Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Peugeot Hoggar 4×4 Konsept ile Tüm Yollar Sizin Olabilir

Yeni Hoggar 4x4 Konsept, zorlu arazilerin en çılgın çocuğu olmaya geliyor. Özellikle motoru sizi çok şaşırtacak! Şimdi ne gibi özellikler taşıdığına bakalım.
2017 Yeni Peugeot Hoggar 4×4 Konsept ile Tüm Yollar Sizin Olabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu zamana kadar gördüğümüz ilginç araçlar içerisinde, Wrangler 6×6dan öteye geçmemiştik. İnsanların off road sporuna olan bağlılıkları, üreticilerin sürekli bir şey yapma cabasına sürüklüyor. Tabi buna firmaların fırsatçılığı diyemeyiz. En zor koşullarda nasıl rahat ederiz onun için çalışıyorlar! Off road organizasyonlarında bir kere dahi bulunduysanız, çamurların içinde giden küçük bir makine görmüşsünüzdür.

Bu araçlara “Buggy” deniyor ve geneli el yapımı oluyor. Birazcık kaporta ve motordan anlayan insanlar kendi garajlarında da yapabiliyor. En temel şekli, Ralli araçlarının kaportasız hali gibi. Çelik kafesle çevrelenmiş, içerisine bir tane koltuk koyulmuş ve arka tarafında herhangi bir motosikletten alınmış motor ünitesi ile oluşturuluyor. Firmalarda bunu görmüş olacak ki bu tarz araçları fabrikasyon ortamına aldılar.

Yalnız demek istediğimiz ATV ve UTV araçları değil! Dediğimiz bu araçlar ağır arazilere gelecek kadar uygun mu bilemiyoruz. Bunu düşünen Peugeot, Hoggar adında konsept bir 4×4 araç çıkarttı. Hoggar’ı duruşunu gördüğümüzde bize verdiği hissiyat, en iyi 4×4 SUV’ları geride bırakan bir model çizdi kafamızda. Kafamızda ikinci çizdiği düşünce “peygamberdevesi” böceğinden oldukça fazla faydalanıldığı.

Şimdi Yeni Peugeot Hoggar 4×4’ün başka ne gibi özellikleri var bakalım:

Yeni Peugeot Hoggar 4×4’ün Karoseri Sadece Araziler İçin Yapılmış

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Sadece araziler demiş olmamız başka yollarda da sürülemeyeceği anlamına gelmiyor. Ancak çıkış amacının araziler için yapıldığını söylemek istiyoruz. Zaten hiç bir özelliğini anlatmasak bile ne amaçlı yapıldığını net bir şekilde bizlere gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Hoggar’ın tarifini yaptığımız zaman ve bir isim vermemiz gerekirse, “aşırı zor koşullar için çıkan spor otomobil” diyebiliriz. Temel olarak normal 4×4 araçların özelliği ve mantığı neyse onu veriyor.

İncelemeye ön görünümden başlayacak olursak; şekil itibariyle tepsiye benziyor demek istiyorum. Olmayan tampon kısmından yukarı baktığımızda da Peugeot olduğunu çok iyi belli etmişler. Hoggar’ın ön kısmı, buruna doğru sivrilen kaputu ve üstüne sis farları yerleştirilmiş ızgaradan oluşuyor.

Yanlara doğru meğilli ince farlar da bütünlüğe ayak uydurmuş. Bu aracı gördüğümde aklıma ilk gelen, daha önceden Paratic‘te yaptığımız En iyi 40 aksiyon filmi listemizde bulunan, Mad Max:Fury Road filmi için gayet uygun olduğunu anladık. Bu macera filminde kullanılan araçların başka serilerde Hoggar’a dönüşme ihtimali yüksek.

2017 Yeni Peugeot 3008 Modeli Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Hoggar Ön Görünümü:

Hoggar Ön GörünümüHoggar, hangi maddelerin birleşmesinden meydana gelmiş diye merak ediyorsak; 76 mm çapılı, paslanmaz çelikten imal edilmiş. Üst üste bindirilmiş tek parça karbon kabuk ilave edilmiş. Bu kabuk tüplerin ikinci bir faydası da ön ve arka motora hava girişi görevinde kullanılıyor.

Rolls Royce’nin İlk Konsept Arabası 103EX Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Hoggar Yan Görünümü:

Hoggar Yan Görünümü:Profilinde, güç aktarma organlarını destekleyecek, boru şeklini almış çerçeve bulunuyor. Baktığımız zaman lades kemiği şeklinde, aksa bağlı süspansiyonları görüyoruz. Yine boru şeklinde gelen ve ön kısıma bağlantılı gibi duran kapılar martı kanadı şeklinde açılıyor. Yan marşpiyel üstüne yerleştirilen egzozun komplesi, neredeyse tamamı yan kısma konumlandırılmış.

Dünyanın En pahalı Mercedes-Benz Konsept Modelleri için Tıklayın.

Hoggar Arka Görünümü:

Hoggar Arka Görünümü:Ön ve yan kısımda oluşan robotlaşma eğilimi, arka kısımda da devam edilmiş. Üst takla borularının bağlantılı olduğu çamurluklara arka stop grubu entegre edilmiş. Mantık olarak en zor koşullar için üretildiğinden dolayı, her kısımda olduğu gibi arka kısımda da lastikler ön plana çıkıyor.

Peugeot yazısının altında aşağıya doğru inen sağlam koruma kalkanı duruyor. Bu mukavemetli malzeme özellikle taşlık arazilerde darbelerden koruyacaktır. Bagaj gibi gözüken düz zemine bir de malzemelerinizi koyabilirsiniz. Koyduğunuz malzemelerin üstünde, bir yere bağlı örtü olduğu sürece!

Hoggar 4×4 Konsept İç Karoseri

Hoggar 4x4 Konsept İç KaroseriHoggar Konsept 4×4‘ün kasa yapısına cabriolet diyemeyiz. En uygunu “açık hava aracı” demek bence! Hoggar’ın iç yapısında ağırlıklı alüminyum maddesine başvurulmuş. Araç iki kişinin rahatlıkla yolculuk yapabilmesi için tasarlanmış. Koltukları, doğal deri olup hafif alaşımlı malzemelerden yapılmış. Hoggar Konsept’in konforsuzdur diye düşünüyorsanız, Peugeot tam tersini söylüyor.

Bence bu arabanın 4×4 özelliğinin, üstü açık olması ve zorlu arazileri kolaya çevirmesini düşündüğümüzde, gayet zevkli olacağını düşünüyorum. Hoggar’ın bir handikapı, çamurların içinde çırpınırken üstten gelen çamur yağmurlarına nasıl bir önlem alınır bilemiyorum. Belki de yol versiyonu çıktığı zaman üstüne bir şey düşünürler. Araziye çıkılmasa bile yağmurlu günlerde Hoggar’ı ile biraz hava atmak isteyen olabilir.

Lada’nın Konsept Arabası Raven Modeli Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Hoggar İç Görünümü:

Hoggar İç GörünümüDiğer bir güzel yanı da cam ve çerçeve bulunmaması. Yanlardan baktığınız zaman sürekli zemini görebileceksiniz. Ortaya konumlandırılmış ekran yapısı da dış yapısı gibi enteresan. Ön göğüs de yumuşak deri ile kaplanmış. Hız, devir ve kısaca komple panel orta kısma yerleştirilmiş. Dört tekerlekli bir araçta temelde ne olacaksa, yalnızca onlar koyulmuş. Vites kutusu bile çelik boru üzerinden geçiyor.

Hoggar’a Akla Gelmeyecek Motor Ünitesi Koyulmuş

Hoggar’a Akla Gelmeyecek Motor Ünitesi KoyulmuşMotor ünitesi hakkında ilk duyduğumuzda yanlış anlamıştık ama sonradan doğru olduğunu emin olduk. Hoggar’a iki adet dizel HDI motor ünitesi nakli yapılmış. Şaşırdınız değil mi? Özellikle motor ünitesi partikül filtreli olarak imal edilmiş.

Motor hacimlerinin toplamı 2.0 litre olarak belirlenmiş. Fransız temsilcisinin son zamanlarda çıkardığı konsept arabaların bir çoğunda bu şaşkınlığı yaşamışızdır. Araçlarının özel ve eşsiz olabilmesi için baya çaba harcıyorlar. Şöyle demek gerekirse; Peugeot’un ileride çıkartacağı modeller için şimdiden merak duygusu oluşuyor.

Volkswagen’in Üstü Açık SUV Konsepti T-Cross Breeze Yazımızı Okumak için Tıklayın.

Hoggar Motor Ünitesi:

Hoggar Motor ÜnitesiMotor ünitesi gerçekten de muhteşem bir güç üretiyor. Twin HDI dizel motor 360 beygir güç sağlayabiliyor. Bu güçten ise 800 nm tork açığa çıkartılıyor. Bu demek oluyor ki zorlanabileceği bir engel olmayacaktır. Dizel 4×4 araçların arazi şartlarında daha iyi olduğunu biliyoruz. Off road sporu yapanların dizel ünitelerin oluşturduğu torkları daha çok sevdiğini de biliyoruz. Buradan yola çıkan Peugeot bir tane değil, iki tane dizel ünite koymak istemiş.

Bu aracın çöllerde gidişini ve kayalara tırmanışını açıkçası görmek isterdik. Bilinmeyen bir konu da 4×4 sistemleri ile ilgili ne tür bir teknolojiye yer verdiler! Şahsi görüşüm dört çeker sistemini bu işte daha iyi olan kendini kanıtlamış bir firmadan alabilirler veya belki de almışlardır.

* Yazar Yorumu

İncelediğimiz ve ilk olarak 2003 yılında gösterilen Hoggar, sıra dışı yapısı ile bizleri şaşırttı. Araba severlerin iştahını kabartacak 7 konsept otomobillerden sonra 8. olarak Hoggarı ekleyebiliriz. Aracın karakteri, direk olarak geçilmesi zor yollar için düşünülmüş. Özellikle dış yapısında yapılan kompozisyon çalışması dikkat çekmeyi başardı. Off road yarışlarına bu araçla gidilirse temel görevi “Rescue Car” olacaktır.

Bir araç kurtarmak için kapasitesi yeterli. Şu var tabi ki; bunu yapması için de üstüne ekipmanlar yerleştirilecek mi? En azından Hoggar’da güçlü bir vinç bekliyoruz. Merak edilecek bir konu da fiyatı! Herhangi bir şeye dayalı olmadan tahmin edecek olursak, yurt dışı fiyatı 40 bin $, Türkiye’ye geldiği zaman emin olun 300 bin TL’nin altında olmayacaktır. Peki sizde Hoggar ile arazi deneyimi yaşamak ister misiniz ve bu araç hakkında yorumlarınız neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.