Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Kia Niro SUV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Kia, geçen sene tanıtımını yaptığı yeni SUV modeli Niro'yu yollara çıkarmaya hazırlanıyor. Küçük boyutlarda tasarlanan 2017 Yeni Niro, hibrid motor seçeneği ile geliyor. Şimdi, sizlerle bu sportif SUV'un detaylı incelemesini yapalım!
2017 Yeni Kia Niro SUV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kia, ilk defa C Segmentte farklı bir SUV‘a imza attı. Niro adını verdiği bu SUV modeli, Hibrid Crossover sınıfını temsil ediyor. Kia, 2013 yılında bizlere farklı bir yapıda otomobil tanıtımını yapmıştı. O zamanlar için konsept ismi ile anılan Niro, kimsenin beklemediği bir tarzda ortaya çıktı. Koreli firma Niro hakkındaki bir çok bilgiyi gizli tutmuş ve özellikle hangi motor tipini kullanılacağı konusunda en ufak bir açık vermemişti. Kia’nın Sportage ile başlayan grafik harekatı, yeni konsept modeli Cross GT ile devam etmişti. Kia’da belli, tanımlı yüz profil kalıplarını yerleştirerek diğer modellerinde olduğu gibi Niro içinde kullanmış. Niro, aslında Toyota’nın CH-R modelinin uzun zaman önce çıkacağı söylentisinden, farklı bir çok firmanın bu alanda araç yapmasına neden olmuştur.

Artı Japonya tarafıdan Nissan Juke ve Mazda CX-3 tetikleyici etmenler olmuştur. Niro yani “melez olmayan” hibrid motor dünyasında bir alt segmentte temsil görevinde de bulunmuş oluyor. İnsanların alçak yapıda SUV modellere ilgisinin artmasıyla otomobil üreticileride yatırımlarını bu tarafa kaydırmaya başladı. Station wagon araçların en çok satıldığı Amerika ve bazı Avrupa ülkeleri de SUV araçlara yatkınlıkları oldukça çoğaldı. 2017 Yeni Kia Niro ile bir kez daha anlıyoruz ki C Segmentine kadar gelen SUV olayı, diğer segmentlerede inecektir. Şimdi sizlere Yeni Kia Niro’nun detaylı incelemesini sunacağım!

İşte karşınızda Kia Niro:

Niro Dış Tasarımı ile Kia’nın Asi Ruhu Bir Kez Daha Ortaya Çıkartılmış

Niro Dış Tasarımı ile Kia'nın Asi Ruhu Bir Kez Daha Ortaya ÇıkartılmışNiro‘nun dış tasarımı bir yerlerden tanıdık gelmiştir. Niro ile daha iyi anlıyoruzki yeni Kia‘lar artık bu kıyafeti giyiyor ve giyecek! Bazı kesimler tarafından yadırgansada kendi açımdan güzel olduğunu söylemek istiyorum.

Niro Ön Görünümü

Niro Ön GörünümüNiro’nun bakışları büyük abisi Sportage ile benzerlik gösteriyor. Daha çok sadeliğe kaçan ekipmanların duruşu güzel.

GCM Yatırım Banner

Niro Far Yapısı:

Niro Far YapısıNiro için kalıplardan çıkartılan farlar, aracın yapısına uyumlu olup, büyük merceği dikkat çekiyor. Yuvarlak hatları olması nedeniyle bence sedan veya vagon bir arabayı daha çok andırıyor.

Niro Ön Izgarası:

Niro Ön IzgarasıBir çok üreticinin geniş ve aşağıya doğru tasarlanan ızgara yapısına göre Niro, yatay ve kavisli bir ızgaraya sahip. Izgaraya göre tamponuda aynı şekilleri aldığını görüyoruz.

Niro Profil Görünümü

Niro Profil GörünümüKia Niro‘nun oldukça orantılı bir yapıda olduğunu görüyoruz. İlk başta hangi sınıfa ait olduğu anlaşılmasa da, bazı parçalar SUV sınıfı olduğunu belli ediyor. SUV sınıfına göre biraz alçak yapısı, 50 bin TL’ye rahatlıkla alabilceğiniz Subaru Forester gibi kafa karıştırıcı ve nereye koyacağınızı bilemediğiniz düşünceler yaratıyor.

Niro Çamurluk Yapısı:

Niro Çamurluk YapısıNiro‘nun geniş çamurluklarına bir de dodik dediğimiz kemerler takılmış. Bu tip araçlara modeli ne olursa olsun çamurluk kemerleri direk olarak sınıf farkı doğuruyor. Örnek verecek olursak Audi’nin A4 Avant serilerine böyle bir kemer takılırsa görünümü farketmeyeceğiniz şekilde hafif arazi şampiyonu A4 Allroad Quattro modeline dönüşüyor.

Niro Arka Görünümü

Niro Arka GörünümüNiro’nun arka görünümünde ilk tepkiniz “ben bu duruşu nereden hatırlıyorum” olur. Niro’nun arka kısmınıda gördükten sonra Kia’nın başarılı bir “mix” çalışması yaptığını görüyoruz. Biraz eskiden biraz yeniden alınıp, biraz da daraltılıp ortaya Niro çıkartılmış demek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Niro Arka Far Yapısı:

Niro Arka Far YapısıArka farlar neredeyse değiştirilmeden bir önceki nesil Sportage modelinden alınmış. Büyük stop far yapısı Niro’nun daha iri bir araç gözükmesini sağlamış. Konsept modeli birden aklıma geldi ve Niro’nun son çıkış şekli hakkında gerçekten fazla ip ucu vermediklerini görüyorum.

Hyundai’nin En Gelişmiş Hibrid Modeli IONIQ için Tıklayın.

Bu kısma kadar Niro’nun sevilmeyecek bir kısmını görmedik. Sadece şunu diyebilirim; özellikle Toyota CH-R‘a göre oldukça sade bir yapısı var. Aynı sınıfta yarışacağı Jeep Renegade‘de keza daha belirgin bir karoser yapısına sahip. Buda tercih meselesi tabiki! Kia araçlarından birine binmek isteyen ancak, enteresan bir yapı olsun diyorsanız, Niro’ya en yakın seçenek Soul modeli olacaktır.

Niro’nun İç Yapısına Oldukça Özenilmiş!

Niro'nun İç Yapısına Oldukça Özenilmiş!Niro’nun bulunduğu sınıf gereği konfor öğeleri ve konsol yapısı aslında bir üst sınıfın aşağısında olması gerekiyordu. Gerçi, son yıllarda firmalar iç yapıdan sınıf ayrımı yapmaya izin vermiyor! Onun için Niro’nun da bir üst SUV abilerinden bir farkı yok diyebiliriz. Nedenine gelince, biraz sonra yazacağımız donanım özellikleri bunu teyit edecektir. Bunların yanında güvenlik özelliklerinde de her hangi bir ayrım yapılmamış.

Niro İç Yapısı

Niro İç Yapısıİlk dikkat çeken birden fazla detay olduğunu görüyoruz. Malzemelerin yerleşimini başarılı bulduk ve seçilen bu malzemelerin kalite seviyesi yüksek tutulmuş. Niro’nun iç yapısı da SUV tarafını destekliyor. Bir de yapılan testlerde ve inceleme yapan insanların yorumlarında yükleme kolaylığı ve inip binmelerde Niro’nun oldukça rahat olduğunu söylüyorlar.

Niro Gösterge Paneli:

Niro Gösterge PaneliNiro’nun gösterge paneli oldukça ilgimizi çekti. Yuvarlak iki kadran ve ortalarından bölen dijital ekran oldukça hoş durmuş. Bu ekrandan hız, devir ve araç hakkında bilgi dışında , hibrid motor ayarlarına da ulaşabiliyorsunuz. Şarj durumu, hangi modda kullacağınızı ekrandan net bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Niro Orta Konsol Yapısı:

Niro Orta Konsol YapısıOrta konsola baktığımızda 7.0 inç büyüklüğünde ekran görüyoruz. Araca lüks bir hava katmasının dışında Android Auto ve Apple CarPlay ile uyumlu çalışması teknolojik açıdan da önemli bir ayrıntı olmuş. Biraz aşağıya baktığımızda, media kısmının ayrı kontrol edildiği ve dual klima kontrol tarafını görüyoruz. Bu kontrol panellerinin hemen yanına da starp&stop düğmesi konumlandırılmış.

Niro Koltuk Yapısı:

Niro Koltuk YapısıNiro’nun kokpit yapısının konfor kısmının en büyük destekçisi koltuklar olmuş. Kia, Niro’nun koltukları için ısıtma, soğutma ve elektrikli hareket özellikleri koymuş. Küçük SUV temsilcisi koltuk özelliklerine ek olarak havalandırmalı yapısı ile de bence güzel bir çizgide ilerliyor. Unutmadan söyleyelim; konfor özelliklerine büyük cam tavanı artı sunroof özelliğinide ekleyelim.

Niro Mobil Şarj Ünitesi:

Niro Mobil Şarj ÜnitesiKia, telefonlarınızı bataryalarını rahat doldurabilmeniz için şarj ünitesini Niro donanımlarına eklemiş.

Kia Niro Güvenlik Donanımı

Kia Niro Güvenlik DonanımıGünümüzde standart hale gelen bir çok güvenlik özelliği Niro’ya da verilmiş. İnsanların artık daha güvenli hissettiği son nesil araçlar, eski günlere baktığımızda teknolojileri ve paketleri yönünden kıyaslanmayacak kadar geliştirildi. Geçenlerde incelemesini yaptığımız Opel’in SUV modeli Grandland X‘de aynı şekilde donanım yönünden zengin tutulduğunu görmüştük.

Niro’nun standartlarında olan kör nokta sistemi ile yanlış çıkışlar ve hatalı şerit değiştirmelerin önüne geçilmiş. Niro’ya eklenen sensör ve kamera sayesinde mesafe takip ve buna bağlı olarak otomatik frenleme yapabilen seyir kontrol özellikleri verilmiş.

Kia GDI+Hibrid Motor Ünitesi

Kia GDI+Hibrid Motor ÜnitesiKia güç verimi açısından Niro’ya hızlı ve ekonomik sayabileceğimiz bir üniteye yer vermiş. Dünyanın elektrik ünitelere yönelmesi ve araştırmalara göre önümüzdeki 8 yıl içerisinde içten yanmalı motorların yok olacağını düşünerek, araçlarda hibrid hakimiyeti doğurdu. Kia’da yeni SUV’u Niro’ya 1.6 litrelik turbo beslemeli bir ünite yerleştirmiş. Bazı kaynaklar 139 beygir civarlarında olduğunu söylede Niro, 141 beygir güç üretecek.

Benzinli motoruna destekli elektrikli motoru 43 hp‘lik kısmını karşılıyor. Diğer kısmını 105 hp benzinli motordan alınıyor. Niro’nun karbon salınımı ve ortalama yakıt tüketimi oldukça güzel sonuçlar bırakmış. Niro’nun elektrikli motoru 33 kg‘lik batarya ağırlığının dışında 120 km/h hıza kadar aktif kalabiliyor. Niro’nun hız değerlerine baktığımızda; 11.5 saniyede 100 km’ye hızlanma ve maksimum 162 km/h son sürat değerleri veriyor.

Kia Niro Motor Ünitesi:

Kia Niro Motor Ünitesi89 gram karbon salınımı yapan yeni Kia SUV Niro, ortalama olarak 3.9 litre yakıt tüketimi ile karşımıza çıkıyor. 6 ileri çift kavramalı CVT şanzıman ile de aktarımlar gerçekleşiyor. Bunların yanında boşa giden enerjiyi değerlendirmek isteyen Kia, Niro’ya rejeneratif sistemi düşünmüş. Buna göre Niro, frenle yaptığı anda açığa çıkan boşa enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek, fazladan menzil ve yakıt ekonomisi sağlanmış. Ancak Niro’nun 1.5 ton’luk ağırlığı biraz daha az olsa daha da süper sonuçlar vereceğinden eminim.

Kia Niro SUV Fiyatı

Kia Niro SUV FiyatıNiro’nun fiyatı konusunda resmi bir açıklama olamazken, biz sadece Avrupa fiyatına oranla bir tahmin yapacağız. Niro için Avrupa’da biçilen fiyat yaklaşık olarak 30 bin Euro civarlarında. Bu fiyatları ülkemize uyarladığımızda yaklaşık olarak 90 bin TL ile 120 bin TL arasında olmasını bekliyoruz. Tahmini fiyatlarımız tabi ki donanım seçeneklerine göre farklılık gösterecektir.

Kia Niro Tanıtım Videosunu Buradan İzleyebilirsiniz:

* Yazar Yorumu

İncelemiş olduğumuz Kia’nın yeni SUV modeli Niro, firmanın C Segment tarafını rahatlıkla karşılayabilecek şekilde üretilmiş. Niro, Kia’nın önceki ve sonraki tasarımlarının birleşimi olmuş ve tasarımda bütünlük çok iyi sağlanmış. Abartılı bir noktası olmayan Niro‘nun, kadın sürücülerin fazlasıyla ilgisini çekecektir. En büyük yenilik motor ünitesinde olup, hibrid olarak düşünülmesi firma yararına olmuş diyebiliriz.

Hibrid başlangıcı yapan Kia, Niro’nun elektrik motorlarında başarı sağlayacağını söylemek istiyorum. Diğer taraftan dizel motorların yavaşlaması ve içten yanmalı motor devrinin bitmesi bu gibi ön hazırlıklarla açıklar kapatılmış oluyor. Bence Kia, araya daha minyon tarzda SUV model sıkıştırması farkındalık yaratacaktır. Gerçi en çok SUV’larda ara modeli BMW yapıyor olsa da, sanırım git gide yaygınlaşıyor. Detaylı incelemeye aldığımız 2017 Yeni Kia Niro modeli hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.