Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Peugeot 3008 İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatları

Fransız temsilcisi Peugeot, tamamen yenilenmiş 3008 SUV modelini tanıttı. Dikkat çekici kasa yapısı ile tüm gözleri üzerinde toplamayı başardı. Şimdi, Yeni Peugeot 3008 SUV modelinin detaylı incelemesine geçelim.
2017 Yeni Peugeot 3008 İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

3008, ilk olarak 2008 yılında Hırvatistan’da tanıtılan SUV bir modeldir. Teknoloji yatırımlarını bir hayli çoğaltan Peugeot’un, daha önceden tanıtımını yaptığımız dünyanın ilk 3D yazıcıdan çıkan arabası Fractal’dan anlamıştık. Fransız firmaya da yakışan bu tip gelişimlerdir. Peugeot’un tarihine baktığımızda; 1810 yılında kurulduğunu ve otomotiv dünyasından önce, bisiklet üreticisi olduğunu biliyoruz. Kurulduktan yaklaşık 80 sene sonra dört tekerlekli piyasaya giriş yapmıştır. Kurulum yılından dolayı, dünyadaki en köklü firmadır diyebiliriz.

Fransız temsilcinin ürettiği araçlar son 20 yılda oldukça eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Araçlarındaki belirsiz arıza ve eksiklikler biraz da olsa imaj zedelemesi yaşatmıştı. Şimdi görüyoruz ki üstündeki kara büyüleri silkelemiş. Yeni üyesi 3008 SUV modeli ile yaptığı işlere açıklık getirmiş. 9 senelik 3008 geçmişine bakarsak, tasarım anlayışında çığır açtığını görebiliriz. Yakın zamanlarda çıkarttığı Cactus gibi, uzay çağı projeli arabalarının aksine, 3008 ile içimizdeki sportif ruhun çıkarılması planlanmış. Son zamanların düşüncesi olan “Teknolojinin sancılarını çekiyoruz.” sözünü biraz sonra özelliklerini vereceğimiz 2017 Yeni Peugeot 3008‘in pek aldırış ettiğini söyleyemeyeceğiz!

Dilerseniz vakit kaybetmeden 3008 SUV modelinin detaylı incelemesine geçelim:

Dış Hatları Keskin Çizgiler Barındırıyor

Dış Hatları Keskin Çizgiler BarındırıyorBiz insanlarda, tarih ne olursa olsun gösteriş merakımız her zaman vardı ve olacaktır. Bu düşünce planlarından yola çıkan otomobil üreticileri, hangi taraftan cazip olacaklarını iyi biliyorlar. Gösteriş olgusunu PSA grubu yani Peugeot-Citroen’in bu alanın uzmanlarıdır demek yanlış olmaz. 3008 SUV modeli hakkında yorumlamaya geçersek; ön kısmın yukarıdaki anlattıklarımızla örtüştüğünü görüyoruz. Eski kasası ile alakası tamamen yok edilmiş.

Fütüristik bir dizayna sahip halojen farları cezbedici. Mercekli farların üstünden geçen Led gündüz farları gerçekten yakışmış. 3008’in, biraz önce dediğimiz gibi farklı olma çabası ızgara kısmına da yansımış. 3D efekt verilen ve krom detaylar işlenen ön ızgarası “yine fransız stili” dedirttiriyor. Tampon yapısına baktığımız zaman dolgun ve havalı gözüküyor. Difüzörden başlayıp farların arasına kadar giden tamponun tasarımı alkışları hak ediyor. Ayrıca bu tampon tasarımı ile ön duruşunu olduğundan büyük göstermiş.

GCM Yatırım Banner

Kia’nın SUV Model Konsept Arabası Cross GT Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Peugeot 3008 Yan Görünümü:

Peugeot 3008 Yan GörünümüYan görünümü ile ilgili hemen söylemek istediğim, KİA’dan alınmış ufak kesitler gözüküyor. 19 inç ölçülere kadar giden “Slimline Primacy” lastik grubu iyi duruş sergiliyor. Ön taraftan yola çıkılan krom detaylara, kapı altlarında da yer verilmiş. SUV modellerde en çok hoşuma giden, çamurluk aksesuarları ile arazilere daha yatkın olduğunu gösteriyor.

Jaguar’ın Tamamen Elektrikli SUV Modeli “I-Pace” Yazımızı Okumak için Tıklayın.

Peugeot 3008 Arka Görünümü:

Peugeot 3008 Arka GörünümüArka kısmında ise gizemli bir hava oluşturulmuş. Üç parçalı gözüken “Aslan pençesi” stop far grubunun üstüne adeta siyah maske takılmış. Bence arka tarafı, ön kısmına göre daha sade tasarımlarla yapılmış. Cam üstü rüzgarlığı tamamlayıcı dururken, tampona yapılan parlak krom uygulaması gizemli havasına %50 heyecan katmış.

İç Tasarımı Başınızı Döndürebilir

İç Tasarımı Başınızı Döndürebilir3008’in yenilenen i-Cockpit versiyonu ile tanışmak ister misiniz? Bunu yapan kişiye kesinlikle tasarım dehası demek istiyorum. Gösterge panelinden başlarsak, 12.3 inç büyüklüğünde, full digital ve animasyon özelliğine sahiptir. Direksiyonu, alışık olduğumuz yuvarlak hatlı değil de daha oval imal edilmiş.

Direksiyonun belli noktalarına alüminyum parçalar serpiştirilmiş. Kokpit yapısı tamamen görüş açısı ve konfor odaklı tasarlanmış. Orta konsola geçtiğimizde, 8 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran olduğunu görüyoruz. Ekranın altındaki fonksiyon tuşlarının yan yana dizilimi tüm rakiplerinden ayrılmasına yeter.

2017 Volvo XC90 Excellence Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Peugeot 3008 Gösterge Paneli:

Peugeot 3008 Gösterge PaneliKendine alan yaratan vites de, kabin tasarımına uyumlu yapılmış. 3008’in ön yolcu-sürücü koltukları çok fonksiyonlu ve masaj özelliği verilmiş. Ayrıca araç içi ambiyans aydınlatma da unutulmamış. Diğer özelliklerini sıralarsak; 3D özellikli navigasyon, geri görüş kamerası, farklı sürüş modu, 10 hoparlörlü premium Focal güçlü ses sistemi, Apple CarPlay, Mirror Link, kablosuz şarj ünitesi ve komple cam tavan 3008 içerisinde standart olarak geliyor. Özellikle yaşam alanı kısmı birçok kişiyi cezbedecektir.

50 Bin TL’ye Kadar Alabileceğiniz En İyi 4X4 SUV Modelleri için Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Birinci Sınıf Güvenlik Paketleri Mevcut

Birinci Sınıf Güvenlik Paketleri Mevcutİlk olarak Adaptif Cruise Control sisteminden giriş yapmak istiyorum. Bu sistem aktive edildiği andan itibaren 3008 sizinle beraber yol denetimine başlıyor. Sizin önünüzde giden araçları çok iyi algılayarak, takip mesafesini en güvenli olacak şekilde stabil tutuyor. Sadece durdurma amaçlı değil, gerektiğinde ayarlı takip mesafesine göre hızlana da biliyor. Bu şekilde dalgınlık veya başka sebeplerden dolayı tepki vermediğimiz yerlerde 3008 gerekeni yapabiliyor.

360 derece görüşe sahip kameralar sayesinde etrafınızda olan bitenden haberdar oluyorsunuz. Bu kameralar özellikle park yerinden çıkma ve park yeri bulmada çok etkili. Diğer güvenlik özelliği olan Aktif Şehir İçi Güvenlik asistanı, ani olarak önünüze çıkan insan, bisiklet, hayvan ve cisimleri algıladığı anda panik fren yapabiliyor. Bu güvenlik asistanı da kamera ve sensörler ile koordineli çalışıyor.

Peugeot 3008 Boyutları

Peugeot 3008 BoyutlarıPeugeot 3008’in kupası EMP2 platformu üzerinde inşa edilmiş. Bu platformun da 3008’in en iyi yol tutan ve denge kurabilen SUV olduğunu iddia ediyorlar. 3008’in boyutları hakkında bilgileri verecek olursak; uzunluğu 4447 mm, genişliği 1579 mm ve yüksekliği 1624 mm dir. Özellikle genişlik ölçüsüne baktığımız zaman, ne kadar bonkör olduklarını anlıyoruz. Dışarıdan ve içerisinden de belli olduğu gibi geniş bir aile SUV’u olduğunu görüyoruz.

Audi’nin Elektrikli İlk SUV Modeli Q6 E-Tron Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

3008’de Yeni Nesil Motor Üniteleri Görev Almış

3008’de Yeni Nesil Motor Üniteleri Görev Almış3008’de iki tip motor ünitesine görev verilmiş. PureTech dediğimiz 3 silindirli benzinli ve BlueHdi dediğimiz dizel motorlar kaput altına yerleştirilmiş. Oldukça düşük hacme sahip benzinli motorlar, oluşturduğu güçler ile bizleri yanıltıyor. 1.2 litre hacme sahip ünite 130 beygir güç üretiyor. Hızlanma değeri ise 10.5 saniye olarak ölçülmüş. Ne kadar küçük de olsa 1.2 motor 3008’i 188 km/h maksimum hıza çıkartabiliyor. Benzinli motorun yakıt tüketimleri de iyi sonuçlar vermiş.

Şehir içi 6.3 litre, şehirler arası 4.7 litre ve ortalama olarak 5.2 litre tüketim değerleri veriyor. Dizel ünite hakkında teknik veri sunacak olursak; 2.0 litre hacme sahip motoru 180 beygir güç sağlıyor. 400 nm tork üretebilen ünite 3008’i 8.9 saniyede 100 kilometre hıza çıkartıyor. 1.6 litrelik dizel motor ise 120 beygir güç üretiyor. 300 nm tork üreten ünite ile 11.2 saniyede 0-100 kilometre etabını tamamlıyor. Maksimum olarak 189 km/h sürat yapabiliyor. BlueHdi teknolojisinin yakıt tüketimi şehir içi 4.2, şehirler arası 3.5 ve ortalama olarak 3.8 litre sarfiyat değerleri veriyor.

Peugeot 3008 Fiyatları

Peugeot 3008 FiyatlarıTercihiniz benzinli üniteden yana olursa 100 bin TL ile 152 bin TL arasında fiyatlar karşınıza çıkacaktır. Dizel bir ünite almak isterseniz de, 116 bin TL’den başlayıp 157 bin TL’ye kadar giden fiyat listesi sunulacaktır. Fiyatlara baktığımız zaman benzinli ünite ile dizel ünitelerin en üst versiyonları arasında fazla fiyat farkı olmadığını görüyoruz.

Genel bir değerlendirme yaparsak, 3008’in tasarım çizgileri diğer SUV modellerden oldukça farklı. Peugeot, yine Fransız çıkarmasıyla 3008’e maksimum donanımlar eklemiş. İç ve dış yapılarının yeni tasarım anlayışları ile yapılması bizim tarafımızdan takdir aldı. İnsanların ne istediği iyi tespit edilerek, kolay kullanım ve teknolojik unsurları araca çok iyi entegre etmişler. Peki Fransız temsilcisi Peugeot’un yeni SUV modeli 3008’in size göre en dikkat çeken yeri neresi oldu?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın