Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Soğukların Ülkesinde Sıcak Bir Konsept: “Lada Raven”

2017 yılına girilmesiyle birlikte, konsept modellerde patlama yaşandığını söyleyebiliriz. Bu akıma kapılan Rus firması Lada Raven konsepti dikkat çekiyor.
Soğukların Ülkesinde Sıcak Bir Konsept: “Lada Raven”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Lada gerçekten böyle bir model sizce çıkarır mı? Rusların köklü firması Lada, yıllardır 4×4 SUV araç üretiminde adını duyurmuştu. 1985 yılında tanıttığı Niva modelini dünyanın her yerinde görmek mümkündü. Bu zamana kadar Rusların arabası denince akla gelen ilk otomobil Lada oluyor. Lada, genellikle mütevazi araç üretimi yönünde ilerleyen firmadır. 1966 yılında kurulan firma, hükümetin desteği ile yıllık 600 bin araç üretebilen tesis haline geldi. İtalyanların Fiat firması ile anlaşma yaparak, 124 şasesi üzerine kurulan VAZ 2101 adıyla model çıkardı. Rus hükümeti ve Lada bu aracı dünyaya çok iyi tanıtarak, kendi otomobilini üreten ülkeler arasında iyi bir yere sahip olmak istiyor. Son zamanlarda tanıttığı arabalarla, otomobil pazarında daha büyük alanlara yayılmak istediğini üretimlerine bakarak anlayabiliyoruz.

Tarz değişikliğine giden Lada, “Raven” adında ilk süper spor otomobil modeli konsept çizimlerini yayımladı. Renault ortaklığı ile girişimlerini güçlendirerek spor araba yapımına başlamış oldu. Lada, bu tip otomobilleri yapabildiğini Raven Süper Araba modeli ile kanıtlamış olacaktır. Bu çizimler tasarım aşaması olduğu için hayata geçer mi belli değil. Çağa ayak uydurmak adına ülkeler ileriye dönük farklı tarzların üretimlerine girdiler. Rus tasarımcı Dmitry Lazarev’in “Rusya’da en basit otomobil üreticileri dahil herkes bir araya gelsin” demesiyle birlikte Lada Xray Konsepti tabanı oluşturuldu. En büyük üretici olarak LADA’nın öncülük yaptığı bu proje gerçekleştiği takdirde, Raven sadece başlangıç olacaktır.

İşte karşınızda Lada’nın ilk süper spor otomobili:

Uzay Çağına Ayak Uyduran Dış Tasarıma Sahip

Uzay Çağına Ayak Uyduran Dış Tasarıma SahipAracın dış tasarımı oldukça etkileyici ve sıra dışı olmuş diyebiliriz. Ters “8” şeklindeki ön bakışlarda, farklı olduğunu fazlasıyla kanıtlıyor. Oldukça geniş hava kanalları, olabilecek hızlara karşı yere bastırma ve soğuk hava taşımak için tasarlanmış. Burun yapısı çıkıntılı ve eğimli yapılarak; rüzgarı delme mantığında tasarlanmış. Yan duruşunda ise çamurluklar ve kaput dar bir yapıya sahip.

Kapıların duruşu eğimli yapılarak, ön tasarımı ile uyumlu olmuş. Yuvarlak ve keskin hatlarıyla eşsiz tasarıma sahip olan Raven’in motoru orta arka kısımdadır. Aracın tasarımında Japon havası estiğini söyleyebiliriz. Grafikleri, Toyota’nın FT-1 modeli ile benzerlik gösteriyor. Ön burun çıkıntısı ve spor arka duruşu da Toyota’dan alıntılar yapılmış olduğunu gözler önüne seriyor. Lada Raven’i, aerodinamik yapı üzerine kurulmuş otomobil listesi sınıfına koyabiliriz. Bu aracın tamamen hayata geçirilip, piyasaya sürüldüğü zaman oldukça talep göreceği düşüncesindeyiz.

GCM Yatırım Banner

İç Tasarıma Fransız Çizgileri Hakim Olmuş

İç Tasarıma Fransız Çizgileri Hakim OlmuşTasarımcısının Rus olduğunu bilmesek, kesinlikle bir Fransız aracı diyebilirdik. Aracın iç tasarımına sade ve net dokunuşlar yapılmış. Kahverengi ve bejden oluşturulan iç rengi gayet çekici duruyor. Ön konsol yapısına dikkatli bakıldığı zaman abartıya kaçılmadığını görebilirsiniz. En üstte yerleştirilen bilgi ekranı ve altında duran butonlar ön göğüs kısmını oluşturuyor. Fonksiyonlu direksiyon modeli yapılmış ancak Raven’e göre oldukça sade duruyor. “Gerçekten değişikmiş” dediğimiz tek ekipman vites koludur. Bunlar konsept çizimler olduğu için yollara çıkış versiyonu tamamen değişebilir. Dış görünüşün oluşturduğu agresif havayı iç kabininde göremedik. Sanki konsept tanıtımı 2000’li yıllarda yapılmış gibi duruyor. Ayrıca klasik kontak anahtar yeri de dikkatlerimizden kaçmadı!

Rusların ilk süper arabasını hayal ederek gerçekleştirmek isteyen tasarımcının, bu girişimi oldukça iyi sonuçlanacağa benziyor. Tasarımın sonucunda Lada’nın son sadece 4×4 ve sedan araba yapmadığını tüm dünyanın görmüş olacağını düşünüyoruz. Ancak Raven’ın gerçekleşmesi 2020 yılını bulabilir. Rusların süper konsepti Raven’ı sizce yollarda görebilecek miyiz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın