Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Başlangıçları Raporu Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Öncü ekonomik göstergelerden konut başlangıçları nedir, nasıl yorumlanır sorularının ve daha fazlasının yanıtı bu yazıda! İşte kritik veriye dair bilinmesi gerekenler:
Konut Başlangıçları Raporu Nedir? Nasıl Yorumlanır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Konut başlangıçları, ekonomik takvimde yer alan en önemli veriler arasındadır. Tıpkı enflasyon, gayri safi yurt içi hasıla, tarım dışı istihdam gibi piyasalar tarafından yakından takip edilmektedir. Çünkü inşaat sektörünün ne durumda olduğunu gösterir.

Bu da yatırımlardan tüketicilere, istihdamdan üreticilere ve daha pek çok kaleme kadar ekonomide dalga etkisi yaratır.

Konut başlangıçlarında artış yaşanması, ülke ekonomisinin olumlu yönde geliştiğinin göstergesidir. Ekonominin olumlu seyirde seyretmesi, bütçeleri de aynı yönde etkilemektedir. Sermaye gücünün artmasıyla birlikte yatırımlarda da hissedilir artışlar görülmektedir.

Tersine konut başlangıçlarının beklenenin altında gelmesi ya da rakamın gerilemesi, piyasalarda aşağı yönlü baskı yaratabilir.

Sonuçta öncü bir gösterge olan konut başlangıçları nedir, nasıl yorumlanmalıdır, neden önemlidir sorularının yanıtları tüm detaylarıyla öğrenilmelidir. Bilinmesi gerekenleri aşağıdaki başlıklarda sizler için listeledik!

Konut Başlangıçları Raporu Nedir?

Yapımına yeni başlanmış veya başlanacak konutların sayısını ifade eden raporlar, yatırımcıların işlemlerini farklı yönlerde etkilemektedir.

ABD Federal İstatistik Sistemi’ne bağlı Nüfus Sayım Bürosu tarafından açıklanan konut başlangıçları, yapımına başlanmış yeni konut inşaatlarının yıllık olarak hesaplanan seviyesini belirler.

Yeni bir konut biriminde inşaatın başlamasını ifade eden rapor, kısmen ABD Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığı tarafından finanse edilen konut inşaatçıları arasında yapılan ankete dayanmaktadır.

Konut başlangıçları raporu aynı zamanda konut tamamlama verilerini ve alınan inşaat izinleri rakamlarını da içerir. Yeni konut inşaatları için ölçüttür ve önemli bir ekonomik gösterge olarak kabul edilir.

Temel atma başlar başlamaz, bu konut başlangıcı sayılıyor ve çok aileli konut projelerindeki her ünite ayrı bir konut başlangıcını yansıtır. Son aya ait mevsimsellikten arındırılmış veriler önceki aylarla karşılaştırılıyor.

Aylık değişiklikler volatil olabilir. Fakat uzun vadeli eğilim, tüketici harcamaları ve genel olarak ekonomi için çok önemli bir sektörü izler. Nitekim dünyanın en büyüğü olan ABD ekonomisinde konut, kilit bir sektördür. Aynı zamanda inşaat, emlak ve bankacılık için de kritiktir.

Konut piyasası, kereste ve bakır gibi emtia fiyatlarının yanında istihdam açısından da önemlidir. İnşaatçıların yeni projelere kaynak harcama konusundaki istekliliğini ölçen konut başlangıçları, risk iştahı ve tüketici duyarlılığı için de göstergedir.

ABD’nin bazı bölgelerinde konut başlangıçları büyük mevsimsel değişikliklere tabi olduğundan, aylık rapordaki gösterge rakam mevsimsellikten arındırılmış yıllık orandır.

Söz konusu oran, mevsimsellikten arındırılmış aylık değerin, 12 ile çarpılmasından elde edilir.

Fırtınalar veya soğuk havalar gibi kısa vadeli hava koşullarının da bu değişken veri serisi üzerinde etkisi olabilir. Rapor, ulusal konut başlangıç verilerini Kuzeydoğu, Ortabatı, Güney ve Batı olmak üzere ABD’nin dört bölgesine göre belirler.

Aylık veriler üç konut kategorisine ayrılmıştır:

  • Tek haneli konutlar
  • İki ila dört üniteden oluşan çok aileli konutlar
  • Apartman binaları gibi beş veya daha fazla üniteli çok aileli konutlar

Çok aileli konutlardaki her ünite ayrı bir başlangıç olarak sayılır. Dolayısıyla 25 üniteli bir apartmanın inşaatının başlaması, 25 yeni çok aileli konut başlangıcı olarak kaydedilecektir.

Veriler kamuya ait veya devlet tarafından inşa edilen konutları içermez.

Konut başlangıçları nedir sorularının yanıtları kapsamında bilinmesi gereken bir diğer şey, yeni ev inşaatına ilişkin toplanan en eski veriler arasında yer aldığı ve tarihinin 1959’a kadar uzandığıdır.

Verilerin toplanma süresi raporlama ayını takip eden ilk günden yedinci iş gününe kadar sürer ve veriler genellikle derlemeden yaklaşık bir hafta sonra yayınlanır.

Yani Ocak ayına ilişkin konut başlangıçları için anket süreci 1 Şubat’ta başlar ve ayın ortasında yayımlanır. Veriler, aylık kıyaslamanın yanında üç aylık ve yıllık bazda da yayımlanır. Daha önce yayımlanan veriler bazen revize edilip güncellenir.

Konut başlangıçları ekonominin öncü göstergesi olarak görülüyor. Devlet kurumları ve ABD Merkez Bankası (FED), ekonominin durumunu değerlendirirken “inşaat izinleriyle yetkilendirilen özel mülkiyete ait konut birimlerine” ilişkin verileri kullanır.

Konut başlangıçlarında bir düşüş dönemi ekonominin resesyona ilerlediği, istikrarlı bir artış ise ekonominin büyüme yolunda olduğu anlamına gelebilir.

Tüm bunların yanında konut başlangıçları faiz oranlarındaki değişimlere duyarlıdır. Mesela FED para politikasını sıkılaştırdığında ipotek faizleri yükselir ve bu da konutlara olan talebi baskılar.

Geliştiriciler de yeni ev inşa etme konusunda temkinli davranabilir, bu da inşaat izinlerinin ve konut başlangıçlarının azalmasına yol açabilir.

Tam tersine FED para politikasında gevşemeye gidip faizleri indirirse tüketiciler kredi almaya ve yeni ev almaya yönelir.

Konut Başlangıç Raporu Nasıl Yorumlanır?

Konut Başlangıç Raporu Nasıl Yorumlanır?Ekonomi için önemli ölçek olan konut başlangıç raporu verileri, geçmiş verilere ve beklentilere bakılarak yapılır.

Eğer veriler, beklentiyi karşılamış ve aşmış ise duruma göre olumlu sinyaller alınır. Tersine öngörülenin altında kalmışsa, piyasalardan olumsuz tepki alır.

Nitekim konut, Amerikan hanehalkının yatırım harcamalarının ve genel ekonomik faaliyetin önemli bir bölümünü oluşturur.

Güçlenen bir ekonomide, Amerikalılar harcayacak daha fazla gelirleri olduğunu ve yeni konut satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu düşünürken, zayıflayan bir ekonomide tam tersi geçerlidir.

Konut başlangıçlarına ilişkin veriler, üreticilerin üretimi planlamasına, sigortacıların oranlarını ayarlamasına ve bankaların ipotekler için fon tahsis etmesine olanak tanır.

Bir mülk geliştiricisi bir konut topluluğu inşa etmek için yeşil alanlara baktığında, inşaatın finansmanına yardımcı olmak için kredi verenlere yönelecek ve
ardından konutları emlakçılara satışa sunacaktır.

Yeni ev sahiplerinin konut için tam ödeme yapmaları muhtemel olmadığından genellikle bir peşinat öder ve geri kalanı için ipotek çekerler. Konut inşaatı için kereste, çimento, bakır gibi emtialar gerekir ki bu da arz-talep dengesini, buna paralel fiyatları etkiler.

Tüm bu nedenlerden dolayı konut başlangıçları ekonomik faaliyetlerin durumu, Amerikalıların zenginliği ve tüketici güvenine ilişkin sağlam bir bakış açısı sunar.

Fakat ne kadar önemli olsa da tek bir veriye bakarak, yorum yapmak sakıncalıdır. Kaldı ki aylık rakamlar değişkenlik gösterip büyük hata marjlarına tabi olabilmektedir.

Yani sadece konut başlangıçları raporunu yorumlarken bile tek veriye bağlı kalınmamalıdır. Raporun tamamının yanında temel eğilimi belirlemek için hareketli ortalamalar gibi indikatörler dikkate alınmalıdır.

Konut Başlangıçları Raporu Piyasaları Nasıl Etkiler?

Konut başlangıçları verisi, faiz oranları ile birebir alakalı göstergelerdendir. Çünkü FED, ekonomi değerlendirmelerinde, konut başlangıç verilerini de dikkate almaktadır.

Yatırımcılar ve analistler yayımlanan son raporu önceki aylık, üç aylık veya yıllık verilerle karşılaştırır. Bazıları ise tek aileli konutlar için konut başlangıçlarına odaklanma eğilimindedir.

Konut başlangıçlarındaki artışlar emlak geliştiricilerin, inşaat malzemesi üreticilerinin, mobilya perakendecilerinin ve ipotek sağlayıcılarının hisseleri için iyiye işaret edebilir.

Bununla birlikte keskin artışlar bazılarının enflasyonda ani bir toparlanma ve ekonomik büyümede daha güçlü bir tempo olacağı konusunda endişelenmesine neden olabilir. Bu da tahvil fiyatlarında düşüş yaratabilir.

Konut başlangıçlarındaki aylık düşüşlerse hisse senetleri açısından olumsuz olabilir ve tahvil yatırımcılarının enflasyonist baskılara ilişkin endişelerini azaltabilir.

Sonuçta konut piyasası, ABD’nin Tüketici Fiyat Endeksi’nde enflasyonu ölçen barınma kategorisinin ve ekonominin önemli bir parçasıdır. Konut başlangıçları, yatırımcıların portföylerini nasıl yönetecekleri konusunda fikir edinmeleri için en iyi yollardandır.

Konut başlangıçları emtiaların, hisse senetlerinin ve tahvillerin değerini doğrudan etkiler. Yukarı yönde bir eğilim dolar için de pozitiftir.

Öte yandan verinin artması her zaman piyasayı iyi yönde etkilemez. Daha doğrusu konut başlangıçlarındaki düşüş yatırımcılar için her zaman iyi bir şey olabilir.

Bunun nedeni, konut piyasası düştüğünde tahvil piyasasının aslında iyileşmesidir. Konut toparlanmaya başladığında ise tahvil fiyatları düşer. Doğru yorumlamalarda bulunarak, piyasalardaki hareketlerden kârlı işlemlerle yararlanabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın