Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Borçlarımdan Nasıl Kurtulurum” Diyenler için Etkili Öneriler

Borçlarınızdan bir türlü kurtulamıyorsanız belki de yanlış yöntemler tercih ediyorsunuzdur! İşte sizleri borçtan kurtaracak birbirinden etkili öneriler:
“Borçlarımdan Nasıl Kurtulurum” Diyenler için Etkili Öneriler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ah, şu borçlar… Bir türlü kurtulamadığımız, bizi kamçılayacağını düşündüğümüz (hani hepimiz yiğidiz ya) ama sırtımıza yük olmaktan başka hiçbir işe yaramayan malum borçlarımız! Elimizi kolumuzu bağlayan, bizi çıkmazlara sürükleyen, kurtulsak bile bir müptela gibi bizi yine kendisine mahkum etmeyi başaran esaret nedenimiz!

Evet, günümüzde borçlardan muzdarip ne kadar çok insan olduğunu hepimiz biliyoruz sanırım, değil mi? Elbette, öyle! Zira istesek de istemesek de hemen hepimiz borçlu olmak durumunu görüyor, duyuyor ya da tastamam yaşıyoruz. Tabii, bu durumda nelerin etkili olduğunu da aşağı yukarı tahmin edebiliriz. Yani sonuçta eskiden borçlu olmak bu kadar kolay değilken, günümüzde çoğu insan tabiri caizse cürmüne bile bakmadan hiç ödeyemeyeceği borçlar altına giriyor. “Ayağını yorganına göre uzat” atasözünün ne kadar doğru olduğunu unutanlar, var olan borçların üzerine bir yenisini daha ekleyerek boşa kürek çekiyorlar. Tıpkı çırpındıkça batmak gibi onlar da borçlardan kurtulmaya çalıştıkça boylarını aşan sulara doğru ilerliyorlar. Efendim? Yoksa bu dediklerimi üzerinize mi alındınız? Öyleyse siz de bu hataları yapanlardan birisiniz demektir.

Diğer bir deyişle, siz de borç batağından kurtulmaya çalışıyorsunuz. Ama içine düştüğünüz labirent misali konumda ne yapsanız da bir türlü çıkış noktasını bulamıyorsunuz. Peki, neden? Neden borçlarınızdan kurtulma konusunda bu kadar başarısızsınız? Kendinizi bu duruma sokarken gösterdiğiniz hayran olunası çabayı neden kurtarma konusunda gösteremiyorsunuz? Bunun için uğraşmak zor geldiği için mi yoksa gerçekten ne yapacağınızı bilmediğiniz için mi? Eğer gerçekten ne yapmanız gerektiğini öğrenmek ve borçlarınızdan kurtulup şöyle rahat bir “ohh” çektiğiniz günlerin geleceğine inanmak istiyorsanız, o zaman hemen şimdi anlatacaklarımıza kulak vermelisiniz. Çünkü bugün borçlarınızdan adım adım kurtulmanın yollarını inceleyeceğiz. Ama burada bilmeniz gereken şey, rahat bir nefes almak için çaba harcamanız gerektiği! Yani öyle ha denince bütün borçlarınızın silineceğini falan umut etmeyin. Bütün bu dediklerimde anlaştıysak, o zaman hemen alt başlıklarımızı incelemeye başlayalım diyorum.

İşte “borçlarımdan nasıl kurtulurum” diyenler için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

Finansal Durumunuzu Organize Edin!

Finansal Durumunuzu Organize Edin!İşe finansal durumunuzu organize ederek başlamalısınız. Girdiğiniz bütün borçları, yapmanız gereken bütün ödemeleri, elinizde olanları, kullanabileceklerinizi ve bunların yanı sıra geçinmenize yetecek aylık para miktarını tek tek listeleyerek yazmalısınız. “Ben daha önce hiç bütçe yapmadım, tam olarak ne yapacağımı bilmiyorum” diyorsanız da bu konuda tecrübeli kişilerden yardım istemeli ya da bütçe nasıl yapılır araştırmalısınız. Mesela tam da bu noktada parasal durumunuzu organize etmenin kolay yolları neymiş öğrenebilirsiniz. Neticede bilginin elinizin altında bulunduğu bir çağda yaşıyorsunuz, neden imkanlarınızı kullanmayasınız ki ama değil mi?

Yeri gelmişken şu noktaya da dikkat etmeniz gerektiğini belirteyim. Eğer bütçenizden haberdar olması gereken biri varsa (eş, sevgili, arkadaş, aile), onun da bu sırada yanınızda bulunmasını ve durumdan haberdar olmasını sağlamalısınız. Sonuçta ne demişler “akıl akıldan üstündür” Belki sizin göremediğiniz bir noktayı o görecek ve çözüm bulmanızda size yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra bir sonraki başlıklarımızdan biri olan “ilişkilerinize zarar vermemek” konusunda da bütçenizden haberdar olması gereken kişi ya da kişilerle daha önce finansal durumunuzu paylaşmış olmanız epey işinize yarayacaktır.

Kredi Kartı Kullanmayı Bırakın!

Kredi Kartı Kullanmayı Bırakın!Büyük ihtimalle sizi borç batağına sürükleyen nedenlerden biri de kredi kartı kullanımınızdı, değil mi? Daha doğrusu, kredi kartı kullanımız değil de kullanım şeklinizin yanlış olmasıydı. Kısacası siz kredi kartı kullanımı nasıl olmalıdır bilmiyorsunuz. Düşünmeden yaptığınız alışverişler, bankaların ardı ardına yolladığı kartların hiçbirini geri çevirememeniz, “nasıl olsa taksit yaptırıyorum, öderim” deyip küçümsediğiniz miktarlar, yanınızda para yerine sürekli o plastik kartları taşımanız, ödemelerde cebinizden çıkan paranın miktarını fark edememeniz ve dahası yüzünden borçlarınızdan kurtulamadığınız konusunda bir anlaşalım. Çünkü yaptığınız bu büyük hatayı kabul etmezseniz, ileride yine aynı hatayı yapar yine aynı çıkmazlara sürüklenirsiniz. İşte bu yüzden, hemen şimdi kredi kartı kullanımınızı durdurmalısınız.

Tamam, cebinizdeki her kredi kartına ayrı ayrı borcunuz olabilir. Ama tüm bunları zaten yukarıdaki adımda hesaplamış olmalısınız. Yani artık hangi karta ne kadar borcunuz olduğunu biliyorsunuz. Ve hemen şu anda kredi kartlarınızla rahatlıkla vedalaşabilirsiniz. Hatta bankanızla anlaşıp kredi kartı borcunuzu taksitlendirmelerini isteyebilir, bu şekilde daha düzenli bir ödeme planına sahip olabilirsiniz. Kullanabileceğiniz yöntemler konusunda en mantıklısına karar vermeli, ama borcunuzu ne şekilde öderseniz ödeyin bu sırada kartınızın borcu üzerine borç eklemekten kesinlikle kaçınmalısınız.

Kazancınızı Arttırmak için Elinizdeki Bütün Fırsatları Değerlendirin!

Kazancınızı Arttırmak için Elinizdeki Bütün Fırsatları Değerlendirin!Borçlarınızdan kurtulmak için yapmanız gereken bir diğer şey de kazancınızı arttırmanın yollarını aramak! Sonuçta; şimdiye kadar var olan gelirinizle bir sonuç elde edemediğinizin farkına vardınız. O zaman daha farklı çözüm yolları üretmeli ve gelirinizi arttırmalısınız. Şimdi burada hemen “zaten yeterince çalışıyorum, daha ne yapabilirim ki” demeyin. Çünkü eminim aranızdan birçoğunuz bunun gibi cümlelerle daha çok çalışmamak için kendi kendine bahaneler üretecektir. İşte bunu yapmamalısınız. Hem hatırlarsanız ben yazının en başında da borç ödemek için mucizevi bir formülüm olduğunu falan söylememiştim. Rahat bir nefes almak istiyorsanız elinizi taşın altına sokmak için gereken cesareti göstermeniz gerektiğini özellikle belirtmiştim. Bu nedenle; gelirinizi arttırma konusuna ön yargıyla yaklaşmamalısınız. Daha çok para kazanmak için ayırabilecek vakte sahip olmadığınızı falan da öne sürmemelisiniz.

Sonuçta o kadar borca girmek için vakit bulabildiyseniz, borçlarınızı kapatmak için de yeterince vakte sahip olabilirsiniz demektir. Hem bunun için öyle her gün saatlerinizi ayırmanız gerekmiyor. Günümüzde herkese uygun farklı farklı para kazanma yöntemleri var. Evden çalışmak isteyenler için de, yaratıcılığını kullanmak isteyenler için de, bilgisayar başından para kazanmayı sevenler için de kafasını kullanarak gelirini arttırmak isteyenler için de kısacası abartısız herkes için uygun bir ek gelir yöntemi var. Siz de yeteneklerinizin farkına varıp, yapmak istediğiniz işin ne olduğuna karar vererek kazancınızı önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Hem belki de yaptığınız işi o kadar çok seveceksiniz ki, borçlarınızı bitirdikten sonra bile daha çok para kazanmaya hayır diyemeyeceksiniz. Ne diyorsunuz, anlaştık değil mi? O zaman aşağıdaki para kazanma yöntemlerine bir göz atmanızı öneririm. Çünkü bu şekilde yönelmek istediğiniz alan hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz.

  1.  Haftada Ekstra 150 Lira Kazanmanızı Sağlayacak 10 Basit Öneri
  2. Elinden Telefon Düşmeyenlere Para Kazandıracak 10 Süper Öneri
  3. Keyfine Düşkün Olanların Rahatlıkla Yapabileceği 10 Basit Ek İş Önerisi
  4. 10 Günde En Az 500 Lira Kazandıracak 10 Süper Tavsiye

Lüks İsteklerinizi Erteleyin!

Lüks İsteklerinizi Erteleyin!Bir süreliğine de olsa bunu yapın. Mesela; dışarıda yemek yemekten, çay kahve içmekten vazgeçin. Spor salonunuzun, uydu yayınınızın, ev internetinizin (zaten büyük ihtimalle telefonunuzdakini kullanıyorsunuz) üyeliğini iptal ettirin. Borçlarınızdan kurtulana kadar, giyim kuşam kişisel bakım ve başka ekstra masraflarınızı askıya alın. Hem zaten şimdiye kadar almış olduğunuz eşyaların, size fazlasıyla yeteceğini tahmin ediyorum. Tüm bunlara ek olarak, işe arabanızla gelip gitmek yerine toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Her hafta sonunda şehir dışı kaçamağı yapmaktan vazgeçebilir, bunun yerine borçlarınızı kapatmak için elinizde daha çok para kalmasını sağlayabilirsiniz. Sonuçta ne kadar lüks yaşadığınızı ve nelerden vazgeçebileceğinizi en iyi siz bilirsiniz.

Örneğin; kocaman bir evde yaşıyorsanız daha küçük bir evde yaşamayı düşünebilirsiniz. Hem küçük bir evde yaşamanın hiç küçümsenmeyecek bir sürü avantajı olduğunu da ayrıca belirtmek isterim. Ya da arabanızın modelini küçültebilirsiniz. 50.000 liralık bir araba yerine 20.000 liralık bir arabaya binebilirsiniz. Öte yandan borcunuz çok fazlaysa sahip olduğunuz değerli eşyaları satma fikrini de değerlendirmelisiniz. Ne bileyim, arsanız vardır, ziynet eşyanız vardır, eviniz barkınız vardır. Sonuçta; çalışıp çok daha iyilerini alabilirsiniz değil mi? Kısacası önemli olan şeyin kendinizi rahata çıkarmak olduğunu unutmayın. Önce borçlarınızdan bir kurtulun daha sonra yolunuza çok daha rahat bir biçimde devam edersiniz.

Borçlarınızı Öderken İlişkilerinizi Göz Ardı Etmeyin!

Borçlarınızı Öderken İlişkilerinizi Göz Ardı Etmeyin!Evet, başta da dediğimiz gibi borçlardan kurtulmak kolay bir süreç değil. Ama bu demek değil ki, borçlarınızı bitirmeye çalışırken etrafınızdaki herkesi kırıp dökebilirsiniz. Yani bu sancılı süreçte ilişkilerinize zarar vermemek için elinizden geleni, hatta fazlasını yapmalısınız. Girmiş olduğunuz bu çıkmazdan kurtulayım derken, kendinizi çok daha kötüleri içerisine sokmamalı, maddiyat sorunuzu halletmeye çalışırken manevi açıdan çöküntüye uğramamalısınız. İşte bunun için de, yakınlarınızın durumunuzdan haberdar olmasını sağlamalı, onlara anlayış göstermeleri için ricada bulunmalısınız. Ayrıca borçtan kurtulmaya çalışıyorsunuz diye yaşamaktan hepten vazgeçmeniz gerekmediğinin de farkında olmalısınız.

Tamam, lüks isteklerinizi ertelemiş olabilirsiniz ama bu sizin için eşiniz, sevgiliniz, arkadaşlarınız ya da ailenizle eğlenceli vakit geçiremezsiniz anlamına gelmemeli. Sonuçta mutlu olmak için kullanabileceğiniz sayısız farklı yöntem var! Ne bileyim, bilmem ne otelinde akşam yemeği yemek yerine kendi ellerinizle ailenize mükellef bir sofra hazırlayabilirsiniz. Hafta sonunuzu bölgenizin en ünlü turistik mekanında geçirmek yerine, evden götüreceğiniz atıştırmalıklarla şehir parkında doyasıya eğlenebilirsiniz. Sesi sonuna kadar açıp arabanızla sokak sokak gezmek yerine sevdiklerinizle bütün gün bisiklete binebilirsiniz. Daha neler yapabilirsiniz neler! İşte bunların farkına varmalı ve “borç ödüyorum, eğlenceye hakkım yok” diye düşünmekten vazgeçmelisiniz.

Hayatınızda Tasarruf Edecek Noktalar Bulun!

Hayatınızda Tasarruf Edecek Noktalar Bulun!Lüks isteklerinizi ertelerken bir anlamda tasarruf etmiş olduğunuzun farkındayım. Ama belki kaçırdığınız noktalar vardır. Hem tasarruf etme alışkanlığını kazanmak bir tek borçtan kurtulma sürecinde değil hayatınızın her döneminde işinize yarayacaktır. Bu şekilde gereksiz harcamalarınızdan kurtulacak ve paranızın kıymetini anlamış olacaksınız. Mesela; faturalarınızı azaltmak için belli başlı adımlar atabilir, gıda ziyanına bir dur diyebilir, her gün para harcadığınız ıvır zıvırları hayatınızdan çıkartabilir ve daha pek çok farklı yöntemle cüzdanınızda daha çok para kalmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz, aşağıdaki yazılara göz atarak nasıl tasarruf yapmanız gerektiği konusunda daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

  1. Ev Hanımları için Basit ama Şaşırtıcı 6 Tasarruf Taktiği
  2. Para Biriktirmek için Nelerden Tasarruf Edebiliriz? [50 Temel Öneri]
  3. Daha Önce Hiç Duymadığınız Tasarruf Önerileri

Para Harcamanız Gereken Yerler ile Gerekmeyen Yerler Arasındaki Ayrımı Yapın!

Para Harcamanız Gereken Yerler ile Gerekmeyen Yerler Arasındaki Ayrımı Yapın!Yeri gelmişken, tasarruf edeyim derken hiç olmayacak giderlerinizi azaltmaya çalışmamanız gerektiğini de belirtmek istedim. Çünkü pek çok kişi bu noktada hataya düşmektedir. Masraflarımı azaltayım derken kendisini daha büyük borçlar altına sokmakta, bu nedenle de düştüğü borç batağından çıkamamaktadır. İşte sizin de bu hatayı yapmamanız için, para harcamanız gereken yerler ile harcamamanız gereken yerler arasındaki ayrımı anlamınız gerekiyor. Örneğin; tasarruf yapacağım diye evinizi sigortalatmak, aracınızın muayenesini yaptırmak gibi zorunlu masrafları ödemekten kaçınmamalısınız. Yoksa çok daha büyük zararlar içine girebilir, 3 kuruş kar yapacağım derken bunu misli misli ödemek zorunda kalırsınız. İşte bu yüzden önceliklerinizin farkında olmalı ve nereye ne için para harcadığınızı bilmelisiniz. Her alışverişinizi düşünerek yapmalı, gerçekten gerekli olduğunu düşündüğünüz ihtiyaçlarınız haricinde para harcamamalısınız.

Bu Süreç İçerisinde Hayallerinizi Sakın Unutmayın!

Bu Süreç İçerisinde Hayallerinizi Sakın Unutmayın!Bu kadar konuştuktan sonra gelelim en önemli mevzuya! Bana göre en önemli çünkü borçlarınızdan kurtulmaya çalışırken hayallerinizi unutursanız, bütün bu çabalarınız boşa gider. Çünkü büyük ihtimalle ya kısa zaman içinde pes eder ya da daha da kötüsü hayattan zevk almamaya başlarsınız. Zira tüm bu dediklerimin üstesinden gelebilmek için güçlü bir kişiliğinizin olması ve aynı zamanda ne için uğraştığınızı bilmeniz gerekiyor. Çünkü uzun bir süre borçlarınızdan kurtulmak için çaba harcayacak, zaman zaman yorulacak, isyan etmek isteyecek ve sarılabileceğiniz bir şey olmazsa yüksek olasılıkla havlu atacaksınız. Ancak hayallerinizin olması durumunda, bu dediklerimi ya hiç yaşamaz ya da bunların çok az etkisini hissederek hafifçe atlatırsınız.

Kısacası, borçlarınızdan kurtulmaya çalışırken aklınızın bir köşesinde hep hayalleriniz olmalı! Sıkılıp yorulduğunuzda onlara sarılmalı, onlardan güç almalı ve önünde sonunda isteklerinize kavuşacağınıza yürekten inanmalısınız. Kaldı ki herkes gibi siz de hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için emek vermeniz gerektiğini çok iyi biliyorsunuzdur. Sonuçta; ileride düşlerinize kavuştuğunuzda “çok çalıştım ama sonunda başardım” demenin gururunu ancak bu şekilde yaşayabilirsiniz, öyle değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.