Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Skoda Kodiaq SUV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Skoda, şu günlerde sahneye yeni SUV bir model çıkarttı. Çekli otomobil üreticisinin ilk SUV'u olan Kodiaq, üstün özellikler ile karşımıza çıkıyor. Kodiaq'ı daha yakından tanımak istiyorsanız, buyrun detaylı incelemesine geçelim!
2017 Yeni Skoda Kodiaq SUV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

En başta Skoda firmasının ne kadar eski ve köklü firma olduğundan bahsedeceğim. Çek otomobil firması Skoda‘nın geçmişi 1895 yıllarına dayanmaktadır. 1925 yılında Laurin & Klement Skoda Works şirketini faliyete geçirerek otomobil üretimine başlamıştır. Skoda büyük ataklarını 1991 yılında yaparak dünyada iyice söz sahibi olmuştur. Bu çıkışlarının karşılığı olarak ve dünyaya açılması konusunda, 2000 yılında Volkswagen Grup ile anlaşılarak yan kuruşulu haline gelmiştir.

Skoda markası bu saatten sonra iyice değerlenerek global satışlarda adeta patlama yaşamıştır. Skoda markasını bizler Forman, Fovorit ve Octavia ile tanımış olasak da, şimdilerde firma işlerini iyice büyüterek büyük SUV sınıfına adım attı. Aslında burda gördüğümüz resim, VW ile Skoda’nın başarılı ve mutlu bir ekip olmasının meyvelerine bakıyoruz. Çekli firmadan en son olarak gelen haber, adını Alaska adasından alan Kodiaq isminde SUV modelini yollara çıkartıyor! Skoda firması da son yıllarda kendine özgü tasarım yüzü belirleyerek tüm modellerine yansıtmıştır. 2017 Yeni Skoda Kodiaq‘da grafik anlayışı olarak sedan model Superb‘in karakteristik özelliklerini aldığını görüyoruz.

İnsanların SUV modellere olan yatkınlığını Opel’in Grandland X ve Audi’nin Q8 gibi üst seviye SUV modelleri çıkarmasından anlayabiliyoruz. Netice olarak Toyota patronunun demesi gibi “sedanlar çok hızlı bir şekilde tekrar toparlanmazsa, bu sedan araçların sonu olabilir” demesiyle insanların tercih konusunda büyük 4×4‘lere meyilli olduğu biraz daha belli oluyor. Kodiaq’da bu akımın son üyesi olarak karşımıza çıkıyor. Biraz sonra yapacağımız inceleme yazısında Skoda’nın bu araç için fazla mesai harcadığını anlayacaksınız. Şimdiden Kodiaq’ın, kendi açımdan başarılı ve duygusal bir SUV olduğunu söylemek istiyorum. Bakalım Skoda Kodiaq’ın özellikleri ve donanımları nelermiş?

İşte Skoda Tarihinin İlk SUV Modeli Kodiaq:

Yeni Kodiaq Marka Modellerinden Fazlaca Yararlanmış

Yeni Kodiaq Marka Modellerinden Fazlaca YararlanmışSizlerle bir çok segment aracın incelemesini yaptık! Bu incelemelerde otomotiv üreticilerinin modellerine vermiş olduğu tasarımlar hem güzel hem de klasik olmaya başlamıştı. Firmaların izledikleri bu yolla sınıflar arası ayrımlar kalkmış ve ayırt etmesi çok zor olmaya başlamıştır.

GCM Yatırım Banner

Skoda cephesine baktığımız zaman Kodiaq‘ın çekici ve heybetli yapısı dikkat çekiyor. Skoda’nın Vision-E Konsept modeline baktığımızda, Çekli firmanın şekilleri nasıl kalıplaştırdığını görebiliyoruz. Kodiaq’ın dış yapısına yapacağım ilk yorum “pürüzsüz” demek olur.

2017 Skoda Kodiaq Ön Görünümü

2017 Skoda Kodiaq Ön GörünümüSkoda, VW Tiguan GTE gibi farklı marka ve modellerinden ayrı olmak için ön görünümde değişik bir ton uygulamış. Kullanılan parçaların yerleşimi ve şekilleri hassas görüşlü grafikerler tarafından yapıldığı belli oluyor.

Kodiaq Far yapısı:

Kodiaq Far yapısı:Far grubunun dar tasarımı, sade ve farların bir kısmını çevreleyen Led aydınlatmalar güzel duruş sergiliyor. Son zamanlarda araçların görüş mesafesinde oldukça faydalı olan Pro Vision Matrix tipi mercekler, yuvarlak olanların yerini alıyor. Kodiaq’ın da farların iç yapısı aynı bu şekilde imal edilmiş.

Kodiaq Izgara ve Kaput Yapısı:

Kodiaq Izgara ve Kaput Yapısı:Kodiaq’ın kaputu ile ızgara yapısına baktığımızda uyum içerisinde yapıldığı gözüküyor. Izgara çubukları yukarıdan aşağıya krom bir yapıda yapılmış. Kodiaq’ın motor kaputuna verilen şekil ile ızgara ve farlar bir bütün olarak gösteriliyor.

İlginizi Çekebilir :

2017 Yeni Maserati Levante Mansory: Cenevre Fuarı'nın En Göz Alıcı SUV'u
2017 Yeni Maserati Levante Mansory: Cenevre Fuarı’nın En Göz Alıcı SUV’u

Kodiaq’ın tampon yapısı sade bir tasarıma sahip olsa da, sis farların konumu ile farklı hava estiriyor. Sanırım bu tip sis farı olayını Skoda’nın Yeti modelinde görmüştük. Tabi Yeti’de oldukça büyük ve yuvarlak olanları vardı! Bu kısma bir yorum yapacak olursam; sis farı ve far yıkamanın değişik geometrik şekillerde olması, ayrıca bunların yerleşimden dolayı bir birlerini tamamlaması hoş bir görüntü oluşturmuş.

2017 Skoda Kodiaq Yan Görünümü

2017 Skoda Kodiaq Yan GörünümüKodiaq’ın profilinden yüksek ve uzun yapısı daha çok belli oluyor. SUV bir modele göre akıcı bir tasarıma sahip. Fark ettiyseniz yan kısımda bile diğer Skoda modellerinden izler olduğunu görürüz.

Kodiaq Jant Yapısı:

Kodiaq Jant YapısıSkoda Kodiaq’da 215/65 R17 lastik ebadı kullanılmış olsa da, çamurluk açısının büyük oluşu daha büyük lastikleride kabul edebilir. Lastik boyutları donanım veya motor hacmine göre ayrılmamış, bir tek verdiğimiz ölçülerde koyulmuştur.

2017 Skoda Kodiaq Arka Görünümü

2017 Skoda Kodiaq Arka GörünümüKodiaq’ın arka stop grubunu en dikkat çeken yeri olarak görüyoruz. Bu stop farları sedan modeli Superb ile bire bir olduğu gözlerden kaçmıyor. Arka stopların içlerine verilen Led‘lerin şekili itibariyle bir çok far yapısından ayrılıyor.

Kodiaq Arka Tampon Yapısı:

Kodiaq Arka Tampon YapısıGirintili bagaj kapağı hoş dururken, egzoz grubu tamamen gizlenmiş. Toparlayacak olursak, Kodiaq’ın sade ve yerinde bir arka görünümü olduğunu söyleyebiliriz.

Kodiaq’ın İç Mekan Yapısı da Diğer Skoda Modelleri ile Benzer Yapıda

Kodiaq'ın İç Mekan Yapısı da Diğer Skoda Modelleri ile Benzer YapıdaSkoda‘nın iç mekanlarında yaptığı yeniliklerle daha ferah bir yaşam alanı sunduğunu biliyoruz. Skoda araçlarının genel kokpit yapısı tek tip üzerine imal edilerek sadece özellik olarak ayrılıyorlar. Kodiaq’ın da iç mekanıda bu yüzden tanıdık geliyor!

Baktığımızda kolçak kısmından başlayarak dokunmatik ekrana kadar olan kısımlar Octavia ve Superb ile benzer yapıda. Kodiaq, ekrandan sonraki kısımlarda özellikle mazgalların yanlara dağıtılması ile SUV olduğunu belli ediyor.

Kodiaq İç Mekanı

Kodiaq İç MekanıKodiaq’ın iç yapısının geniş olması tabi ki boyutlarıyla alakalı bir durum. Büyük SUV yapısında üretilmesi en çok iç mekana yaramış. Aracın iki kapı arasındaki uzunluğundan dolayı koltuk oturma pozisyonları ve sunulan alanlar oldukça fazla duruyor. Paneller de kullanılan malzemelerde Kodaiq’ın hangi sınıfta olduğunu belli ediyor. Direksiyon klasik Skoda olsa da, gösterge paneli okunaklı ve işlevsel!

Kodiaq Dokunmatik Ekran Görünümü:

Kodiaq Dokunmatik Ekran Görünümü:Skoda Kodiaq’da VW Atlas‘a verilecek olan ekran alt yapısı teknolojisi ile benzer özelliklerde. Günümüz otomobillerinde kullanılan “büyük inç’li” ekran Kodaiq’da 6.5″ olarak koyulmuş. Ekran özellikleri yine çok duyduğumuz Apple CarPlay ve Android Auto demirbaş listesinde yerini almış.

Kodiaq Kablosuz Şarj Haznesi:

Kodiaq Kablosuz Şarj HaznesiKablosuz sarj özelliğide getirilen Kodiaq’ın bir de clean özelliği olan dual kliması mevcut. Ekran ile ilgili unutmadan söylemek istediğim, opsiyon listesinde tutulan Colombus navigasyon ve güçlü ses vermesi ile ünlü Canton ses sistemi ile satışı yapılacağı bildirildi.

Kodiaq Koltuk Yapısı:

Kodiaq Koltuk Yapısı:Kodiaq‘ın koltuklarıda opsiyon listesinde farklı yapılarda satışı yapılacak. Kaliteli kumaşın dışında donanımlar bir üstte çıktıkça deri olarak yerini alıyor. Otomobil üreticilerin kalite, konfor ve duruş yapısından dolayı en çok tercih ettiği alcantra-deri koltuklar donanım listelerinde sunuluyor.

Skoda Kodiaq’ın Boyutları Büyük SUV Olması için Yeterli

Skoda Kodiaq'ın Boyutları Büyük SUV Olması için YeterliBiraz önce boyutları hakkında ufak çıtlatmalar yapmış olsak da, şimdi sizlere Kodiaq’ın gerçek uzunluk ölçülerini vereceğiz. Skoda’nın sportif SUV‘u 4697 mm uzunluğa, 1882 mm genişliğe ve 1655 mm yüksekliğe sahiptir. Sınıfının en büyüğü olmamakla birlikte, Renault Koleos‘la oldukça yakın ölçülere sahip. Dikkatimi çeken bir konu ise Renault Koleos‘un 2705 mm ile sınıfında ki en uzun dingil mesafesine sahip denmesinden sonra Kodiaq’ın 2791 mm ile karşımıza çıkması doğal olarak sınıf birincisinin Kodiaq olmasıdır.

Skoda Kodiaq’ın yerden 188 mm yüksek olması, hafif arazilerde engel aşımını kolaylaştıracaktır. Kodiaq 7 kişilik SUV olarak düşünülmüş, ancak ülkemizde şimdilik 5 kişilik versiyonları ile satışları yapılacak. Kodiaq’ın bagaj hacmi en az 650-835 lt en fazla 2065-2005 lt ile eşyalarını koyabileceğiniz geniş bir taşıma alanı sunuyor. Birde bagaj kapağını temassız olarak açabiliyorsunuz.

Skoda Kodiaq’da Motor Yelpazesi Geniş Tutulmuş

Skoda Kodiaq'da Motor Yelpazesi Geniş TutulmuşVW-Audi tabanlı ünitelerin kullanıldığı yeni Kodiqa’da dizel ve benzinli ünitelere yer verilmiş. Benzinli ünitenin teknik bilgilerinden söz edecek olursak; ilk olarak 1.4 TSI motor koyulmuş. 1.4 litre hacme sahip bu motor 150-125 hp güç ve 250 nm tork sağlıyor. ACT teknolojisine sahip bu motor 9.8 saniyede 0-100 km hızlanmasını tamamlıyor.

Bence 1695 kg ağırlığına rağmen 197 km/h maksimum hızı ve hızlanma değerleri gayet iyi. 1.4 TSI 150’lik ünite seçeneğide 4×4 özelliği sunmaktadır.

Kodiaq Motor Ünitesi

Kodiaq Motor ÜnitesiBenzinli motor seçeneğinin ikincisi 2.0 TSI dır. 2.0 litre hacme sahip benzinli ünite 180 beygir güç ve 320 nm tork değerleri veriyor. Kodiaq bu motorla 7.8 saniyede 100 km hıza çıkıyor ve 205 km/h maksimum sürat değerleri verebiliyor.

Kodiaq TDI Motor Ünitesi:

Kodiaq TDI Motor Ünitesi:Kodiaq’ın dizel seçeneklerine baktığımızda; 2.0 litre hacimli 150 hp güç ve 340 nm tork üretebilen motor ünitesinin dahil edildiğini görüyoruz. DSG seçeneği de olan 2.0 TDI, 9.6/10 saniyede 0-100 kilometre hızlanmasını tamamlıyor. Modelin en güçlü versiyonu olarak 2.0 litre dizel motorun 190 hp‘lik versiyonu gösteriliyor. Bu ünite 400 nm tork gibi güzel ivme sunarken, 8.6 saniyelik kalkış süresi ne kadar seri bir SUV olduğunu kanıtlıyor. Benim merak ettiğim konu ise Skoda, Audi Q6 E-tron gibi ne zaman hibrid motor seçeneği getireceğidir!

Skoda Kodiaq Fiyatları 

Skoda Kodiaq Fiyatları Fiyatları açıklanan Kodiaq’ın 1.4 TSI 125 hp Ambition 109 bin TL, 1.4 TSI 150 hp Ambition 123.900 TL, 1.4 TSI 150 hp Style 144.900 TL, 1.4 TSI 150 hp Prestige 158.900 TL, 1.4 TSI 150 hp 4×4 Prestige 168.900 TL, 2.0 TDI 190 hp DSG 4X4 Prestige 258.900 TL’den belirlenmiş.

Genel olarak fiyatlar hakkında yorum yapacak olursak; ülkemizde ki vergilerin artış göstermesinden sonra normal gözüküyor. Diğer Golf veya BMW 1 serilerinin fiyatlarına baktığımızda SUV bir model olarak, bu fiyat değerlerinde satılması bence isabetli!

* Yazar Yorumu

Kendi yorumlamama başlamadan önce 2017 yılının gerçek manada SUV yılı ilan ediyorum! Üreticilerin 4×4 SUV modellerinin yenilenmesi ve markaların ilk SUV modellerinin bu sene çıkması, bu pazar içerisindeki hareketi bizlere gösteriyor. İlk 5 ayda çıkış yapan modellere baktığımızda inanılmaz derecede rekabetin kızıştığını görüyoruz. Şu ana kadar bahsettiklerimiz çıkış yapmış modeller içindi. Diğer taraftan çıkması planlanan modellerde olduğunu biliyoruz. Skoda’nın ilk SUV’u Kodiaq, Çekli firma tarafından oldukça özenli yapılmış. Dış yapısının grafikleri %50 kendine has olurken, bir çok parça diğer Skoda modellerinden alınmış. Kötü mü? Kesinlikle değil! 

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Yeni İtalyan Canavarı: Lamborghini Aventador 750-4 Superveloce Roadster

Dünyadaki SUV yarışında DS7 Crossback ve Koleos gibi Fransa’dan gelen yeni modelleri bu yarışı kızıştıran ikili olarak görüyorum. Bundan dolayıdır ki Almanlar karşı taarruza geçti! Kodiaq’ın iç mekan yapısına baktığımızda; klasik Skoda yapısı karşımıza çıktı. İç kısımda genişlik ve bazı unsurların yerinin değiştirilmesinden başka bir şey olmamış diyebiliriz. Ben bu açıklamayı kötü anlamında değil sadece parçaların daha canlı ve göze hitap edecek şekilde kullanılmasını isterdim. Kodiaq’ın motor seçenekleri akıllıca verilmiş, fiyatlarıda 2.0 lt 4×4 dışında normal olduğunu düşünüyorum. Peki incelemesini yaptığımız 2017 Yeni Skoda Kodiaq hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.