Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Ford Focus RS İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Ford'un orta sınıf otomobili olan Focus'un en güçlü versiyonu RS kendini gösterdi. Şaşkınlık uyandıracak özellikler ile çıkış yapan 2017 Yeni Focus RS, eminim ki sizleride şaşırtacak. Şimdi sizlerle Focus RS'i detaylıca incelemeye geçelim!
2017 Yeni Ford Focus RS İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ford‘un özel araç mühendisliği tarafından geliştirilen RS Serileri, orta sınıf bir otomobilden maksimum güç alabilme çalışmasıdır diyebiliriz. Bizler RS armasını Focus modelinde görsekte, işin aslı bu modeller 1960‘lı yıllarda Escort araçlarına uygulanması ile başlandı. Focus RS’lerin ne denli iyi araç oldukları ve tatminkar performanslarının yürekleri ağızlara getirdiğini bir çok kere izlemişsinizidir. Orta sınıf araba üreticilerinin tek amacı, bu tip hız versiyonlarını 0-100 performansıyla hayrete düşüren arabalar arasına katmaktır. Focus’un RS’ler, ralli araçlarının temelinde üretimleri yapılarak daha sonradan yol versiyonlarına dönüştürülmüştür.

RS Serilerinin en iyi şekilde hakkını veren ve dünyada tanıtımına en büyük katkısı olan biriside ünlü ralli pilotu Ken Block‘tur. Daha önceden 2016 Ford Focus RS ile Ken Block’un driftin hakkını verdiği videosunu sizlere sunmuştuk. Focus RS, duruşu ve motoru ile standart modelinden tamamen farklı bir üretim planı içerisinde yapılıyor. RS, içindeki güçleri o kadar iyi kullanabilen bir makina ki dizgilenmesi ve evcilleştirilmesi biraz zor olabiliyor.

Ford’un çok kafa patlattığı yarışçı modeli her detayı ile harika bir otomobildir. Geriye doğru baktığımızda Ford‘un son yıllarda yaptığı girişimler alkışları hakediyor. Amerikan pazarında satışa sunduğu 2017 Yeni Edge‘yi Türkiye pazarına sokmakla, başka pazarın araçlarını bizim pazarımızda da satılmasınada öncülük etmiştir. Sportif araç anlamında 2017 Yeni Focus RS‘inde üyeler arasına katılması, Ford’un müşterileri için model genişletme çabalarını görüyoruz. Bakalım Yeni Ford Focus RS’e neler yapılmış ve özellikleri ile yine göz dolduracak mı?

İşte Karşınızda Yeni Ford Focus RS:

RS’in Dış Yapısından Yarışçı Bir Model Olduğu Anlaşılıyor

RS'in Dış Yapısından Yarışçı Bir Model Olduğu AnlaşılıyorRS’in Ford’un motor sporlarına olan düşkünlüğünden üretildiğini biliyoruz. Ford’un çalışmalarını dikkatli bir şekilde incelediğinizde hassas mühendislik ile yapıldığını göreceksiniz. Değişime dış yapısı ile başlanıyor ve karşımıza 4 kapılı bir hatchback modelin vahşi tarafı vurgulanıyor.

GCM Yatırım Banner

Yeni Focus RS Ön Görümü

Yeni Focus RS Ön Görümüİncelememize ön kısımdan başlayarak, Ford’un yeni nesil tasarımlarına nasıl modifiye yapıldığından bahsedeceğiz. Yeni nesil Focus ile genişleyen ızgara yapısının, RS’e nasıl uyarlandığı gayet belirgin şekilde aksettiriliyor. Delikli ızgara, yarış versiyonunda açık ve tamponun devamı şeklinde plastik bir parça ile tamamlanmış.

Böylelikle güçlü motorunu daha rahat soğutulabilecek. Far grubunun birebir aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Focus RS Tampon Yapısı:

Focus RS Tampon Yapısı:RS‘in tamponu standart Focus‘lara göre daha detaylı ve çıkıntılı yapılmış. Tampona yapılan genişletme ile araca “hızlı ve heybetli” izlenimi aşılanmış. Tampon kısmında en çok hoşuma giden noktası; Alt karlık kısmının yukarısında bulunan ve plakalık kısmının aşağısından verilen ince parça farklı duruyor.

İlginizi Çekebilir: Ford Mustang Hakkında İnanılmaz 21 Gerçek

Ford, rakiplerinin dikkatli olması içinde bir şey düşünerek, ızgara içindeki parçanın kenarına “RS” amblemini yerleştirmiş. Yapılan bu çalışmalardan sonra ön görünümün Aston Martin Vanguish‘e oldukça benzediğini söylemek isteriz.

Yeni Focus RS Yan Görünümü

Yeni Focus RS Yan GörünümüYan görünümde en dikkat çekici kısmı tabi ki jantları oluyor. 19 inç 10 kollu alaşımlı jantları profil kısmını yeterince tamamlamış. Yere daha yakın konumu, dinamik tork kontrollü süspansiyon sisteminin,  virajları alırken maksimum tutuş sergileyeceğini bakarakta anlayabiliyoruz!

Focus Rs Jant Görünümü:

Focus Rs Jant Görünümü:Focus RS’in 350 mm soğutmalı ön diskler ve Brembo dört pistonlu mono blok kaliperler ile Focus sınıfının en güçlü frenlerine sahip oluyor.

Yeni Focus RS Arka Görünümü

Yeni Focus RS Arka GörünümüFocus RS’in arka kısmında stop far grubu ve bagaj kapağı dışında diğer unsurlar “race” mantığında yerleştirilmiş. RS’in cam üstüne yapılan büyük rüzar kanadı, hızlı savaşçıyı anca yere bastıracaktır.

Focus’un alımlı olan kasa yapısı üzerine eklenen ekstra parçalar ile Ford Mustang Hennessey‘in çarpıcı yanından birazcıkta olsa alınmış.

Focus RS Egzoz Yapısı:

Focus RS Egzoz Yapısı:Arka kısımda ikinci detaya baktığımız zaman, yuvarlak büyük başlıklı egzoz çıkışları, standart Focus kullanıcılarını kıskandıracak cinsten! Yanılmıyorsak Focus RS’in iki egzoz arasında difüzöre yerleştirilmiş ışık ise, F1 araç tarzı fren lambasıdır.

Focus RS’in İç Yapısıda Dışı Kadar Sportif

Focus RS'in İç Yapısıda Dışı Kadar SportifFocus RS’in ilk olarak ön göğüs kısmına baktığımızda fazla bir fark olmadığı görürüz. Diğer Focus Serilerinde olan 8″ büyüklüğünde cep telefonunuzu bağlayabileceğiniz ve klima kontrolünü yapabildiğiniz dokunmatik bir ekran RS Serisinde de mevcut.

Focus RS İç Mekan Yapısı

Focus RS İç Mekan YapısıEkran kısmına baktıktan sonra klima kontrol düğmelerinin ve vites etrafının aynı olduğunu görüyoruz.

Focus RS Sync 3 Sistemi:

Focus RS Sync 3 Sistemi:Daha önceden incelediğimiz Ford Edge ve Ford Kuga ile birlikte gelen yeni Sync 3 sistemi Focus RS modeli içinde düşünülmüş. Özellikle Sync sistemi RS gibi hızlı bir aracın daha güvenli bir şekilde sürülmesini sağlayacaktır. Sync 3, daha kolay anlaşılabilen ve işlem yapabilen bir ara yüze sahiptir.

Sync’in diğer versiyonlarına göre bir üst seviyede tasarlanıp, Apple CarPlay ve Android Auto gibi bağlantı özellikleri getirildi. Ayrıca yüksek hızlarda mesajlarınızı RS sizin için okuyacaktır!

Focus RS Koltukları:

Focus RS Koltukları:Focus RS içine yapılan uygar dokunuşlara koltuklarda dahil edilmiş. Yan destekleri ve kavramaları oldukça iyi olup, özellikle virajlarda sürücünün maksimum şekilde koltuk üzerinde tutunma kabiliyeti hedef alınmış. Peki bu koltuklar Focus RS’e hangi firmadan gelmiş olabilir? Tabi ki Recaro! Recaro’nun top speed konusunda sınır tanımayan süper spor arabalarında koltuk tedarikçisi olduğunu söylemek isteriz.

Focus RS Gösterde Paneli Grubu:

Focus RS Gösterde Paneli Grubu:Mavi halkalar ile vurgulanan artırma göstergeleri  turbo değeri, yağ basıncı ve yağ sıcaklığı hakkında bilgiler vermektedir. Böylelikle RS’in gidişi sırasında fazladan bilgiye sahip oluyoruz.

Ford F-150 SVT Raptor Modeli için Tıklayın.

Ford’un EcoBoost Gücü RS’in Kalbine Yerleştirilmiş

Ford'un EcoBoost Gücü RS'in Kalbine YerleştirilmişRS’e yerleştirilen motor ünitesi sınıfının en iyi ünitesi diyebiliriz. Ürettiği güçler ve açığa çıkardığı enerji ile RS, dünyanın en büyük motor hacmine sahip arabalarına taş çıkartacaktır. Rs için hazırlanan 2.3 litre hacmindeki EcoBoost motor tam 350 beygir güç üretmektedir.

Ford’un oldukça üstünde durduğu bir konuda, AWD 4×4 sistemi ile motorun tepki uyumudur. Sürücünün ihtiyacı olan gücü eşit bir şekilde dağıtarak, 4×4 sistemi tam performanslı olarak kullanıyorsunuz.

Focus RS Motor Ünitesi

Focus RS Motor ÜnitesiKen Block’un da dahil olduğu Team RS tarafından “Performans Inovasyonu” felsefesi ile yapılan ünite, RS’i 4.6 saniyede 100 kilometre hıza ulaşmasını sağlıyor. Maksimum hız konusunda ise 263 km/h yapan ikinci neslinden daha hızlı olacağı söyleniyor. Yani Focus RS tahminlerimize göre +45 hp’nin katkısıyla 280 km/h son süratlere ulaşabilir.

Focus RS Racing Engine:

Focus RS Racing Engine:RS‘in motor özelliklerinden biri de, en alt devirden en üst devire kadar soluksuz bir performans sunmaktadır. Maksimum motor devri 6800 ile sınırlandırılmış. Bu sınıfta ki en yakın rakiplerinden biri olan Subaru Impreza WRX-STI‘ya oldukça zorlu bir rakip olacaktır.

Focus RS Şanzımanı:

Focus RS Şanzımanı:Focus RS’in vites kolu daha hızlı ve seri değişimler için kısa tutulmuş. Şanzıman ile birlikte debriyaj sistemi farklı bileşenlerle tekrar ele alınıp, en sağlam şekle getirilmiş.

İlginizi Çekebilir: Ford 2017 GT 66 Heritage Editon Modeliyle Le Mans Tarihini Kutluyor!

Ford Focus RS Fiyatı

Ford Focus RS FiyatıFord Focus RS‘in fiyatı ile ilgili belirlenmiş bir şey yok. Avrupa fiyatı üzerinden tahminlerde bulunacak olursak; 36 bin $‘lık satış etiketi Türkiye’ye geldiğinde ne olur? sorusunu cevaplamamız gerekiyor. Aslında Avrupaya göre de pahalı olan RS’in satışının Türkiye’de 120 bin $ civarlarında olmasını bekliyorum.

İşin en ilginç yanı bizdeki vergilerin dezavantajından dolayı RS’in Türkiye fiyatı ile diğer ülkelerde en pahalı lüks otomobillere binebiliyorsunuz.


İncelediğimiz Yeni Ford Focus RS modeli performans ve görünüşü ile göz dolduruyor. Ford sürücüsüz otomobilini duyurduktan sonra teknoloji alanına yatırımları gözle görülür şekilde arttı. Normal yol versiyonu bir otomobilden bu gibi yüksek hız ve sportif sürüş sağlayabilen bir arabaya dönüştürülmesi gerçekten muazzam.

İlginizi Çekebilir: Ford Mustang Fotoğrafları: İlk Üretiminden Son Modele Kadar Tarihsel Liste!

RS’in dış yapısında ekstra koyulan parçalar tam kıvamında olup, iç mekanında kullanılan malzemelerde keza o şekildedir. Biz her yönü ile Focus RS’i sevdik. Peki sizler Yeni Focus RS’i sevdiniz mi?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.