Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Fiat Argo İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Fiat, Argo isminde yeni bir küçük sınıf hatchback model tanıttı. Punto'nun yerini alması beklenen Argo, farklı stil ve donanımları ile göz dolduruyor. Bakalım Fiat'ın 2018 yılı planları içerisinde olan yeni Argo modeli nasıl olmuş!
2018 Yeni Fiat Argo İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fiat, kimsenin beklemediği bir anda tamamen yeni olan modelinin tanıtımını yaptı. Argo ismini verdiği yeni model görüyoruz ki bir modelin yerine almak için tasarlanmış. Hepimizin bildiği Fiat’ın süper minisi Punto yerini artık Argo’ya bırakıyor. 1993 yılından üretimde tutulan ve 3 nesil boyunca devam eden Punto üretimi artık bitiriliyor. 2005-2009 yılları arasında Punto, Grande ismini almış ve daha sonra Evo Serileri adında çıkış yapmıştı.

Fiat’ın bu aracı ülkemiz de dahil olmak üzere oldukça tutulmuş ve ekonomi sınıfının en önde gelen otomobillerinden birisi olmuştur. Gösterdiği başarıları satış rakamlarından da anlamak mümkün. Sayımlara göre Punto’nun yaklaşık olarak 9 milyon adet üretimi yapılmış. Aslında Fiat Punto’nun bana göre en cezbedici yanı donanımları olmuştur. Neden derseniz; B Segmenti bir araca göre açılır tavan, elektronik klima gibi özellikleri sunmuştu. Ve, bu donanım özelliklerini bir çok firmadan da erken yapmıştı.

Şimdi ise bayrağı Argo‘nun aldığını görüyoruz. Ancak yine de Argo’nun ülkemizde Punto ismi ile geleceğini zannediyorum. Çünkü Egea sedan modelinden sonra hatchback versiyonu Avrupa’da Tipo olarak çıkışı yapılmış ancak ülkemize Egea Hatchback olarak girmişti. Acaba Argo’nun isim konusunda da böyle bir ters orantı yapacaklar mı? Eyer ki Fiat artık Punto isminden sıkınıldığını düşünüyorsa tabi ki Argo daha ağır basıyor. Yapısıyla şimdiden beğenimizi kazanan 2017 Yeni Argo‘nun gelin beraber incelemesini yapalım!

İşte Fiat’ın Yeni Hatchback’i Argo Karşınızda:

Yeni Fiat Argo Karoser Yapısı

Yeni Fiat Argo Karoser Yapısıİtalyan Fiat eskiden olduğu gibi “benzer yüz” yapısını bozmamış. Linea ve Punto arasındaki ilişki şimdi de Egea ile Argo arasında yaşanıyor. Argo’nun Fiat’ın yeni stilini almasıyla gayet başarılı bir kasa yapısında olduğunu görüyoruz. Fiat grafikerleri, yeni hatchback modelinde ayrıntıları sınırlı ama kontrollü kullandılarını fark ediyoruz. Şimdi Argo’nun ön kısımdan başlayarak incelememize devam edelim.

GCM Yatırım Banner

Fiat Argo Ön Görünümü

Fiat Argo Ön GörünümüBu araç Punto‘da olsa alacağı şekil bu olacaktı. Zaten yenilenme süreci gelen Punto’nun bir sonraki aşamasında Argo olacakmış. Yeni Fiat Argo, hafif sinirli biraz da emin bakışlı olmuş. Kompakt yapının pratik çocuğu Argo, özellikle tamponunda kullanılan farklı yapılarla ön plana çıkmış. Bir de bu bakışları Fiat’ın eskiden çıkarmış olduğu Albea‘yı oldukça andırıyor.

Dünyanın En Agresif Station Wagon Arabaları için Tıklayın.

Argo Far Yapısı:

Argo Far YapısıEgea‘nın küçük kardeşi olacak şekilde yapılan far yapısı yakışmış. Düz olan far yapısının belki üst versiyonlarında mercikli yapıda olmasını bekliyoruz. Farların kaş kısmına da Led aydınlatma yerleştirilmiş.

Argo Izgara Yapısı:

Argo Izgara YapısıIzgara yapısı, bir çok aracın aslında en önemli noktalarından biridir. Neden derseniz; ızgaraya verilen şekillerin ve üzerinde kullanılan renklerin tonu ile alakalı olarak aracın kalitesinin daha iyi görünmesi sağlanabiliyor. Argo’da son zamanların moda ızgarası 3d yerine petek olanı kullanılmış.

Argo Tampon Yapısı:

Argo Tampon Yapısıİşte Argo’nun en beğendiğim noktası gelmiş bulunuyoruz. Argo’nun tamponun bütün olarak geldiği ve kendi içinde farklı desenlerin yüklendiğini görüyoruz. Daha iç kısma yerleştirilen sis farları üst ızgarasının yapısında, alt havalandırma üzerine konumlandırılmış. Tamponun en dış tarafına, işlevinin olup olmadığını bilmediğimiz hava girişleri eklenmiş.

Bu kapaklar olmasa sis farlarının ve çevresinin daha geniş alanlara yayılması gerekirmiş. Ancak tamponu tamamlayan bu siyah girişlerin Argo‘yu olduğundan biraz daha geniş göstermiş. Bir de sportif yapıda olan HGT Serilerinde tampon yapısı çift renk ile daha havalı duruyor.

2017 Yeni Audi A4 Allroad Avant Modeli için Tıklayın.

Fiat Argo Yan Görünümü

Fiat Argo Yan GörünümüProfil yapısıda kompakt araç sınıfında olduğunu bizlere açıklıyor. Yan kısımdan farların geriye doğru uzanış şekli bana Hyundai “i” Serilerini hatırlattı.

Argo Jant Yapısı:

Argo Jant YapısıFiat’ın Argo için düşündüğü jantlar kapak ve çelik alaşımlı olarak ikiye ayırmış. Paket büyüklüğüne göre değişim göstersede 16″ ile 17″ arasında olacağı söylendi. 17″ jantın büyük ihtimal HGT spor serilerinde göreceğiz.

Fiat Argo Arka Görünümü

Fiat Argo Arka GörünümüSizinde resimde gördüğünüz gibi Fiat, yeni modelinin isminden çok kendi ismine yer vermiş. İki far arasına verilen Fiat ismi gerçekten devasal olmuş. Bütün olarak baktığımızda Argo’nun kendi stilini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Abartıya kaçmadan parçaların kullanımı tam yerinde olmuş.

Argo Stop Far Yapısı:

Argo Stop Far YapısıFiat’ın köklü değişim kararı Egea ile başlayıp Argo’ya da güzel şekillerde yansıtmışlar. Bu yansımaların en çekici kısmı far yapısında olmuş. En azından bazı firmalar gibi klasik yapıya kaçmamışlar. Ancak Fiat’da vatandaşı olan Alfa Romeo‘dan birazcık bir şeyler almış. Dikkatli bakarsak arka kısmın Giulietta‘yı andırdığını göreceksiniz.

Argo Tampon Yapısı:

Argo Tampon YapısıArgo’nun tamponu iki parçadan oluşmuş. Ana parça geniş ve üzerine yansıtıcılar eklenmiş. Bu yansıtıcıların farlar ile uyumu ve bumerang tarzını beğendik. İkinci kısmı ise difüzör oluşturuyor. Değişik yapısı ve mat görünümü Argo’yu tamamlamış. Birde Argo’nun çamurluklarına verilen plastik koruma kemerlerinin difüzör ile birleşimini de sportif olmuş.

Yeni Fiat Argo Kokpit Yapısı

Yeni Fiat Argo Kokpit YapısıArgo’nun kokpiti sınıfının gerektirdiği gibi olmuş. Fiat’ın çok sevdiği kombin renk uygulamasını Argo’da da görüyoruz. İlk bakışta kaliteli bir iç yapı algısı veriyor. Aslında kullandığınız parçaların kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, içeride yapacağınız yerleşimler çok önemli. Göz yormadan, tabiri caizse üsturuplu şekilde yapmanın önemli olduğunu iddia ediyorum.

Fiat Argo İç Yapısı

Fiat Argo İç YapısıEn başta Fiat’ın teknolojik anlamda yatırımları dikkat çekiyor. Argo’ya vermiş olduğu donanım ve güvenlik elemanları yerinde bir karar olmuş.

2017 Ford Focus RS İncelemesi için Tıklayın.

Argo Gösterge Paneli ve Direksiyon Yapısı:

Argo Gösterge Paneli ve Direksiyon YapısıArgo’nun işlevsel iç yapısının başlangıcı gösterge paneli diyebiliriz. Ayrı iki analog ekran olduğunu görüyoruz. Hız ve devir olarak ayrılan bu ekranların tam ortasında araç hakkında bilgi alacağınız ve bazı fonksiyonların komutlarının verildiği bir ekran karşımıza çıkıyor. Bu ekran sayesinde aracın o kısmı hareketli olmuş.

Direksiyonu da aynı şekilde dolgun ve bir çok işlemin yapılabileceği şekilde bolca düğmeye yer verilmiş. Üç kollu olması ve bazı kısımlarında krom uygunlanması da kalite havasını yükseltmiş.

Argo Multimedya Ekranı:

Argo Multimedya EkranıArgo’nun orta konsolu gayet düzenli ve işlevsel olduğunu görüyoruz. Havalandırma mazgallarının 3’lü yuvarlak yapısı bize Mercedes modellerini hatırlattı. Bunların dışında biraz yukarıya çıktığımızda 7″ büyüklüğünde dokunmatik bilgi ekranını görüyoruz.

Argo Konsol Yapısı:

Argo Konsol YapısıBu ekranın Apple CarPlay özelliği bulunup, bağlantı anlamında ekran özelliklerini çok iyi kullanabileceksiniz. İlk etapda Apple yazılımı düşünülsede büyük ihtimal Androin Auto‘ya da yer vereceklerdir.

2018 Mercedes S63 ve S65 AMG Modelleri için Tıklayın.

Argo Aktif Güvenlik Sistemleri

Argo küçük olsa da güvenliğinden taviz verilmemiş. Argo’nun aktif güvenlik adına büyük abilerinden hiç bir eksik yanı yok. Şehir içi güvenliği olan otomatik frenleme ile başalayalım. Bu sistemin bağlantılı olduğu ve önünüzdeki araçlar ile olan mesafeyi ayarlayan takip kontrol sistemide Argo’ya verilmiş. Diğer ABS, EBD, ESP vb. tüm sistemler Argo’nun çoğu paketinde standart olarak gelecektir.

Argo Motor Üniteleri

Argo Motor ÜniteleriFiat Argo’nun sınıfına uygun olarak farklı benzinli ve dizel ünitelere yer vermiş. Bunların arasında 1.0 litre hacimli 72 beygirlik, 1.3 litre 101 beygirlik FireFly seçenekleri ile geliyor. Benzinli ünitelerin en can alıcı noktasıda 1.8 E-Torg motorunda yatıyor.

Nissan Patrol SUV’un En Detaylı Tarihsel İncelemesi için Tıklayın.

1.8 litrelik 110 beygir üretebilen ünite, yaklaşık olarak 7.2 saniyede 0-100 km/h hızlanma değerleri sunuyor.Fiat’ın 2011 yılında geliştirdiği E-Torg motor teknolojisinin 1.8 versiyonu sadece Brezilya pazarı için yapılmış. Bu motor ülkemize gelcek mi tam olarak belli değil. Aynı zamanda bu motor Jeep Renegade ve Fiat 500 modellerinde de kullanılıyor.

Yeni Fiat Argo Fiyatı

Yeni Fiat Argo FiyatıFiyat konusunda belirlenen her hangi açıklama olmadığını başta söylemek isterim. Ancak aracın B Segmenti oluşu ve Punto ayarında otomobil olması fiyat tahmininde bize yardımcı olacaktır. Argo Türkiye’ye geldiği takdirde başlangıç fiyatı 55 bin TL diye tahmin ediyorum.

Donanım seviyelerine göre bu fiyat aralığı 85 bin TL‘ye kadar gidecektir. Diğer taraftan 1.8 HGT versiyonun gelip gelmeyeceği belli olmasa da, geldiği takdirde 100 bin TL‘ye yakın olabilir. Yani Punto ile aynı seviyede, Egea’nın altında fiyat aralığı olacaktır


İncelemiş olduğumuz Fiat Argo, atletik yapısı ile beğenimizi kazandı. Argo’nun Fiat’ın yenilikçi yeni modellerinin gen yapısının taşıdığını görüyoruz. Argo, Punto‘nun yerini alması ile yeni bir model olarak karşımıza çıktı. İsminin hangi pazara hangi isimle gideceği belli olmasa da, genel olarak Argo ismi ile gönderimlerinin yapılacağını düşünüyoruz. Karoser yapısı olarak güzel görüntüler sunup, eski ve yeni modeller arasında orta nokta olması fena olmamış.

İlginizi Çekebilir :

Tesla Model S Yarış Versiyonu ile Tanışın!
Tesla Model S Yarış Versiyonu ile Tanışın!

Günümüz araçların benzinli versiyonlarının artık hibrid üniteler ile birlikte kullanılması, Argo tarafında bir eksiklik yaratır mı bilemiyoruz. Çünkü Toyota’nın özellikle Yaris modelinde dizellere yer vermemesi geçişin tamamlandığını gösteriyor. Diğer taraftan Argo’nun konfor ve güvenlik donanımları sınıfına göre yeterli düzeyde. Fiyat aralığıda tahmin ettiğimiz düzeyde olduğu takdirde Argo adına tüm taşlar oturmuş olacaktır. 2018 yılı için planan Argo için sizin düşünceleriniz ve en sevdiğiniz kısmı hangi oldu?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.