Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Audi R8 LMS Ultra: GT3 Yarışlarının Alman Roketi

Audi, muhteşem süper spor arabası R8 modelini yarış moduna soktu. Özellikle GT3 yarışları için hazırlanan ve geliştirilen R8, LMS Ultra versiyonu ile hayalleri süslüyor. Audi'nin müşterileri için hazırladığı R8 LMS Ultra modelini, gelin beraber inceleyelim.
Audi R8 LMS Ultra: GT3 Yarışlarının Alman Roketi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

R8 LMS Ultra, Audi’nin güç geliştirme programından çıkan en agresif modellerinden biridir. Bu aracı çıkartarak “Grand Touring Cars” yani GT3 olarak anılan yarışlara, akıl dışı bir ürünle girmek istiyordu. GT1 ve GT2 yarış kategorilerinden sonra FIA’nın 2006 yılında aldığı kararla GT3 Avrupa şampiyonası başlatıldı.

2013 yılına kadar 20 otomobil üreticisi standart yol versiyonlarını GT3 için hazırlamıştı. Bunlardan en ilgi çeken marka da Audi olmuştu. Bu yarışlara katılabilmenin belli kriterleri vardır. Yarışa girecek araçların FIA’nın belirlediği güç, kilo ve aerodinamik unsurların, belirlenen kurallara uyması gerekiyor.

Örnek verecek olursak; Mercedes SLS AMG modeli belirlenen kural çerçevesinin dışında kalıyordu. Nedeni, 500 hp600 hp arası güç kuralına ve 1200 kg1300 kg kilo aralığına takılmasındandır. Audi, R8 modelinde bu aralıkların hepsini tamamlamış ve GT3’e girmeye hak kazanmıştır.

Bakalım R8 LMS Ultra hangi işlemlere tabi tutulmuş:

Audi R8 LMS Ultra Karoser Yapısı

Audi R8 LMS Ultra Karoser YapısıBu yarışlarda araçların şasi, motor boyutları ve gövde yapısında kullanılacak malzemeler üreticilere bırakılmış. Güçlendirilmiş kasa yapısının yeniden konfigüre edilmesi ile R8 daha hafif bir yapıda inşa edilmiş.

GCM Yatırım Banner

0-300+ Kilometreye Ulaşan En Hızlı Süper Spor Otomobiller için Tıklayın.

Audi R8 LMS Ultra Ön Görünümü:

Audi R8 LMS Ultra Ön GörünümüEn merak ettiğimiz konulardan birisi de bu araçların hazırlık aşamaları. R8 Ultra’nın ön kısmına baktığımızda yapılan çalışmaların detaylarını görebiliyoruz. Standart kaputu çıkartılıp daha hafifi ile değiştirilmiş. Kaput üzerinde her iki tarafa da yapılan ekstra soğutma kanalları güzel bir görüntü vermiş.

En hızlı Quattro için tampona ekstra işlemler yapılmış ve alt kısma tampon altı rüzgarlık getirilmiş. Standart R8’in zaten geniş olan hava kanallarının üzerinde herhangi bir oynama yapılmamış.

Audi R8 LMS Ultra Yan Görünümü:

Audi R8 LMS Ultra Yan GörünümüAudi sport grubunun yaptığı “çılgın R8″, yarışçı kimliğini profilinde daha çok belli ediyor. Süspansiyon sistemi değiştirilerek daha yere yakın konumlandırılmış. Bu haliyle, 250 km/h süratlerde bile sorunsuz viraj alabilir.

Audi RS6 Avant Modeli Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Bir de genişletilen çamurluklar, kapı arkası hava kanalına rüzgar bırakmayacak kadar dışa taşırılmış.

Audi R8 LMS Ultra Arka Görünümü:

Audi R8 LMS Ultra Arka GörünümüArka kısımda hem gözümüze hem de arabaya takılan fazlaca büyük rüzgarlık görüyoruz. Farlar ve alt kısımları değişime uğramamış, ayrı yapıda olan tampon kısmı uçuk bir yapıya bürünmüş. Egzoz çıkışları yukarıya, tam ortaya alınmış. Kısaca bu araba her şekilde R8 Ultra olduğunu belli ediyor!

Audi R8 LMS Ultra’nın Güçlendirilmiş İç Karoseri

Audi R8 LMS Ultra’nın Güçlendirilmiş İç Karoseriİç yapısı aynı Ken Block’un 2016 Ford Focus RS RX’i gibi hazırlanmış. Gereksiz tüm unsurlar çıkartılmış ve gerekli olanlar ile değiştirilmiş. R8 Ultra’nın yarışması için bazı parçalar çıkartılarak kilo tasarrufuna gidilmiş. Orta kısma baktığımızda konsol sökülüp, düğmeli hale getirilmiş.

Audi R8 LMS Ultra Koltuk ve Direksiyon Yapısı:

Audi R8 LMS Ultra Koltuk ve Direksiyon YapısıGösterge paneli değiştirilmeyip, direksiyon simidinin yarış versiyonu takılmış. Koltukları, daha hafif ve yarışlar için en uygunu olan Recora Racing tercih edilmiş.

Audi A9 E-Tron Modeli Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Audi R8 LMS Ultra İç Yapısı:

Audi R8 LMS Ultra İç YapısıR8’in sizi en iyi şekilde koruyabilmesi için iç kafes yapısına, güçlendirilmiş çelik borular döşenmiş. Güçlendirme işlemleri özellikle yan ve tavan kısımlarından gelebilecek darbelere karşı yapılmış.

Audi R8 LMS Ultra Motor Ünitesi

Audi R8 LMS Ultra Motor ÜnitesiGiriş kısmında kurallardan biraz bahsetmiştik. R8, zaten 500-600 beygir kuralına takılmıyor. 5.2 litre hacminde 585 beygir gücünde ki motoru, GT3 yarışları için oldukça uygun oluyor. GT3 pistleri V10’un sesini ve gücünü fazlasıyla hissediyor.

Porsche 911 GT3 RS Carbon Modeli için Tıklayın.

Audi R8 LMS Ultra 5.2 FSI Ünitesi:

Audi R8 LMS Ultra 5.2 FSI ÜnitesiR8, 0-100 kilometre kalkışını 3 saniyede yaparak, Ultra kelimesine uyumlu süreler veriyor. R8 LMS Ultra’nın maksimum süratini merak ediyorsanız, 300 km/h olarak bir değer vereceğiz.

R8 LMS Ultra Fiyatı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==En çok merak konusu olacak bir şey de fiyatıdır! Şimdiden demek isteriz ki fiyatı aşırı pahalı. R8 LMS Ultra’nın Avrupa satış fiyatı 444 bin $’dır. Diyelim ki müşterilerden biri Türkiye’den sipariş başvurusunda bulundu. Bu kişinin bize göre ödemesi gereken, 1.6 milyon TL ücret çıkıyor.


Audi’nin GT3 yarışları için hazırladığı modelini sizler için inceledik. R8’in süper bir yarışçıya dönüştürülmesi oldukça farklı olmuş. Audi’nin diğer müşterileri için bu R8’in yol versiyonunu da yapması iyi olmuş. Bu muhteşem arabayı, strese iyi gelen 10 hobiler arasına 11. madde olarak ekleyebiliriz. Peki, sizde Audi R8 LMS Ultra versiyonu ile pistlerde hız yapmak istemez misiniz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.