Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dacia’nın Konsept Modeli Dünyanın En Lüks Arabalarına Kafa Tutacak!

Dacia, son zamanların en büyük atağını yapabilir. Dacia kimsenin beklemediği bir anda, konsept model çizimlerini paylaştı. Romen firma gerçekten de böyle bir projeye başlıyacak mı? Detaylara gelin beraber bakalım!
Dacia’nın Konsept Modeli Dünyanın En Lüks Arabalarına Kafa Tutacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dacia ileriye dönük son teknoloji ürünlerini tanıtmaya başladı. Dacia ilk konsept çalışmasının ismine 1300 olarak adlandırmış. 1300 Serileri 1969 yılında, soğuk savaş projesidir. Romanya ülkesinin baş markası Dacia, hakikatlı bir aile otomobili yapma kararı almış. Bu arabanın pahalı olmaması gerekiyordu ve Romen halkının da dikkatini çekmesi gerekiyordu. İşin aslı Dacia, dünyaya böyle bir araba yapacağını söylemiş, belli başlı firmalar da tasarımlarını sunmuş.

Bu projeye, destekleyen ve teklif veren üreticilerin başında Alfa Romeo, Fiat, Austin ve Renault gelmektedir. İşte Dacia’nın Fransa ile olan ilişkileri tam bu noktada başlamıştır. Yarışın galibi Renault olmuş. Renault, Dacia’ya kendi bünyesinde çıkarmış olduğu bir model tasarımı verecekti. Bunu en iyi Türkiye ve Dünyadan Eski Araba Fotoğraflarına bakarak anlayacaksınız. İşte Renault 12 Serilerinin kasa yapısını vererek Dacia’nın “1300” modellerinin son şekli olmuş.

Bugünlerde ise Dacia, eskileri yad etmek adına modern çizgiler eşliğinde, 1300 adını tekrar hayata geçirmek istiyor. Çünkü Dacia 1300 Serilerini 2004 yılında 1.959.730. kod numaralı son arabası üretilerek, imalatı durdurulmuş. Bakalım Dacia’nın ileriye dönük düşündüğü yeni 1300 Serisi nasıl olacakmış?

İşte karşınızda yeni Dacia 1300 Serisi:

Dacia 1300’ün Yapısı Modern Çağa Uydurulmuş

Dacia 1300’ün Yapısı Modern Çağa UydurulmuşAlınan bilgilere göre yeni serinin alışılmışın dışında yapılacağı söylendi. Çizimlerine baktığımız zamanda bunu çok iyi anlayabiliyoruz. Ön far ve burun kısmına baktığımızda, 1969’da çıkan ve Renault ile ortak yapılan ilk proje ürününe benzediğini görebiliriz.

GCM Yatırım Banner

Yeni Dacia 1300 Serilerinin boyut olarak bir hayli büyük olacağı söyleniyor. İşin aslı araba severlerin iştahını kabartacak konsept otomobillerin en ilgi çekeni olacaktır.

Dacia 1300’ü Büyük Yapıda Düşünüyor

Dacia 1300’ü Büyük Yapıda DüşünüyorDacia, yeni konseptin boyutları Bentley Mullsanne düzeyinde düşünmüş. 1300’ün 5 metre uzunluğa sahip olacağı söyleniyor.

Dacia 1300 için Büyük İddialarda Bulundu

Dacia 1300 İçin Büyük İddialarda BulunduRomen firma, 1300 klasmanını Porsche Panamera, Audi A7 ve Mercedes S sınıfı ayarında olacağını bildirdi.

1300 Serisi Renault’un Desteği ile Ultra Özellikler Sunabilir

1300 Serisi Renault’un Desteği ile Ultra Özellikler SunabilirDaha önce sizler için sunduğumuz Lada Raven gibi alışılmışın dışında özellikler düşünülüyor. Dacia 1300’e otonom sürüş teknolojisinin getirileceği ve ekstra olarak gece modu özelliğinin de paketlere eklenebileceğini bildirdiler.

Motor Ünitesine Renault Mühendisleri El Atmış

Motor Ünitesine Renault Mühendisleri El Atmış1300’ü özel kılabilmek adına, Renault’un Trezor için geliştirdiği üniteler kullanılabilir. Yani motor ünitelerinin tamamının elektrikli olması yüksek duruyor.

Ancak, yine de yüksek hacimli veya düşük hacimli yüksek beygirli bir motorun olabileceğini düşünüyorum.

1300 Serilerine Bağlı Bir de Roadster Versiyon Düşünülüyor

1300 Serilerine Bağlı Bir de Roadster Versiyon Düşünülüyor1100 Concept adını verdiği spor versiyon otomobilin, 1300 altyapısı kullanılarak imalatı düşünülüyor. 1100 Serisi Peugeot’un Hoggar modeli kadar ilginç olabilir!

1300’ün Çıkış Tarihi Tam Olarak Belirlenmemiş

1300’ün Çıkış Tarihi Tam Olarak Belirlenmemiş2013 yılında belirsiz bir şekilde yayınlanan çizimlerinden sonra, bugünlerde daha net resimler olduğunu görüyoruz. Dacia 1300’ün çıkış tarihi 2020 senesini bulacak gibi gözüküyor. Çıktığı taktirde Rolls Royce 103EX gibi Dacia tarihinin ilk konsept aracı olacaktır.

Dacia 1300 Concept Model Videosunu Buradan İzleyebilirsiniz:

Bakalım Dacia gerçekten de böyle bir araba çıkartabilecek mi? Şu anda bir çok kişi çıkmayacağını düşünmesiyle beraber, Dacia’dan böyle bir yeniliğin geleceğine inanlarda olabilir. Bu aracın çıktığını farz edersek, Romen firmanın şirket değeri ve prestijinin yükseleceği düşüncesindeyim.

Dacia 1300 tamamen bitip yollara çıktığı zaman lüks otomobiller kategorisinde kendine yer edinebilir. Romanya’nın köklü markası Dacia’nın 1300 Serisi için sizlerin yorumları neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın