Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Hyundai i30 İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatları

Hyundai’nin Türkiye pazarında sevilen ve oldukça ilgi gören modeli i30, tamamen yeni yüzüne kavuştu. Sizler için inceledik.
2017 Yeni Hyundai i30 İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birinci nesil i30’lar 2007 yılında çıkış yaparak markanın farklı bir segmentini temsil etmeye başlamıştı. i30 hatchback kasa yapısında, özellikle rakibi olduğu Toyota, Kia, Opel ve Renault modellerinin satışlarından kendine pay çıkarmak istiyordu. Farklı 8 Hyundai fabrikasında montajlanan i30, 2017 yılı ile birlikte daha sade bir yapıda karşımıza çıkıyor. Tasarımı Thomas Bürkle tarafından yapılan i30’un bu zaman kadar 2. neslini görmüştük.

Hyundai’nin son yıllarda kasa yapısında kendi tarzını oluşturması, özellikle Elantra ve i30 kanadında satışların birden yukarılara doğru çıkmasını sağlamıştı. Araç yatırımı üzerinde oldukça fazla bütçe ayıran Hyundai, lüks markası Genesis ile birlikte teknolojik unsurlarını hızlı bir şekilde bizlere sunmuştu. Sizler için daha önce hazırladığımız Genesis New York Concept modelinde geliştirilen özellikler Hyundai modellerinde de sunulmaktadır.

Hyundai’nin 4. nesil Sonata dışındaki modellerinin halk gözündeki “zayıf araçlar” düşüncesini yıllar geçtikçe kafalardan sildiğini görüyoruz. Bunu da en iyi 2017 yılı ilk çeyrek araba satışlarında Hyundai’nin rakamlarına bakarak anlayabiliriz. i30, müşterilerine iç hacim olsun, motor olsun her noktada en iyiyi sunabilen bir modeldir demek yanlış olmaz. Bakalım tamamen yenilenen 2017 Yeni Hyundai i30 ile birlikte farklı ne gibi özellikler gelmiş?

i30’un Kasa Yapısını Toparlanmış Görüyoruz

i30’un Kasa Yapısını Toparlanmış GörüyoruzHyundai İ30’un 3. jenerasyonu ile birlikte göze çarpan farklı bir çok noktasını olduğunu görüyoruz. Eski kasasına göre daha sade bir görünüme kavuşmuş. i30’da genel olarak genişten dara doğru giden bir yol izlendiğini fark ettik.

Dış parçalarının son nesil i30’da  farklı üreticilerden çıkan tasarım anlayışına odaklı yapıldığını da kendini belli ediyor.

GCM Yatırım Banner

Yeni i30 Ön Görünümü:

Yeni i30 Ön Görünümü:İncelememize ön kısımdan başladığımızda; far ve ızgaranın yenilendiği gözüküyor. Hyundai’nin hibrid motor temsilci Ioniq’den örnek alındığı gayet açık. i30’un ızgarası ilk bakışta genişlemiş olarak gözükse de, yatay çizgili ızgarası yerini delikli bir yapıya bırakmış. Far grubu komple revize edilerek tek mercekten 3’lü mercek yapısına geçildiğini görüyoruz.

Ayrıca Led şeritler eski modeline göre far etrafında daha çok belirginleştirilmiş. Ekstra olarak sis farı yuvasına dikine Led aydınlatmalar getirilerek ön görünümde belirgin bir değişime gidilmiş.

Yeni i30 Yan Görünümü:

Yeni i30 Yan Görünümü:Yan duruşunda kendini belli edecek bir şey göremedik. Sadece ön kısmın değişimini buradan da fark ediliyor. Birde kavisli kapı yapısı daha düz çizgilerde yeniden yapılmış. i30’un uzunluk olarak eskisine göre 40 mm daha uzun olduğunu söylemek isteriz.

İlginizi Çekebilir: 2017 Yılbaşı İkramiyesiyle Türkiye’de Alınabilecek En Pahalı Egzotik Arabalar

Dingil mesafesinin de uzatılması, birazdan inceleyeceğimiz iç hacminde daha ferah bir ortam yaratılmış. Hatta i30’un hacim olarak sınıfının bir çok modelinden daha fazla olduğunu gördük.

Yeni i30 Arka Görünümü:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yeni i30 ile birlikte arka kısmın komple değişime uğradığı gözüküyor. Geniş ve çamurluklara taşan stop grubu toparlanarak daha sadece bir duruş verilmiş. Aslında eski versiyonda ki arka duruşu da bir çok modelden iyi duruyordu demek istiyorum. Hyundai’nin bu değişim anlayışından buraya kadar çıkardığımız sonuç,“sportif havadan” ayrılmaya başlamış!

Arka kısımdan devam edecek olursak; alt kısımda bulunan sis farları, daha kavisli olan bagaj kapağının yanına getirilmiş. i30’un tamponu da değişimden nasibini alarak daha büyük yapıda olduğu gözüküyor. Dikkatimizi çeken bir şey de, en büyük rakiplerinden birisi olan Golf ile arka yapısının benzerlik göstermesidir.

Hyundai i30’da En Büyük Yenilikler İç Mekanda Toplanmış

Hyundai i30’da En Büyük Yenilikler İç Mekanda Toplanmışi30’un eski versiyonunu hatırlarsak, Hyundai’nin bir çok modelinde kullandığı dik bir şekilde konumlandıran orta konsolun, şimdi daha çok sadeleştirilmeye gidildiğini görüyoruz. Dokunmatik multimedya ekran bu sefer orta konsolun yukarısına ve ayrı bir şekilde düşünülmüş.

Hyundai i30 İç Mekan Yapısı:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Hyundai bu ekranı her donanımda kullanacağını söylerken, boyutları 5 ile 8 inç arasında belirlenmiş. i30’un yeni ekranının konumu dışında içine getirilen özelliklerde dikkatlerimizden kaçmıyor.

3D Yazıcı ile Üretilen Dünyanın İlk Süper Arabası için Tıklayın.

Hyundai, i30 ekranı için son yılların vazgeçilmezi Apple CarPlay ve Android Auto desteğini getiriyor.

Hyundai i30 Gösterge Paneli ve Direksiyonu:

Hyundai i30 Gösterge Paneli ve Direksiyonu:Hyundai’nin silkelenerek müşteriler tarafından beğenilmeyen iç yapısından kurtulduğu ve gelen şikayetleri değerlendirdiği açıkça ortada.

Hyundai i30 Multimedya Ekranı:

Hyundai i30 Multimedya Ekranı:Hyundai i30’un iç mekanda ki yenilikleri teleskobik direksiyon, klima ve koltuk yapılarının değişimi ile devam etmektedir. i30’a ayrıca kablosuz şarj özelliği de getirilerek konfor seviyesi artırılmış.

Türkiye ve Dünyadan Eski Araba Reklamları için Tıklayın.

Hyundai i30’a Aktif Güvenlik Ekipmanları Dahil Edilmiş

Hyundai i30’a Aktif Güvenlik Ekipmanları Dahil EdilmişEn zorlu rakiplerinin güvenlik donanımlarda yaptıkları değişimler, Hyundai’nin de iyileştirme ve ekleme yöntemine gittiğini görüyoruz. i30’un 7 hava yastığı ile çevrelenen kabini, yeniden geliştirilen ESP sistemi ve stabilite yönetimi ile üst sınıf güvenlik sunuyor.

Hyundai i30 Güvenlik Ekipmanı:

Hyundai i30 Güvenlik Ekipmanı:Ancak en büyük yenilik Hyundai’nin geliştirdiği “otonom” sürüş teknolojisidir. Hyundai i30, sürüş asistanı yardımı ile kamera ve sensörlerin ortak çalışma yaptığı yardımcı sistemleri, bir çok kişi tarafından takdir toplamış. i30 artık otomatik olarak frenleme yapabilecek!

Bunların yanında şerit takip asistanı ve kör nokta uyarı sistemi de donanımlar arasında olacağını bildirdiler.

Hyundai i30’a En Yeni Motor Üniteleri Hazırlanmış

Hyundai i30’a En Yeni Motor Üniteleri HazırlanmışHyundai yakıt ekonomisine dayalı, performans açısından müşterilerini tatmin edecek motor ünitelerine yer vermiş. Ailenin en yeni üyesi olarak 1.0 litre hacminde 120 beygir güç üreten ve 171 nm tork sağlayan benzinli motor gözümüze çarpıyor.

Dacia’nın Yeni Konsept Modeli 1300 için Tıklayın.

Benzinli motorlarda ikinci seçenek 1.4 litre hacimli T-GDI 140 beygirlik gücü ile Opel Astra’ya yönelik gönderme yapılmış. i30’un aktarım organları da geliştirilmiş, 1.0L benzinli ünite sadece 6 ileri manuel şanzıman ile satışı yapılırken, 1.4 T-GDI’da 6 ileri manuel ile 7 ileri DCT şansımanla satışları yapılacağı bildirildi.

İ30 Motor Üniteleri:

İ30 Motor Üniteleri:Bir önceki neslinde kullanılan 1.6 litre 136 beygirlik dizel ünitede teknolojik anlamda yenilenerek daha iyi bir performans ve yakıt sarfiyatı elde edilmiş. i30’un incelediğimiz motor ünitelerinin gelişime tabi tutulduğu ve sunulan motorların oldukça iddialı olduğunu söylemek isteriz.

Hyundai i30 Benzinli Dizel Fiyatları

Hyundai i30 Benzinli Dizel FiyatlarıHyundai, i30’un önceden belirtmediği satış fiyatlarını açıkladı. Hyundai’nin i30 75 bin TL ile 111 bin TL arasında satılacağını söylediler. Buna göre en düşük 1.4 MPI Style paket 75.900 TL ve en yüksek benzinlisi 1.4 T-GDI Elite DCT 109.550 TL olarak bildirildi.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın Titanyumdan Yapılan İlk Arabası Icona Vulcano

Dizel tarafına baktığımızda 1.6 CRDI Style paket 95.050 TL, 1.6 CRDI Elite 105 bin TL ve Elite pakete ek olarak DCT şanzımanlısı 111.055 TL’den satılacaktır. Seçtiğiniz bu paketlerin üstüne opsiyon donanım paketlerinden de alabiliyorsunuz. En düşük Plus opsiyon paketi 7.000 TL, Smart opsiyon paketi 8.000 TL ve Plus+Smart opsiyon paketi 13.850 TL karşılığında i30’a ekleniyor.

Yeni Hyundai i30’un Reklam Filmini Buradan İzleyebilirsiniz:

* Yazar Yorumu

İncelemiş olduğumuz 2017 Yeni Hyundai i30, gerçek anlamda kendini çok iyi geliştirmiş. Hyundai, i30 serisi ile yakaladığı başarı grafiğini sorunsuz bir şekilde ileriye taşıyacaktır. Yeni i30’un kasa yapısı eskisine göre daha az sportif yapıda inşa edilmiş olsa da, eskisi gibi her kesim insan i30 sahibi olmaya devam edecektir. Yenilenen i30’un yeni grafik anlayışı kendine özgü olmuş ve başka bir firmada bir benzeri olmadığını söylemek isterim. i30’un beğendiğim diğer bir tarafıda getirilen donanım paketleridir. Sürüş güvenliği adına bir çok özellik getirilerek, sürücü ve yolcuların can sağlığı düşünülmüş. Yeni i30’un kafes yapısınında olduğundan daha sağlam yapılmış olması güvenliği desteklemektedir.

Yeniliğin en çok hissedildiği yer olan iç mekanıda sade ve kullanışlı yapılmış. i30’un eski versiyon iç yapı karmaşıklığı tamamen ortadan kaldırılmış. Hyundai i30’un aslında en büyük teknolojik yeniliği küçük hacimli bir motor yapılarak tamamlandığını görüyoruz. 1.0 litrelik motora yeterli güçleri vererek, benzinli araç tercih edecek insanların cep sağlıdı da düşünülmüş. Genel olarak baktığımızda, yeni i30’un gayet başarılı bir kasa değişimi geçirdiği düşüncesindeyim. Koreli firma tüm ince ayrıntıları düşünmüş ve uygulama şekilleri gayet akılcı gerçekleştirilmiş. Peki, yenilenen i30 hakkında sizlerin düşünceleri neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.