Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Audi A4 Allroad Quattro İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Audi'nin vagon tarzı 4x4 araçların öncüsü A4 Allroad Quattro modelini yeniledi. Zekice kurulmuş sistemler üzerine inşa edilen süper vagon, 2017 yeni tarzıyla etkilemeye devam ediyor. Bakalım A4 Allroad Quattro'ya farklı neler yapılmış?
2017 Yeni Audi A4 Allroad Quattro İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Audi’nin 1980 yılında başlayan 4 çeker harekatı, günümüzün normal yol araçlarında kullanılan en iyi 4×4 sisteminin doğuşunu başlatmıştır. Alman üreticinin bu sistemine verdiği isim de “Quattro” olmuştur! 1980 yılında B2-85 aracına nakledilen Quattro sistemi günümüz Audi modellerinin yol göstericisidir. Audi her ne kadar Alman olsa da, sistemine verdiği isim İtalyanca‘dan alınmış. Audi Quattro, ilk olarak ralli temsilcisi olarak tozlu yollara çıkmıştır. Yaptığı çalışmaların sorunsuzluğunun kanıtlanması ile diğer yol versiyonu araçların da faydalanması sağlanmış. Audi’nin bilinmeyen gerçeklerinin bir taneside, Quattro’nun Audi’nin şasi mühendisliği şirketi Jöhn Bensinger‘ın, özellikle bu otomobilleri yüksek mukavemetli maddelerden yaptığını söylemek isteriz.

Audi 2015 yılında orta sınıf temsilcisi A4 modelini yenilenmiş ve daha çekici bir yapıda üretmişti. Daha öncesinde yeni platform eşliğinde üretilen ve 2009 yılında satışı yapılan B8 kasa A4 Avant’ların aynı şasi üzerinde Quattro versiyonları üretilmişti. Şimdiden demek isterim ki B8 kasa Allroad Quattro her zaman için hayallerimi süslemiştir! İkinci hayal süslemesi de Audi’nin ikinci nesil Allroad Quattro‘nun tanıtımını yapmasıyla başlamıştır. Son olarak B9 kasa tipiyle yenilenen A4’ün herkesin merakla beklenen Allroad Quattro’su yollara çıkış izni aldı. Sınıfının ayırıcı özelliklerini bünyesinde taşıyan 2017 Yeni A4 Allroad Quattro, bir takım unsurları bizlere unutturmaya geliyor.

A4 Allroad Quattro, dört halka altında üretimi yapılan diğer bir Audi canavarı olan RS6 Avant‘ın arkasından emin adımlarla geliyor. A4’ün bu versiyonu vurgulayıcı bir şey demek gerekirse “Avant modellerin araziye uyarlanan en iyi temsilcisi” demek abartı olmaz. Şimdi sizlerle, yeni A4 Allroad Quattro’da ne gibi değişimler yapılmış detaylı bir şekilde inceleyelim!

İşte karşısızda Yeni Audi A4 Allroad Quattro:

Yeni Dış Yapısı ile Avant Sınıfının En Güzel 4×4 Modeli Olmuş

Yeni Dış Yapısı ile Avant Sınıfının En Güzel 4x4 Modeli OlmuşAudi‘nin müşterilerini ne kadar çok sevdiği, bir çok anket çalışmasında ispatlı bir şekilde sunulmuştu. Hatta uzun zamandır değişimi yapılmayan B8 kasaların, yeni versiyonu çıkacağı zaman herkes oldukça değişik bir grafik yapısında beklemişti. Ancak Audi bu öngörüyü yıkarak, adı kasa değişimi olsa da B9 Serilerine makyajlama tercihine gitmişti.

GCM Yatırım Banner

Alman firmaya neden diye sorulduğunda da “Eski versiyon kullanan müşterilerimizin değişimden fazla etkilenmemeleri için bu şekilde uygun görüldü” gibi de bir açıklama görmüştük. Ama neden? Sorusu da oldukça büyük bir şekilde aklımızda yer kaplamıştı. Yeni A4 Allroad Quattro’yu ön kısımdan incelemeye aldığımızda; eskisi gibi net bakışlar sergilediğini görüyoruz.

Yeni A4 Allroad Quattro Ön Görünümü

Yeni A4 Allroad Quattro Ön GörünümüA4 Allroad‘ın ön görünümünde eskiyi hatırlatan bir çok unsur mevcut. B8 Allroad’a göre ön görünümde abartı bir değişimin olmadığını görüyoruz. Yeni A4 Allroad Quattro’nun ızgara yapısına dikkat ettiğimizde sadece daha köşeli hatlara sahip olduğunu göreceksiniz.

Eski kasasınında geniş olan ızgarası daha sade ve dik olarak yerleştirilmişti. Far yapısına geçtiğimizde; detaysız ve sadece Led farlar ile tasarlanan B8’lerin, yeni versiyonu ile daha çıkıntılı ve şık far yapısına sahip olduğu göze çarpıyor. Led aydınlatmalarda küçük ve büyük bumerang şeklinde Matrix far sistemine yerleştirilmiş.

A4 Allroad Quattro Tampon Yapısı:

A4 Allroad Quattro Tampon Yapısı:En temel değişimlerin ikinciside tampon kısmında kendini belli ediyor. Eski kasasında ızgara altına yerleştirilen delikli alt koruyucu, yeni kasa ile daha düz bir şekil almış.

2.5 Milyon Dolarlık Ferrari F60 America Modeli için Tıklayın.

B9 Allroad Quattro‘nun tampon yapısı daha çok SUV görünümü katmak amacı ile bölümlü ve ayrı yapıda düşünülmüş. Onun dışında bizi hayrete düşürecek başka bir değişim göremedik!

Yeni Audi A4 Allroad Quattro Yan Görünümü

Yeni Audi A4 Allroad Quattro Yan GörünümüA4 Allroad’ın profiline geçtiğimizde bizlere RS7 Sportback kadar güzel olan 245/45 R18 jantlar beğenimizi kazanıyor. Audi’nin iddia ettiği bir konuda A4 Allroad Quattro’nun hassas denge ölçümünün ve yapısal olarak araziye yatıkınlığının Volvo V90 Cross Country ve Subaru Impreza‘dan daha iyi olduğunu iddia ediyorlar. Aslında pekte iddia etmelerine gerek olmadığını düşünüyorum. Neden derseniz A4 Allroad veya diğer Quattro sistemine sahip araçların yapılan testlerinde denge ve engel aşma yeteneklerinde bunları bir çok kez görmüşüzdür.

A4 Allroad Quattro Profil Yapısı:

A4 Allroad Quattro Profil Yapısı:Audi’nin Allroad serilerinde belkide en çok sevdiğim detayı, çamurluk üzerlerine koyulan off road tipi dodiklerdir.

Sizinde sıradan Avant bir otomobiliniz varsa bu plastik dodiklerle bir anda aracınızı en lüks SUV model klasmanında görebilirsiniz.Onun dışında A4 Allroad sedan ile aynı süspansiyon sistemini kullanmaktadır. A4 Allroad’ın dingil mesafesi de A4 sedan ile aynıdır. A4 sedanın kafes yapısı ile uyumlu çalışılmış ve A4 Allroad’ın sahip olduğu yükseklik tavan çıtalarına bağlı olarak yükselmiştir.

A4 Allroad Quattro’nun AWD Sistemi Revize Edilmiş

A4 Allroad Quattro'nun AWD Sistemi Revize EdilmişQuattro AWD sisteminin muhteşem çalışma prensibi dillere destan olmasına rağmen, ufak bir geliştirme programına tabi tutularak yeniden şekillendirilmiş. 40:60 olan güç dağılımı oranlarına ek olarak, daha akıllı bir ön görme sistemi ile tekerleklerin en verimli şekilde nerde ne zaman kullanılacağı A4 Allroad’un beynine işlenmiş.

A4 Allroad Quattro Denge Yeteneği

A4 Allroad Quattro Denge YeteneğiYani A4 Allroad’ın hareketleri analiz etme yeteneği daha da hızlandırılarak, tepki süresi ve karar verme yetisi üst düzeye çıkartılmıştır. Bundan dolayı ki VW, 2018 Yeni Tiguan GTE‘nin 4×4 sistemini Audi mühendisleri ile geliştirmiş.

A4 Allroad Quattro AWD Sistemi:

A4 Allroad Quattro AWD Sistemi:Video kanallarından A4 Allroad Quattro ile görüntüleri izlediyseniz, 50 bin TL ve altında alabileceğiniz SUV modellerinden daha yetenekli olduğunu göreceksiniz. 1980 yılında 80 Serilerine uygulanan kilitli diferansiyel sistemi ve torku geriye doğru yönlendirmeler artık elektronik bir ortam içerisinde yapılarak, Audi’nin bu sistemdeki gelişimlerini fazlasıyla görmüş oluyoruz.

A4 Allroad’ın İç Mekan Yapısı Sedanı ile Aynı

A4 Allroad'ın İç Mekan Yapısı Sedanı ile AynıA4 Allroad’ın iç mimarisi bence büyük bir alkışı hakediyor. B9 kasaya geçişin en belirgin tarafının burası olduğu açıkça belli.  Yeni A4 Allroad’ın kokpiti daha ince tasarlanarak sadeleştirilmiş. Diğer versiyona göre ön panel alçak olacak şekilde konunlandırılmış.

A4 Allroad Quattro Kokpit Görünümü

A4 Allroad Quattro Kokpit GörünümüHava menfezlerine baktığımızda bir şerit halinde devam ettiğini görüyoruz. Ve bu hava girişleri hiç görmediğimiz tarzda ve uzunlukta yapılmış. B8 Allroad‘un çok düğmeli klima ve çevresi düzenli bir hal alarak toparlanmış. Dual klima butonlarının şıklığı göze çarparken, altında bulunan bazı sistemlerin açma-kapatma tuşları bir araya getirilmiş.

A4 Allroad Dokunmatik Ekran Yapısı:

A4 Allroad Dokunmatik Ekran Yapısı:B8 kasanın ekranı, dışındaki parçaları savurarak en yukarıda tekil bir yer bulmuş. 2017 Audi Q5 modeline baktığımızda, iç yapılarının her ikisinde de aynı metodlar da olduğunu görüyoruz. A4 Allroad Quattro’nun yeni nesil dokunmatik ekranının özelliklerinden biriside telefon arayüzü barındırmasıdır. Apple CarPlay ve Android Auto özellikleri verilerek, tüm mobil cihazlarınız tam uyumlu şekilde A4 Allroad Quattro’da çalışabilmektedir.

A4 Allroad Quattro Ses Sistemi:

A4 Allroad Quattro Ses Sistemi:Baktığımız zaman A4 Allroad Quattro‘nun tartışılmaz sportif bir dış yapısı var! Aynı şekilde sportiflik iç yapıyada yansımış ve kullanılan sistem ve parçalar buna göre seçilmiş. B9 Allroad Qauttro için en iyi ses sistemlerinden birisi olarak gösterilen Bang & Olufsen uygun görülmüş. 3D özelliği barındıran bu ses sistemi kusursuz bir dinleti sağlamaktadır.

A4 Allroad Quattro Virtual Cockpit Görünümü:

A4 Allroad Quattro Virtual Cockpit Görünümü:Bu aracın rakiplerine nazaran gösterge paneli konusunda bir adım ileride olduğu açıkça belli! 12.3 inç büyüklüğü sahip ekran, navigasyon ve araç kontrolleri ile ilgili tüm bilgileri sizlere buradan sunuyor. Özelliklerinin dışında bir çok şeyi dijital olarak sunması aracın içerisindeki premium havayı destekliyor.

Audi A4 Allroad Quattro için En Güçlü Silahını Çıkartmış

Audi A4 Allroad Quattro için En Güçlü Silahını ÇıkartmışAudi mühendisleri motor geliştirme programlarına mutlaka performansın yanına yakıt sarfiyatı konusuda eklemişlerdir. Bu ikisi birleştiği zaman ortaya düşük yakıtlı performans motorları ortaya çıkıyor. Durum şöyle ki 10 silindirli R8 modelinin bile ünite hacmine göre tüketim değerleri gayet cüretkar olduğunu göreceksiniz. Yeni A4 Allroad’da iki yakıt seçeneğine ve hacmine dayalı motor üniteleri kaput altına yerleştirilmiş.

2017 Audi A5 Cabrio Modeli için Tıklayın.

Bunlardan ilki Audi’nin bel kemiği ünitesi 2.0 TDI dır. Bu ünite 163 hp güç ve 400 nm tork gibi güzel bir değer ortaya çıkartıyor. Aynı motor hacminin bir de 190 hp‘lik versiyonuna yer verilmiş. Benzinli kısmına geçtiğimizde ilk olarak yeni geliştirilen 2.0 TFSI karşımıza çıkıyor. Bu ünite 252 hp güç ve 370 nm tork üretiyor. 2.0 TFSI’ın 6.1 gibi harika bir kalkış süresi vardır.

A4 Allroad Quattro Motor Ünitesi

A4 Allroad Quattro Motor ÜnitesiGelelim arazilerde ve yollarda A4 Allroad Quattro’nun gücünü en çok hissedeceğiniz kısma! Audi eski geleneklerini bozmayarak 3.0 litre dizel ünitesine devam kararı almış.

En başta diyebilirim ki bu motorla R8 LMS Ultra‘da ki tork ivmelenmesinin bir kısmını çok rahat hissedebilirsiniz. 3.0L dizelin en güçlüsü 272 hp güç ve tam 600 nm tork sağlayabiliyor. İşte Audi’nin ayrılma noktası tam da burası.


Bu araç hakkında ufak bir hikaye yazacak olursak; ışıklarda beklerken yanınıza sadece yarış ve performans için yaratılmış bir Subaru Impreza WRX-STI modeli geliyor. Ve bu araçla kapışmaya başladığınız andan itibaren A4 Allroad Quattro’nuzla sürekli yan yana gidebiliyorsunuz.

İşte bu kısa hikayeden A4 Allroad Quattro’nun 5.5 saniyede 100 km/h kalkışına ve sınırları açıldığında 270 km/h maksimum hıza çıkabilmesi sonucuna varabiliriz.

Yeni Audi A4 Allroad Quattro Fiyatı

Yeni Audi A4 Allroad Quattro FiyatıBazı kişilerin bu aracı sadece bir vagon-avant görmesinden dolayı, karşılarına çıkan fiyatların astronomik olduğunu düşünmektedirler. Aslında bu araç bir çok lüks sedan ile yarışabilecek ve aynı zamanda buna off road yeteneklerini de ilave eden bir otomobildir. A4 Allroad Quattro’nun ilk önce Avrupa satış fiyatları hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Allroad Quattro’nun başlangıç fiyatı 39.630 Euro, en üst versiyonu olan 3.0 TDI V6 272 hp‘lik versiyonun bazı paketlerin dahil edilmesi ile 52 bin Euro‘ya kadar çıkabiliyor.

Gelelim Türkiye fiyatlarına! 2.0 TDI’ın satış fiyatı 305 bin TL ve 2.0 TFSI‘ın satış fiyatı 351 bin TL dir. Benim normal demek istediğim kısım aslında burasıydı. Çünkü olay 3.0 litrelere geçtiği zaman, listelerde olmasa bile fiyatı 450 bin TL‘ye kadar çıkabilmektedir. Sonuçta 3.0L versiyonlarını almaktansa 2017 Porsche Macan GTS‘yi de alabiliyorsunuz.

* Yazar Yorumu

A4 Allroad Quattro için yapmış olduğumuz inceleme yazımızı toparlayacak olursak; yenilenmesi ile elektronik anlamda karşımıza farklı far yapısı ve özellikle iç mekandaki başarılı görsel çalışmalar beğenimizi kazandı. Dış karoserinde “fazlasıyla değişmiş” diyeceğimiz bir noktası olmadığı için direk olarak kokpitine yönlendik. Audi’nin sınıf atlamaksızın Virtual Cockpit ve yeni nesil dokunmatik ekranını A4 Allroad Quattro içinde düşünmesi artı puan olarak yazıyoruz.

Bunların dışında çekiş kontrol sistemleri ufak çalışmalarla yenilenmiş, AWD sisteminin daha farklı bir çalışma prensibine kavuşturulması arazi yeteneklerini sunumunda bir üst seviyeye geçilmiş. Güvenlik donanımlarıda yeterli olan A4 Allroad Quattro’nun bundan sonraki aşaması sanırız biraz daha yükselmek olacaktır! Peki incelemiş olduğumuz 2017 Audi A4 Allroad Quattro modeli hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.