli yollar denemektedirler. Bu yollar hakkında sizlere birazdan bilgilendirme yapacağım. Ama şuanda peşinatsız kredi arayışı yerine benim sizlere önerim birikim yapmaya çalışmanız olacaktır. Olmayan parayla birikim yapma seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayın! Böylelikle ev almak istediğinizde kullanabileceğiniz birikimlerinizin olması, sizin konut kredilerini daha rahat çekmenize yardımcı olur.

Şimdi, bankaların peşinatsız konut kredisi verip vermediğini incelemekte fayda vardır. Bankaların peşinatsız kredi seçeneklerinin mümkün olmadığını belirtmiştim. Bu yüzden birikimlerin önemli olduğunu ve bu konuya yaklaşımınızı olumlu hale getirmeniz gerektiğinden bahsetmeye çalıştım. Fakat yine de peşinatsız kredi konusunda yardımcı olacağını düşündüğüm ek önerilerim mevcuttur.

O zaman gelin peşinatsız konut kredisi seçeneklerine hep birlikte göz atmaya devam edelim:

Peşinatsız Konut Kredisi

Peşinatsız Konut KredisiBDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) krediler konusunda çeşitli düzenlemeler getirmiştir. Konut kredilerinde aradığı şartlardan bir tanesi de ev kredilerinde sadece belli bir kısmının banka tarafından verilebileceği, kalan kısmının ise müşterinin kendisi ödeyeceği yönündedir. Böyle olduğunda da ev sahibi olmak isteyen çoğu kişinin hayali suya düşebilmektedir. Size bu konu ile ilgili iki yöntem sunabiliriz. Tabi, bu durumlar tamamen bankaların şartlarından bağımsızdır. Sizin uygulama isteğinize kalmış bir öneridir.

Eğer ev kredilerinin peşinat kısmını ödeyebilecek durumunuz yoksa değerlendirmelerinizden biri bireysel kredi kullanmak olabilir. Yani konut kredisinin yanında peşinat kısmı için ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Fakat bu durumda bankada kredi notunuzun ve gelir düzeyinizin önemi büyüktür. Eğer bu koşullar için uygun görülürseniz, faiz ödemelerinizi ve aylık taksitlerinizi kendinize göre düzenleyerek kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise başka ev üzerinden konut kredi çekmektir. Bunun için de size çok güvenen bir akrabanızın evi olabilir. Onu ipotek göstererek tekrar konut kredisi çeker ve peşinatınızı ödeyebilirsiniz.

Sonuç olarak; bankaların uygulamalarında BDDK gözetiminden dolayı belli bir peşinat almaları gereklidir. Fakat bu peşinatı karşılayacak durumunuz yoksa yukarıda sunduğum iki seçeneği deneyebilirsiniz. Tabi artı faiz oranlarına ve ödemelerine razı gelmeniz gereklidir. Ayrıca bunlar sadece bir öneridir. Daha doğrusu insanların genel olarak uyguladıkları yöntemlerdir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.