Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Büyük Motor Hacmine Sahip 10 Arabası

İzlediğiniz videoda dünyanın en büyük motor hacmine sahip arabalarının asfalt üzerindeki performansına tanık olacaksınız.
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomobil firmalarının üretmiş oldukları motorlar, ortaya çıkan modellerin olmazsa olmazıdır. Bir araca hayat veren ünite, kaputunun altında yatan motordur.

Motor hacminin büyük olması, aracın daha fazla güç üretmesine olanak sağlamaktadır. Bu durum yakıt tasarrufunda olumsuzluğa yol açsa da insanların daha fazla güç ve hız tutkusu öne çıkmaktadır.

Videoya göz atıldığında yüksek motor hacmine sahip bu arabaların, piyasanın en lüks arabaları olduğu görülüyor. Bir diğer dikkat çeken husus ise Ferrari, Lamborghini gibi süper spor otomobillerin motor hacimleri ile Dodge Ram 2500, Ford E gibi kamyon sınıfındaki araçların motor hacimlerinin birbirine çok yakın olması.

İtalyan devi Ferrari’nin gözdesi F12 TDF 6.3 litrelik V12 motorunun oluşturduğu güç ile solukları kesecek bir performans ortaya koyuyor. Şık tasarım ile motor gücünün bir arada birleştiği süper spor otomobil F12 TDF, Ferrari ekolünün simgelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Videonun devamında Alman otomobil devi Audi, 6.3 litrelik W12 devasa motoru ile karşımıza geliyor. Makam aracı sınıfında olan ve devlet büyüklerinin de kullandığı, oldukça büyük kasaya sahip A8 L, kaputunun altındaki W12 motor ile kendisinden beklenen performansı tekerleklerine aktarabiliyor.

GCM Yatırım Banner

Büyük motorlara sahip araçlar arasında otomobillerden sonra karşımıza Amerikan kası Chevrolet’in Silverado Heavy Duty modeli geliyor. Kaputunun altında 6.6 litrelik büyük bir motora sahip olan Silverado, engebeli arazi şartlarında zorlanmayacak şekilde tasarlanmış.

Chevy’den sonra bir Amerikan canavar Dodge Ram 2500 modeline tanık oluyoruz. Heybetli görüntüsünün altında 6.7 litrelik dizel bir güç makinası yatıyor. Videodan da görüleceği üzere bu araç sanki arazinin içinde üretilmiş. Girmedik dağ tepe bırakmayan araç, güçlü motorunun da yardımıyla güven veren bir görüntü sergiliyor. Dodge Ram Power Wagon ise rakiplerine göz dağı vererek güçlü bir adımla piyasaya 2017’de giriş yaptı.

Güçlü Amerikan kamyonlarının ardından, lüks otomobil dünyasından Rolls Royce Phantom ve Bentley Mulsanne modelleri, güçlü motorları ile geliyor. Lükslüğün ve zerafetin simgesi olan bu araçlar aynı zamanda 6.8 litre olan V8 ve V12 motorları ile performans konusunda da beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

Tavsiye Ederiz: Rolls Royce Hakkında Bilgiler

Listenin zirvesinde ise son olarak karşımıza ‘American Muscle’ simgelerinden Dodge Viper 8.4 litrelik V10 motoru ile geliyor. Dodge Viper’in kaputunun altındaki bu güçlü motorun, bir spor otomobilin içinde bulunduğunu hayal ettiğinizde ortaya çıkacak performans kalp atışlarınızı hızlandırabilir.

Hayatımıza giren otomobillerin motorları aslında onların karakterlerini yansıtır. Bir aracın motorunun gücü, o araç hakkında bize çok fazla fikir vermektedir. Teknolojinin gelişmesi ve insanların arabalardan beklentisinin sürekli artması daha güçlü motorların hayatımıza gireceğini müjdelemektedir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.