Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

3D Secure Nedir?

İnternet üzerinden yaptığımız alışverişlerde her zaman karşımıza çıkan 3D Secure uygulaması hakkında merak ettikleriniz...
3D Secure Nedir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnternet üzerinden istediğiniz ürünleri sıra beklemeden, oldukça indirimli şekilde satın almanız mümkün. Kredi kartı bilgilerinizle çok kısa bir sürede online alışverişin keyfini çıkartabilirsiniz. Her ne kadar güvenilir sitelerden alışveriş yapsanız da kart bilgilerinizin üçüncü kişilerin eline geçmesi ihtimali bile korkutucu, değil mi? İki büyük finans devi olan Visa ve MasterCard, güvenlik önlemlerini daha da arttırıp, oluşabilecek problemleri engellemek için online alışverişlerde proaktif bir yol sunuyor: 3D Secure.

İnternet üzerinden kredi kartıyla yaptığınız alışverişlerin güvenliğini arttırmak için 3D Secure uygulaması Visa tarafından geliştirilmiş olup, MasterCard tarafından da kabul edilmiştir. Eğer online alışverişinizi Visa kredi kartınızla yaptıysanız, bu uygulamaya ‘Verified by Visa’ adı verilir. MasterCard kredi kartınızla alışverişinizi tamamlamak istediğinizde ise bu uygulamanın adı ‘SecureCode’ olarak karşınıza çıkacaktır. Visa ve MasterCard ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Her ne kadar isimleri farklılık gösterse de asıl amaç; ödeme yaparken sahtecilik, dolandırıcılık ya da chargeback adı verilen işlem itirazlarını en az seviyeye indirmeye çalışmaktır.

3D Secure sisteminin işleyişini ve güvenilirliğini gelin hep birlikte inceleyelim:

3D Secure Nasıl İşler?

3D Secure Nasıl İşler?Kredi kartıyla online alışveriş yapmak istiyorsanız, kartınızı internet alışverişinize açmanız gerekmektedir. Yani kredi kartınızı internet bankacılığını kullanarak, bankanızın sistemine kaydettirmelisiniz. Bazı internet sitelerinde 3D Secure uygulaması ile alışveriş yapma zorunluluğu varken, bazılarında ise bu sizin tercihinize bırakılmıştır. Ödemenizi 3D Secure kullanarak yaparsanız bankanızdan gelecek olan şifreyi, alışveriş yaptığınız siteye girmelisiniz. Eğer şifreniz doğru ise bankanızdan ödeme onayı alıp, birkaç gün içerisinde kargonun kapınızı çalmasını heyecanla bekleyebilirsiniz. Kart numaranız başkaları tarafından biliniyor olsa da 3D Secure şifresi kartınızda tanımlı olan cep telefonu numarasına geleceği için üçüncü şahıslar şifrenizi öğrenemeyecektir.

3D Secure Neden Güvenli?

3D Secure Neden Güvenli?3D Secure sistemini kullanarak yaptığınız ödemelerde sizden istenen şifre, kart sahibinin kimliğini doğrulamak içindir. Bu sayede, kartınız kötü niyetli insanların eline düştüğünde kullanılmasını önleyebilirsiniz. Alışveriş merkezlerinde kredi kartıyla ödeme yaptığınızda kartınızın şifresi ve online alışverişlerde kullanılan 3D Secure şifresi, alışverişinize onay vermeniz anlamına gelmektedir. Telefonunuza gelen şifreyi; alışveriş yaptığınız siteye doğru bir şekilde yazdığınızda banka tarafından dijital olarak imzalı, alışverişinizi kanıtlayan bir ödeme makbuzu oluşturulur. Bu sayede, pos cihazıyla yapılan alışverişlerdeki gibi güvenli bir sistemi kullanmış olursunuz. Kart sahibinin kimlik doğrulama süreci, elektronik ödeme işlemlerindeki itirazları (chargeback) ve sahtecilik ihtimallerini de minimuma indirmeyi sağlar. Üye işyerleri sahtecilikten korunurken, siz de kredi kartınızla online alışveriş yapma endişenizi ortadan kaldırabilirsiniz.

3D Secure Sisteminin Avantajları Nelerdir?

3D Secure Sisteminin Avantajları Nelerdir?Online alışverişlerde 3D Secure uygulamasını kullanmak; kart bilgilerinizi korur, size sadece güvenli alışverişin keyfini sürmek kalır. Alışveriş yaptığınız e-ticaret sitelerinde sadece bir işlem fazla yaparak kartınızı ve kendinizi koruma altına alabilirsiniz. 3D Secure sistemine kayıt olmanız internet bankacılığı üzerinden sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Kayıt aşamasından sonra ödeme sırasında şifrenizi girerek hiçbir endişeye yer vermeden alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Hiç kimse sizin adınıza online alışveriş yapamayacaktır; çünkü şifrenizi sadece siz bilebilirsiniz. Güvenlik açığı bulunan internet sitelerinden alışveriş yaptığınızda bile bu sistem kredi kartınız üzerinde kontrol sağlar, bilgilerinizin kötü niyetli kişilere ulaşması riskini sıfıra yaklaştırır. Bir diğer güvenli alışveriş yapma uygulaması olan sanal kart ise bankalar tarafından hazırlanan, hırsızlık ihtimalini azaltan bir sistemdir. Sanal kartla ilgili daha ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.

3D Secure sistemi, tüketicilerin yanı sıra sanal mağazalara da kullanım kolaylıkları sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde mağazalar, alışveriş yapanın gerçek kart sahibi olup olmadığını anlama imkanı sağlıyor. Bu sayede, online alışveriş sitelerinin işlemlerinin kötüye kullanılması veya şikayet edilmesi ihtimali de ciddi oranda azalacaktır. Ayrıca, kart sahibinin “bu alışveriş benim haberim olmadan yapılmıştır” demesi durumunda, işlemin inkar edilmesi de engellenmiş olup, chargeback dediğimiz işlem itirazı maliyetlerinden de kurtulmasını sağlayacaktır. Son olarak, güvenli olmayan internet sitelerinden alışveriş yapmak yerine, 3D Secure sistemine sahip siteleri kullananların sayısındaki artış azımsanamayacak kadar çoktur.

Hayatımızı her alanda kolaylaştıran Visa ve MasterCard’ın en önemli buluşlarından biri olan 3D Secure kullanma seçeneği, hemen hemen tüm alışveriş sitelerinde bulunmaktadır. Daha güvenilir, garantisi en bol sistem olan 3D Secure; vazgeçilmezleriniz arasına girerse dolandırılma ihtimaliniz sıfıra inecektir. Kredi kartınız kaybolsa bile kimse kartınızı kullanarak alışveriş yapamayacaktır. Kredi kartınızın kaybolması durumunda yapabileceklerinizi buradan öğrenebilirsiniz. Dünya devlerinin piyasaya sunduğu bu sistem sayesinde, en küçük güvenlik tehdidi bile sizin için sorun olmaktan çıkacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.