Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Audi’nin Elektrikli İlk SUV Modeli: “Q6 E-tron Quattro”

Audi, atak yaptığı elektrikli otomobillerde R8 e-tron modelinden sonra ilk elektrikli SUV modeli Q6 e-tron'u çıkartıyor. Stili Audi'nin genlerini taşıyor ve dijital çağın örneği olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi karşınızda Audi Q6 E-tron Quattro modeli:
Audi’nin Elektrikli İlk SUV Modeli: “Q6 E-tron Quattro”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın otomobil patronları artık tahmin etmekte zorlandığımız projelere imza atıyorlar. Tanıtımını yaptığı prototipler, hangi modeli seçmemiz gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşamamıza neden oluyor. Alışık olduğumuz grafikler, kasa yapıları çağa ayak uydurarak oldukça fütüristik şekillere bürünmüş. Alman Audi firması da bu akıma kapılarak tamamen elektrikli SUV modelini tanıttı.

Elektrikli araçların hız limitleri artırıldı ve menzilleri geliştirildi. Hatta Tesla Model S Racer versiyonu ile elektrikli yarış arabaları etkinlikleri başlatılmış oldu. Audi bu gelişimleri izleyerek Ar-Ge laboratuvarlarında günler süren çalışmalar yaptı. Kaba tabir ile söyleyecek olursak “Öyle değil böyle yapılır” demek istiyorlar diyebiliriz.

Audi, ilk elektrikli aracı R8 e-tron modelinden sonra sonra Q6 e-tron tasarımı ile %100 elektrikli SUV aracını hazırlıyor. Toyota’dan esinlenilen hibrit motoru sadece A3 modelinde kullanmıştı. Tanıttığı başka bir model olan A9 E-tron ile segmentlerini tamamlayıp her donanımını güçlendirerek farklı koldan saldırı planları yapıyor. Ülkelerin, planlarına göre önümüzdeki 15 yıl içerisinde benzin, dizel vb. yakıtların tamamen kaldırılıp elektrikli ünitelere geçme düşüncesi var. Bunu da Almanya ve Norveç başta olmak üzere bazı ülkelerin fosil yakıt kullanımını yasaklamasından anlayabilirsiniz.

Şimdi karşınızda Audi’nin %100 elektrikli SUV modeli Q6 e-tron:

Audi Q6 E-tron Quattro Modeli Başarılı Bir Dış Tasarım Sergiliyor

Audi Q6 E-tron Quattro Modeli Başarılı Bir Dış Tasarım SergiliyorAudi Q6 e-tron modeli kesin olarak 2018 yılı başında piyasaya sürülecek. Frankfurt Motor Show’da dünyaya tanıtılan modelin dış tasarımı oldukça etkileyici. Audi’nin güncel modellerinden alıntılar olduğu açıkça belli. Özellikle makyajlanan A4 modeli ile ön far yapısında benzerlik görüyoruz. Ön ızgara kısmı daha geniş tutulmuş. Alta doğru kalın bir yapı izlenmiş. Farlara damla şeklinde aşağı doğru çıkıntı verilmiş.

GCM Yatırım Banner

Audi bu modelinde far yapısında teknolojik değişikliklere yer vermiş. Araca Matrix OLED ışık sistemi entegre etmiş. OLED ışık teknolojisi, karşı sürücülerin gözlerini yormayacak şekilde yapılmış. Bu sistemde ışık yayma prensibi, farklı şiddetlere karşı kendi otomatik olarak ayarlayabiliyor. Audi bu sistemi 2018 yılından itibaren tüm modellerine uygulama kararı aldığını şimdiden söyleyelim.

Bu modelin profil kısmına baktığımız zaman Allroad Quattro serisinin esintilerini görüyoruz. Özellikle de çamurluk üstlerindeki dodik aksesuarlardan bu esintiye kapıldıklarını anlayabilirsiniz. Arka kısmına geçildikçe Audi’nin tasarımının farklı yönlere kaydığını görüyoruz. Yanal genişliği fazla olan aracın arkadan duruşu heybetli bir çizgi çiziyor. Stop farların köşe kısımlarından verilen aşağı doğru çıkıntılar; ön far yapısı ile birebir uyum sağlıyor.

İlk elektrikli SUV modeline oldukça özenen Audi, aracın kasa yapısında hafif maddeler kullanmış. Genel olarak baktığımız zaman Q6, harika bir ön duruş sergiliyor. Büyüklüğü ve yüksekliği sınıf standartlarını zorluyor. Otomobil yorumcuları konsept tarzı çizgilerinden dolayı, çıkış versiyonun değişikliğe uğrayacağı yönünde fikir beyan etse de, son sözü Audi CEO’su Rupert Stadler söyledi. “Q6 e-tron gerçektir ve 2018 yılında da şimdi gördüğünüz gibi göreceksiniz” demesi ile söylentilere son noktayı koymuş oldu.

Boyutların ölçü kısmına baktığımız zaman; 4880 mm uzunluğunda, 1930 mm genişliğinde ve 1540 mm yüksekliğinde olduğunu görüyoruz. En başta dediğimiz gibi bu model geniş ve oturaklı bir duruş sergiliyor. Q6 Quattro, diğer model olan Q5 ile kıyaslama yapıldığı zaman 250 mm daha uzun, 30 mm daha geniş ve 115 mm daha yüksek olarak tasarlanmış. Q7’ye göre ise normal olarak daha küçük kalıyor. Q6’nın gelişiminde sürtünme kat sayısını düşürmek için rüzgar tünellerinde günlerce süren çalışmalar yapılmış. Çalışmalar sonucunda 0.25 Cdlik sürtünme kat sayısı ile sınıfının en iyisi konumu haline getirilmiş.

2017 Audi Q5 Hakkında Detaylı Bilgi Almak için Tıklayın.

Audi Q6 E-tron Quattro Modelinin İç Dizaynı

Audi Q6 E-tron Quattro Modelinin İç DizaynıAudi için belki de dış tasarım ve özelliklerinden ziyade önem verdiği kısım, iç yaşam alanı gibi duruyor. Sınıfında yaptığı iç tasarımlar, dijital ortamla birleştirilmiş. Bu da görsellik açısından fark yaratmış. Bu zamana kadar çıkardığı tüm modellerinde kolay kullanım, güzel görünüm ve ambiyans odaklı çalışmalar yapan markanın çağ üstü grafikler kullandığını görüyoruz.

Audi bu modelinde Virtual Cockpit ekranını kavisli bir şekilde kullanmış. Araca bu ekranlardan 3 adet yerleştirmiş. 14 inç’lik orta kısma yerleştirilen ekranı özellikleri ile dudak uçuklattığını söyleyebiliriz. Ekrandan ziyade ultra geliştirilmiş bilgisayar desek daha doğru olacaktır. Bu ekran sadece sesle aktif olup, hareket sensörleri sayesinde dokunmadan, el hareketleri ile komutlarınızı yerine getiriyor. Ön koltuk arkalarına yerleştirilen bilgi-eğlence ekranlarının kontrolünü sağlayan dokunmatik OLED ekran koyulmuş.

İç tasarımda sadece kafa karıştıran tek unsur, arka oturma pozisyonlarının 3 mü yoksa 2 kişilik mi olacağıdır. Kişi sayısının ne olacağı tartışılırken, Audi’nin standartlarına koyduğu bu özelliklerle kompakt SUV pazarının en dikkat çekici modelleri arasına gireceğine eminiz.

Audi Q6 E-tron Quattro Modeli Enerji için Dünyada Bir İlki Yapıyor

Audi Q6 E-tron Quattro Modeli Enerji için Dünyada Bir İlki YapıyorAudi Q6 e-tron modelini kolay şarj etmek amaçlı dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Aracın şarj olması için 1.93 metre boyunda komple tavanı kaplayan güneş enerji paneller entegre etti. Bu zaman kadar tavan kısmına koyulan en büyük panel unvanını şimdiden aldı diyebiliriz. Yaptıkları bu gelişim, maliyet konusunda verimli döneme geçildiğini gösteriyor. Panellerin beslediği 370 kw güç üreten 3 adet elektrikli motor ünitesi Q6 için hazırlanmış.

Motorlara dolan enerji Q6 e-tron modeli 500 km götürme menziline sahip. Kafanızda şu soru oluşmuş olabilir. Tesla’nın sunduğu 500 km egale mi olacak? Audi ilk elektrikli SUV aracıyla Tesla Model X modeline rakip mi olacak? Bentley markasının geçen sene tanıttığı Bentayga modeli de rekabetin arasına girebilir mi? Bu soruların cevabı Q6 çıktıktan sonra belli olacak. Q6 E-tron’un 100 kilometre hıza 4.6 saniyede çıkıyorsa, emin olun Tesla dahil tüm rakipleri Elektrikli SUV savaşının verdiği mücadelede araçlarını 4 saniyenin altına düşüreceklerdir.

Gördüğümüz gibi Audi’nin ilk elektrikli SUV modeli Q6 e-tron  rakiplerine fark yaratacak özelliklerle karşımıza geldi. Audi mühendislerinin geliştirdiği her fikir Q6’ya aktarılmış. Elektrikli araç üretme yarışı gerçekten dünyada farklı boyutlar almaya başladı. Donanım detaylarının arasında şu anda verilmese de, aracın kendi kendini götürmesini sağlayan “Otonom Sürüş” bizce bu modele de uygulanmıştır. Peki Audi’nin ilk elektrikli SUV projesi olan Q6 e-tron modeli hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.