Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Audi A5 Cabrio ile Rüzgarlar Daha Sık Esecek

2017 yılı ile birlikte yeni kasası tanıtılan A5'in, şimdi Cabrio versiyonu ile göz kırpıyor. Üstündeki fazlalıkları atan A5, Cabrio fazla havalı olmuş. Bakalım, Yeni Audi A5 Cabrio nasıl olmuş inceleyelim.
2017 Yeni Audi A5 Cabrio ile Rüzgarlar Daha Sık Esecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

A5, Audi’nin sportif tarzda “saldırı modeli” demek yanlış olmaz. 2007 yılında üretim bantlarına alınan A5, bir çok kasa yapısında karşımıza çıkıyor. A6 ile A4 arasında ara model olarak düşünülen A5, geçen sene tanıtılan yeni yüzünden sonra, şimdi karşımıza yepyeni Cabrio versiyonu ile çıkıtı. A5’in çıkış yaptığı her versiyonunda, Volkswagen MLB mimarisi kullanıldı. Yenilenme kararı alınması ile A5, Audi mimari temellerine alındı.

Bu güzel aracın sadece sedan, coupe ve cabrio olarak düşünmeyelim! Aslında A5’de, Audi’nin güç silahlarından biridir. Çıkardıkları RS5 ve S5 versiyonları ile birçok rakibini alt etmeyi başarmıştır. Yani, Porsche GT3 RS ile BMW M4 GTS savaşı arasına A5 modelini de koyabiliriz. A5’in tüm versiyonlarında olan kronik sorunların çoğu halledilmiş. Gelen bilgilere göre araçların dış sesleri çok aldığı ve müşteri memnuniyetsizliği yaşandığı için, yeni A5 modelinde bu olaya çok dikkat etmişler. Güzelliği ile insanları kendinden geçirecek A5 Cabrio modelini hep beraber inceleyelim.

Dış Yapısında Taşlar Çok İyi Oturtulmuş

Dış Yapısında Taşlar Çok İyi Oturtulmuş2017 yılında modern yüz yapısı ile çıkan A5, tamamen yeni bir şasi üzerine kurulmuş. Üreticilerin, biliyoruz ki ara model çıkartmaları belli bir strateji’ye dayanıyor. A4 ve A6 modellerinde alınamayan tatları, daha spor bir versiyon ile vermeye çalışmışlar. Yeni A5’in öz tasarımından bahsedersek; daha yumuşatılmış bakışlar sergilediğini görüyoruz. Bir önceki modelinin sinirli bakışları, bu versiyonda daha iyimser havaya bırakmış.

Bunun nedeni de Audi’nin evrim geçiren tasarım anlayışından kaynaklanıyor. Ön far yapısına getirilen Matrix Led farlar ile görüş mesafeleri uzatılmış. Audi markasının, modellerini müşterilerine sunumunda ileri derece teknoloji barındırdığı açıkça belli ediyor.

Dünyanın En Güçlü Wagon Arabası RS6 Avant Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

GCM Yatırım Banner

Audi A5 Cabrio Yan Görünümü:

Audi A5 Cabrio Yan Görünümü:Şimdi, A5’in yan kısmından söz edelim. Özellikle yan duruşlarda, Cabriolet arabaların kasa yapılarını şekil yönünden dengelemek zordur. Açıkçası üreticilerin modelleri için yaptıkları her üstü açık versiyonlar, düşündükleri gibi yakışmaya biliyor. A5 tarafına baktığımız zaman, üstünün açılması yakışmış ve oturaklı yapıldığını görüyoruz. Gövdesinin malzeme yapısı da değişmiş ve alüminyum maddesi ağırlıklı olarak kullanılmış.

Bunun sonucunda yeni A5 Cabrio, 55 kilogram hafiflemiş. Aerodinamik burun yapısından çıkan kaporta çizgileri yan kısımda da devam ettirilmiş. 20 inç’e kadar büyüyen lastikler, tok ve oturaklı yapısını tamamlamış. A5 Cabrio’nun büyüklüğü, profilinden daha çok belli oluyor. Sedan genişliğinde, tek kapı üstü bir açık araba yapmak bence sanattır. Alman ırkının en büyük sanat göstergeleri de biliyoruz ki otomobillerdir.

Audi A5 Cabrio Arka Görünümü:

Audi A5 Cabrio Arka Görünümü:Yeni A5 Cabrio’nun arka kısmına baktığımız zaman, yeni kasa A5 modelinden direk olarak alındığını görüyoruz. Göremediğimiz tek şey tavanının olmayışı! Tek taraftan çift egzoz çıkışı verilse de, RS5 ve S5 Cabrio modellerinde iki taraflı dört çıkışa yer verilecektir.

Bagajında toplanan metal tavan, kapalı olduğu zaman arka duruşu birden sert bir hava estiriyor. A5 Cabrio’nun tavanı 15 saniye içerisinde açılabilme özelliğine sahip. Açıp kapatma işlemlerini de yaklaşık 50 km/h hıza kadar izin veriyor. Özetleyecek olursak arka kısmı sade, kibar ve abartıdan kaçınıldığını görüyoruz.

2017 Model Audi R8 Spyder Yazımızı Okumak için Tıklayın.

A5’in İç Yapısında Virtual Kokpite Devam Edilmiş

A5’in İç Yapısında Virtual Kokpite Devam EdilmişSanırım, bu kokpit yapısına yenilenen A4 modeli ile geçilmişti. Fazlalıkların atıldığı ve daha çok sadeleştirilmeye gidilen bir yapıda imal edilmiş. İç yapısında yaptıkları ikinci atak ise, daha ileri teknoloji yüklemiş olmaları. Koltukları özel havanlandırmalı olup, A5 Cabrio için spor yapıda çıkartılmış. Özellikle koltuklarda çift renk seçimi yapabiliyorsunuz.

Koltuklara yüklenen özellikler de ısıtma, elektrikli kontrol ve hafıza dır. Gösterge paneli 12.3 inç büyüklüğünde, oldukça büyük bir bilgisayardan oluşuyor. Hayalet gösterge tarzı bu ekrandan, navigasyon ile yol takibi yapabiliyorsunuz. Orta kısma doğru geldiğimizde 3 bölgeli otomatik klima olduğunu görüyoruz.

Audi Hakkında Bilmediğiniz 18 Gerçek Yazımızı Okumak için Tıklayın.

Audi A5 Cabrio İç Görünümü:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==En üstte konumlandırılan 8 inç ekran, işlevsel ve genel görünüme ayak uydurmuş. İç yapısında kullanılan malzeme ve renkler ile araç içi ferahlık artırılmış. İç yapısı, Audi’nin diğer modeli A4 B9 kasası ile birebir aynı diyebiliriz. Yeni tasarım ile değişen vites topuzu, kibarlaştırılmış. Ekran kontrol butonu ve elektronik park freni, ayrı gelen krom şerit’in üstüne konumlandırılmış.

Vites topuzunun tam önünde de ısıtmalı bardak gözlerini bulunuyor. A5 Cabrio modelinde, diğerlerine göre fazladan eklenmiş bir özellik olmadığını görüyoruz. Düşündüğümüz zaman, neden yapılsın ki! diyoruz. Genel kokpit yapısı işlevsel olmuş ve konfor odaklı yapılmış.

Güvenlik Donanımlarına Çığır Açacak Özellik Eklenmiş

Güvenlik Donanımlarına Çığır Açacak Özellik EklenmişA5’in temel güvenliğinde olan kör nokta, şerit takip, ikincil çarpışma koruma sistemi ve otomatik frenleme gibi özelliklerinin yanına, insan hayatı için önemli bir detay getirilmiş. Kokpit kısmına yerleştirilen “sim” kart ile araçla iletişim halinde olunabilecek. Bu kartın olma sebebi, aracın tüm verilerini toplayıp analiz ettikten sonra tek noktaya toplamak içindir. Oluşan analiz raporları “bulut” sistemi tabanlı sunuculara aktarılıyor. Şimdi bunun ne faydası var? diyeceksiniz.

Birincisi böyle bir sim kartın olduğundan haberi olmayan hırsız için kolay yakalanma demektir. Bu gibi durumlarda, otomatik olarak konum bilgilerini polis ile paylaşabiliyor. İkinci olarak ise, trafik kazalarından sonra yanlış bir şeylerin gidebilme ihtimaline karşı yardım merkezlerine çağrı gönderebiliyor. Son eklenen özellikle Audi A5 Cabriolet daha güvenli hale getirilmiş.

Audi’nin Elektrikli İlk SUV Modeli Q6 E-Tron için Tıklayın.

A5’in Motor Seçenekleri Ekonomik ve Hızlı

A5’in Motor Seçenekleri Ekonomik ve HızlıYeni Audi A5’in deyim yerindeyse her keseye uygun üniteleri var. Birazdan özelliklerini vereceğimiz motor üniteleri ile hız ve tasarruf bir arada kullanılmış. Motor seçenekleri 2.0 TDI dizel ünite ile başlıyor. 190 beygir güç üreten ünite, 400 nm tork sağlıyor. A5 Cabrio 8.3 saniyede 100 kilometre hıza çıkabiliyor ve maksimum 232 km/h sürate rahatlıkla geliyor. Düşünülen ikinci ünite benzinli, 2.0 TFSI ünitedir. 252 beygir üretebilen TFSI, 370 nm tork üretebiliyor.

Üstsüz prensinizi tam 6.3 saniyede 100 kilometre hıza çıkartabilirsiniz. Dizel ünitelerin devamında, sizleri 3.0 litre hacimli TDI ünite de bekliyor olacaktır. 218 beygir güç üreten 3.0 TDI, 6.8 saniyede 0-100 km’ye kalkış işini hallediyor ve 241 km/h son sürat değerleri veriyor.

Audi RS5 Motor Ünitesi:

Audi RS5 Motor Ünitesi:Şimdi dikkatlice buraya bakıyoruz! çünkü RS5 Cabrio için hazırlanan üniteden bahsedeceğiz. Resmi olarak açıklanmasa da eski versiyonlarının tabanında bir motor geliştirildiği haberleri geldi. 4.2 litre hacimli 450 beygir güçlere ulaşabilen V8 üniteye devam edebilir. Ancak sızan bilgilerden, hacim aynı kalmak şartı ile silindir yapısını V6 tipine alıp, bunu da çift turbo ile destekleme düşüncesindeler. Ne olursa olsun Mercedes AMG ve BMW M’in yine karşısına yırtıcı bir rakip gelecektir.

İncelediğimiz yeni A5 Cabrio, eski versiyonuna göre daha çok talep edilecektir. Audi’nin tecrübeli tasarımcılarını ve mühendisleri çok iyi kullandığının kanıtını bu araçla anlıyoruz. 5 kişilik bir aracı, genleri ile fazla oynamadan üstünü açmak ve bu yapıyı güzel göstermek tamamen beceri işidir.  Kalite hissiyatını A5’in Cabrio modeli bize bu düşünceleri fazlasıyla verdi. Bu arabada dikkat edilmesi gereken tek şey, fazla havalı olması! Ekstradan eklenen güvenlik paketleri ile de daha korunaklı hale getirilmiş. Motor seçenekleri de incelediğimiz gibi hıza ve konfora dayalı seçilmiş. En güçlü versiyonu olan RS5 Cabrio, bir çok üstsüz rakibine fazladan rüzgar gönderecektir. Kasa ve tasarım yapısı tamamen değişen yeni A5 Cabrio’da sizleri en çekici gelen tarafı neresi olmuştur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.