Yatırım yapmaya başla!

Ahmet Davutoğlu’nun Gidişi Yurtiçi Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

Ahmet Davutoğlu’nun Gidişi Yurtiçi Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

Yurtiçinde siyasi gündem son günlerde oldukça yoğun. Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda AKP’de liderlik tartışmasının kıvılcımı alevlenmişti. AKP kadrolarında görev alan bazı politikacılar yaptıkları açıklamalarda lider olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı gördüklerini dile getirmişlerdi. Yaşanan bu gelişmelerin ardından grup toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise partide bir liderlik krizinin bulunmadığını ve kendisinin hem genel başkan hem de başbakan olarak, hareketin lideri olduğunu ifade etmişti. Ancak bu açıklama tansiyonun düşmesine yetmedi. Son olarak ise Başbakan Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan bir araya gelerek basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdiler. Görüşmenin ardından taraflar kamuoyuna resmi bir açıklama yapmadılar.

Ancak geçtiğimiz gün Başbakan Davutoğlu, gerçekleşen MKYK toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu kamuoyuna yaptığı açıklamada, bu ay içerisinde kongreye gitme kararı aldıklarını ve kendisinin mevcut şartlar itibariyle aday olmayı düşünmediğini ifade etti. Böylelikle başbakanlık koltuğunun değişeceği kesinleşmiş oldu. Yaşanan gelişmelerin ardından ise yurtiçi piyasalarda oldukça önemli gelişmeler yaşandı. Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) sert düşüşler yaşarken, Dolar/TL cephesi yukarı yönlü bir ivme yakaladı.

Siyasi cephede yaşanan bu gelişmelerin ardından bugün uzmanlar, yurtiçi piyasalarda yaşanan gelişmelerle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundular. Uzmanların açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Piyasalar yaşanan çalkantıların ardından bir yerde dengeyi bulacaktır”

Yurtiçi piyasalarda yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ege Yazgan gerçekleştirdiği açıklamada, önümüzdeki sürece ilişkin ister istemez bir belirsizliğin yaşandığını söyledi. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen belirsizlik boyutunda büyük bir krizin gündemde olmadığını belirten Yazgan, son günlerde yaşananların bir hükümet krizi olmadığını savundu. Açıklamalarının devamında ise Yazgan, seçim ihtimalinin yüksek olasılık gibi görüldüğünü belirterek, piyasaların yaşanan bu gelişmeler sonrası çalkalandığını ancak bir yerde yeniden dengeyi bulacağını ifade etti.

“İlerlediğimiz yolda büyük değişim olmayacak”

Burgan Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yasin Demir ise yurtiçi piyasalarda yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, yeni bir seçim ihtimalinin resme girmesinin ardından belirsizlik ortamının oluştuğunu söyledi. Ancak bu belirsizlik ortamının büyük tabloyu bozamayacağını belirten Demir, geçtiğimiz yıla oranla daha küçük bir belirsizliğin yaşandığını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Demir, büyük tablonun risk primini artıracağını belirterek, ekonomi yönetiminde küçük farklılıkların yaşanabileceğini ancak ilerlenen yolda büyük bir değişiklik beklemediğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum