Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford’un Güçlü Pick-up’ı F-150 Modeli SVT Raptor Versiyonuna Dönüştürülüyor!

Dünyanın en yetenekli 4x4 kamyonetini olmaya aday Ford F-150 SVT Raptor, bütün yol koşullarına uygun bir şekilde hazırlanmış. Rakiplerine boy gösteren bu model, herkesin ilgisini çekmeyi başardı. İşte karşınızda Ford'un yaratmış olduğu efsane modeli sizlerle:
Ford’un Güçlü Pick-up’ı F-150 Modeli SVT Raptor Versiyonuna Dönüştürülüyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Raptor, devasa kamyonların başlangıcı olan Ford’un F Serisinin yeni üyesidir. 1948 yılından beri Ford Motor Company tarafından üretilen F serileri, hafif iş kamyonları olarak geçmektedir. Buna rağmen o kadar seviliyor ki Amerika ve Kanada’da 1977 yılından beri en çok satılan araç unvanını taşıyor. Oldukça geniş, yüksek hacimli motor ve büyükçe kasası olan bu araç gerçekten de etkileyici bir tasarıma sahip. Çoğu kişinin bu araç hakkındaki düşüncesi lüks sınıflarını zorlayacak 4×4 niteliğinde olmasıdır. Bu da aracın ticari amaç dışında da kullanıldığını göstermektedir. F-150, F-250, F-350 ve F-650 olmak üzere farklı serileri mevcuttur.

Ford Raptor araçları F-150 versiyonunun ilk ürünüdür. “Super Duty” arması ile piyasaya sürülen kamyonetlerin gerçekten de süper görev adını hak ettiklerini söyleyebiliriz. F-150 ile çekirdeği aynı olsa da bu araç, üstün 4×4 yeteneklerine dayalı çıkartılıyor. Prototip dünyasından ayrılarak gerçek hayata geçiş yapabilmesi için zorlu Nevada Çölünde ve Baja 1000 yarış parkurunda gerçek manada aracın dayanıklılığı test edildi. Testi geçmesiyle F-150 Raptor çöllerden çıkarak; 2017 yılında piyasaya sürülmesi için yeni kıyafetlerini giydi. Büyüleyici güzelliği ve agresif gen yapısı değişmeyen Raptor’un, artık sevdiği yerler asfalttan çok toprak ve çöldür. Zaten modunda olan Raptor’a sadece nereden gitmek istediğinizi söyleyeceksiniz ve F-150 Raptor oradan gidecektir.

İşte Karşınızda 2017 Ford F-150 Raptor:

2017 Ford F-150 Raptor Modelinin Gövdesi Sarp Kayalar için Adeta Zırhlanmış

2017 Ford F-150 Raptor Modelinin Gövdesi Sarp Kayalar için Adeta ZırhlanmışSüper görevlerin aracı Raptor, bu modeliyle daha da büyük görevler için hazırlanmış gibi duruyor. Göz alıcı güzelliğine kapılmamak elde değil. Bu yüzden araca karşıdan baktığınızda eminim ki içinizden geçirdiğiniz tek söz benim olmalıydı şeklinde olacaktırTicari amacın dışında kullanılabilen Raptor, birçok dengeyi yeniden şekillendirebilir. Normal bir insanın boyu ile aynı seviye motor kaputu, F-150 Raptor’u küçük gösterse de kasa yapısı dahil bu aracın her şeyi büyüktür.

Aracın ön ızgara üzerinde bulunan uzak mesafelerden bile okuyabileceğiniz FORD yazısının gözünüze çarpmaması mümkün değil. Tamponu dar tutularak yaklaşma açısı genişletilmiş. Oldukça sağlam maddelerden yapılan kartel koruma ekipmanı krom renklidir. Bu da araca sportif  bir hava katmıştır. Far yapısı için “stilin en iyi hali” demek yanlış olmayacaktır. “E” harfi şeklinde olan Angrier farların etrafı sarı Led teknolojisi ile çevrelenmiştir. Farların ortasına kadar gelen ızgara bölümü ise aracı vahşileştiriyor. Vahşi duruşunun arkasında elbette ki Ford tasarım ekibi vardır. Bu ekip gerçekten de tarzını yansıtmayı çok iyi biliyor diyebiliriz.

GCM Yatırım Banner

Çamurlukların üzerine takılan ve off road araçları için üretilen dodik aksesuarı ve Amerikanın araçlarında simgesi haline gelen park lambaları, Raptor’un doğduğu ülkenin bayrağı niteliğinde duruyor. Garip gelebilir ancak bizce bu aracı bu kadar savaşçı gösteren unsur Fox Racing Shox amortisör grubudur. Asfalt yollarda yumuşak sürüş keyfi yaşatırken, tekerlekleri toprak ve engebeli arazilere girdiği zaman, aracın birden karakterini değiştirdiğini görebilirsiniz.

Dış karoserinde dayanıklılığın etkisini her bir parçasında daha fazla güçlendirilmiş şekilde görebilirsiniz. Alüminyumdan imal edilen gövde, off road üzerine modifiye edilmiş gibi duruyor. Ortaya 5.0 metrelik kaya tırmanıcısı çıkıyor. Yan duruşu tamamlayan en iyi ekipmanlar; BF Goodrich lastikleridir. Ford’un F-150 Raptoru “ne istersek yapalım” mantığında yollara çıkmaya hazırlanmıştır. Raptor’da biraz daha ileri seviyelere gidilirse, 1989 yapımı Tango & Cash filmindeki Chevrolet K2500 Silverado aracı gibi daha da ilgi çekici hale gelebilir.

2017 Ford F-150 Raptor Modelinin İç Karoseri Normal Mantığın Dışında Tasarlanmış

2017 Ford F-150 Raptor Modelinin İç Karoseri Normal Mantığın Dışında TasarlanmışRaptor’un iç dekorasyonu farklı sürüşler için dizayn edilmiş. Ford, bu modelinde lüks pick-up ruhunu kaybettirmeden, off road tutkunlarını sevindirmeyi başarmış. İç hacmi oldukça geniş olan bu aracın standart modellerine göre 6 cm daha fazla genişlikte olacağı bildirildi. Ford’un tüm araçlarında kullandığı ekipmanlar SVT Raptor içinde kullanmış. İçeride kullanılan malzemeler son derece kaliteli ve lükstür.

Direksiyon, birçok fonksiyonu bir arada bulunduruyor. Gösterge panelleri Mondeo modelinden tanıdığımız gibidir. Kadran aralarına Lcd ekran konumlandırılmıştır. Geniş orta konsola büyük, dokunmatik ve navigasyon özellikleri sunan ekran entegre edilmiştir. Nubuk-deri koltuklarda ısıtma-elektrik özellikleri mevcuttur. Pick-up Toyota Tundra modelinde olduğu gibi F-150 Raptor’un orta kol dayama bölgesi bir insanın oturabileceği kadar büyüktür. Abartıya kaçmadan işlevsel öğelere yer verilen araçta, arazilerde rahat etmeniz için tasarımlarda ince ince düşünülmüştür.

Raptor’un iç malzemeleri kilo tasarrufu adına hafifletilmiş. Malzeme ve ekipmanlar alüminyumdan imal edilmiş. Böylelikle motordan daha fazla verim alınmış. Motorun fazla kilolar için harcayacağı enerji yol için kullanılmış. Bu araçlar yakıt tasarrufu arayan kullanıcılar için tasarlanmış. Bu model her yol şartı uygun hale getirilmiş. Tercih edilen malzemeler ile aracın  yol koşullarına göre farklı karaktere bürünmesi sağlanmış.

2017 Ford F-150 Raptor Modeli için Oldukça Yetenekli 4X4 Sistemi Kullanılmış

2017 Ford F-150 Raptor Modeli için Oldukça Yetenekli 4X4 Sistemi KullanılmışAracın alt kısmına doğru çelik yapı kullanılmış. Böylece darbeleri en iyi şekilde absorbe etmesi sağlanmış. Dediğimiz gibi Ford SVT Raptor, arazide kendi yolunu açması için hayata geçirilmiş. Raptor’da öyle bir özellik var ki hayran kalmamak elde değil. Araca 6 adet seçebileceğiniz elektronik yol modu ekleyebiliyorsunuz. F-150 Raptor; hangi tür yola girdiğini hissediyor ve aracın tüm ayarlamalarını ona göre yapıyor. Örnek verecek olursak; kum zeminli bir yola girdiniz, Raptor çok kısa sürede bunu algılıyor ve motor, süspansiyon ve güvenlik ekipmanlarını kum zemine göre ayarlıyor. Bu özelliği gerçekten de harika değil mi?

7.5 santim çapındaki Fox şok emicili amortisörler; kırılmadan, sarsılmadan, yüksek yerlerden atlamanız için konulmuş. Raptor’un aktarma organına, ön ve arka aksları arasına yönlendirilen mekanik kilitleme sistemi dahil edilmiş. Ön aks için Torsen diferansiyel kullanılıyor. Zorlu engelleri aşmak ve dik eğimleri düz yolmuş gibi aşabileceğiniz ileri teknoloji 4×4 yetenekleri de standart paketin içinde yer alıyor. Ford ekibi önceden yol dışlarında neler olabilir sorularını düşünmüş ve bunun için çözümler üretmişlerdir. Bu paketin içinde yer alan ekipmanlar sayesinde zorluk çekmeden her türlü yolu aşabilirsiniz.

2017 Ford F-150 Raptor Modelini Ecoboost Motor Uçuracak

2017 Ford F-150 Raptor Modelini Ecoboost Motor Uçuracakİlk başta düşünülen ünite, eski versiyonunda görev alan 6.2 litre hacminde V8 ünite olacağı sanılsa da ford bu düşünceleri yıkmıştır. Son zamanlarda adından sıklıkla bahsedilen Ecoboost ünitesi kullanılmıştır. Bu üniteye daha az hacimle yer verilmiş. Yukarıda dediğimiz gibi motorun en verimli halini alabilmek için kilo tasarrufuna gidilmiştir. Bunun için araçta 3.5 litre hacminde, Twin-Turbo’lu, V6 silindirli 460 beygir gücünde 500 nm tork üreten ünite yerleştirilmiştir. Daha küçük bir motor hacmine akla zarara beygir yüklemesinin tek cevabı vardır o da arazinin spor arabasını yapmaktır. İkinci şaşkınlık veren özelliği ise bu aktarımların 10 ileri otomatik şanzımanla yapılıyor olmasıdır.

Sizleri şimdi bu video ile baş başa bırakıyoruz:

2017 yılında çıkış emri verilen Raptor, tüm yol koşullarında ilerleyebilen, gelmiş geçmiş en yetenekli 4×4 pick-up diyebiliriz. Ford, insanların vahşi duygularını aktarabileceği, karizmatik bir kasa yapısına sahip olan etkileyici bir model yaratmış. Bu araç için Ford ekibinin çok mesai harcadığı aşikar. Rakipleri arasına farkını bu modelle iyice koyduğunu söyleyebiliriz. Dünyada ki off road liderleri bu atağa cevap verebilecek mi? En yakın rakibi Toyota, Tacoma 4×4 pick up modelidir. Peki gelmiş geçmiş en iyi F-150 Raptor 4×4 kamyonu hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın