Yatırım yapmaya başla!

ABD Başkanlık Seçimi ve Brexit Oylaması FED’i Hangi Yönde Etkileyecek?

ABD Başkanlık Seçimi ve Brexit Oylaması FED’i Hangi Yönde Etkileyecek?

Bilindiği üzere önümüzdeki ay içerisinde ABD Merkez Bankası’nın (FED) Haziran ayı toplantısı gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında gerçekleşen toplantıda FED, uzun bir aranın ardından faiz artırım kararı almış ve gösterge faizini yüzde 0,25 ile 0,50 aralığına yükseltmişti. Yeni yıl için ise öngörülen faiz artırım oranı 4 olarak açıklanmıştı. Ancak yeni yılda küresel ekonomilerde büyümeye yönelik risklerin ortaya çıkması ve yaşanan volatilite ortamında, FED gerçekleştirdiği üç toplantıda da faizleri sabit tutarak yeni yıl için öngörülen faiz artırımını 2’ye indirmişti. FED’in bu kararı Mart ayı toplantısında verildi. FED’in Mart ayı toplantısında yaşanan gelişmelerin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlerleyen süreçte FED’in hangi toplantısında faiz artırımına gideceği merak konusu olmaya başladı. Bu doğrultuda piyasaların tüm dikkati önümüzdeki ay gerçekleşecek olan yılın dördüncü toplantısına çevrilmiş durumda bulunuyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta FOMC’de oy hakkı bulunan Cleveland FED Başkanı Loretta Mester ve Boston FED Başkanı Eric Rosengren, FED’in izleyeceği yol haritasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuşlardı. İki bölgesel FED Başkanı, FED’in Haziran ayında gerçekleştireceği toplantıda faiz artırımına gitmesi gerektiğini ifade etmişlerdi. Mester ve Rosengren’in açıklamalarından öne çıkan bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün ise PIMCO’nun Gelişmekte Olan Asya Ülkeleri Portföy Yönetim Şefi Luke Spajic, Brexit oylaması ve ABD başkanlık seçimlerinin FED’i hangi yönde etkileyeceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Spajic’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Risk unsurları faiz artırımını etkileyebilir!”

FED’in izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Spajic, FED’in Haziran ayı toplantısını etkileyecek bazı risk unsurlarının bulunduğunu söyledi. Bu risklerin başında İngiltere’de gerçekleşecek Brexit oylaması ve ABD’de başkanlık seçiminin bulunduğunu belirten Spajic, buradaki sonuçların kararlar üzerinde belirleyici olacağını dile getirdi. FED’in yeni yılda 1 veya 2 kez faiz artırımına gitmesinin makul olacağını belirten Spajic, faiz artırım kararının gelmesi durumunda Asya para birimlerinde dalgalanmaların yaşanacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum