Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın Titanyumdan Yapılan İlk Arabası: “Icona Vulcano”

Dünya tarihinde görülmemiş bir otomobil olan Icona Vulcano, "titanyum"dan yapılan gövdesi ile İtalya'nın spor araba konusunda çığır açtığını bizlere gösteriyor.
Dünyanın Titanyumdan Yapılan İlk Arabası: “Icona Vulcano”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Vulcano 2013 yılında Şanghay Otomobil Fuarında tanıtılmıştı. Kökleri İtalyan asıllı olsa da, Çin’de yapılmış bir süper spor otomobil. Yarı İtalyan olmasının sebebi, İtalyan tasarım evlerinden çıkmış olmasıdır. Karmaşık tasarımlara Vulcano’da katılarak, Çin Cumhuriyetinden çıkan Titanyum altyapılı hızlı bir araba olmak istiyor. Şaşırtıcı olmakla birlikte, yapımını İtalyan otobüs firması Cecomp üstlenmiş. Ağırlıklı olarak otobüs üretse de, ikinci sektör olarak standart otomobillerin yarış versiyonları ve tamamen sıfırdan yeni otomobil üretmek olmuş. Alfa Romeo 155, Lancia Delta gibi arabaların komple kasa tasarımı ve geliştirilmesi bu firma tarafından yapılmıştır. Firmanın Alfa Romeo Furia Concept modelinde de parmağı olduğu söyleniyor!

2010 yılında kurulan Icona tasarım  mühendislik, prototip üretme dallarında en iyi olanları kendi bünyesinde toplayarak, İtalya’nın çok güçlü markaları arasına girmek istiyor. Daha öncesine gidersek Icona, dünyada ki bazı prestijli markaların prototip arabalarını yaparak gözde haline gelmiştir. Cecomp bu nedenle “Concours Elegance” ödülünü alarak, 17.yüzyıl atlı arabalardan başlayan bu etkinliğin onur konuğu olmuş. 7 yıl gibi kısa sürede harika başarılar kazanarak bir çok markanın ilham kaynağı olmuş. CecompIcon Vulcano modeline dünyada olmayan özellikleri sunarak , bu otomobil üstünden hız ve sağlamlık kavramlarını Ferrari’den sonra tekrar göstererek, Hipercar basamağında kendine de yer açmak istiyor. İtalyanlar ve kültürü hakkında bilmeniz gereken bilgileri incelemenizi tavsiye ederiz! Bakalım bu “Titanyum” kaplı araba tasarımı dışında başka ne gibi özellikler barındırıyor.

İşte karşınızda Icona Vulcano:

Kasa Yapısına Titanyum’dan Şekil Verildi

Kasa Yapısına Titanyum’dan Şekil VerildiVulcano’nun çıkmasına kaynak olan, dünyanın en hızlı uçağı olan Blackbird SR-71’in sıra dışı tasarımı, keskin duruşu ve havada oluşturduğu ses dalgaları ilham olmuş. Tasarımcısı olan Samuel Chuffart önderliğinde binlerce saat süren Titanyumu şekillendirme  çalışması ve insan elinden çıkan pahalı bir heykel gibi ortaya bir ürün çıkartılmış.

Titanyum Gövde Sadece Sağlamlık için Yapılmamış

Titanyum Gövde Sadece Sağlamlık için YapılmamışTitanyum gibi sağlam maddeden yapılmasının nedeni, araçta oluşan sıcak havayı tahliye etmektir. Diğer bir avantajı da tekerleklerde oluşan türbülansı minumum seviyelere çekip , sürtünmeyi azaltarak daha rahat yol alması sağlamaktır.

GCM Yatırım Banner

2017 Hyundai Genesis New York Concept Modeli için Tıklayın.

Vulcano dahil İtalyan otomobillerinin neden bu kadar prestijli ve piyasaya hakim olduğunu buradan anlayabiliyoruz. Ferrari, Maserati ve Lamborghini gibi üreticilerin kendi dallarında kurdukları krallık, İtalyan kalitesinin ispatıdır. Vulcano’nun kasa yapısı uçuk tasarımlı milyon dolarlık araba örnekleri gibi değil. Çizgileri net ve akıcı.

Icona Vulcano’nun Tasarımı Lexus ile Benzer Yapıda

Icona Vulcano'nun Tasarımı Lexus ile Benzer YapıdaÇok benzerlik gösterdiği Lexus’un LFA modelinin Japon tasarımcılar tarafından yapıldığı bilinmese, mutlaka İtalyan eli değmiştir derdik. Temel amaç olarak sportiflik esas alınmış. Otomobilin yapısı üçgen bir formda oluşturulmuş.

Vulcano Ön Görünümü:

Vulcano Ön Görünümü:Üçgen tasarımın başlangıcına da farları diyebiliriz. Dört mercek grubundan oluşan ve bumerang şeklinde koyulan Led farlar oldukça vahşi duruş sergilemiş. İnce tasarlanmış yan aynalar ve 21 inç jantlar aracın profil duruşunu çok iyi tamamlamış.

Vulcano Arka Görünümü:

Vulcano Arka Görünümü:Arka kısmına geçtiğimizde gizemli bir duruş bizi bekliyor! Bütünü bozmamak adına arka duruş şekillendirilmesi de üçgen formda oluşturulmuş. Stop grubu ile hava kanalları, çok iyi duruş yansıtmış. Egzoz grubu Bugatti Chiron tarzı düşünülerek, karbon alt etek üzerine konumlandırılmış.

Geneli olarak baktığımız zaman özellikle profilden Ferrari 458 Italia Libert Walk modelini andırıyor. Yukarıya doğru açılan kapılarından dolayıda küçültülmüş Lamborghini demek yanlış olmaz. Sonuçta Vulcano’da bir İtalyan!

İtalyan Teknolojisi İç Kabinde Oldukça Dijital Hava Estirmiş

İtalyan Teknolojisi İç Kabinde Oldukça Dijital Hava EstirmişDijital çağa, Vulcano’da ayak uydurmuş. Görsel olarak baktığımızda her şey ekranlardan oluşuyor. Yan konumlandırılan ön göğüs, şoförün en iyi hakimiyeti kurması için dizayn edilmiş. inovasyon düşünce adına yerleştirilen aksamlar gelecek çağın havasını oldukça iyi hissettiriyor.

Dünyanın En Değerli Otomobil Markaları için Tıklayın.

Nubuk ve derinin kullanıldığı koltuklar ve panel etrafları İtalyan geleneğini devam ettiriyor. Karbon kullanımında da iyi iş çıkarmışlar! Gerçekten insanı heyecanlandıran kabin görüntüsü verilmiş.

Icona Vulcano İç Mekan Görüntüsü:

Icona Vulcano İç Mekan Görüntüsü:Orta tünelin ikiye böldüğü kısım Toyota FT-1’den esintiler sunuyor. Genel olarak dış tarafta oluşturduğu egzotik hava iç kabinede verilmiş. An itibari ile konsept modelden çıkmış ve bütünü ile gerçekçiliği yansıtıyor. 

Gerçek dünyanın Iron Man’i Elon Musk’un oluşturduğu köklü gelişimleri artık otomobillerin içinde fazlasıyla görmeye başladık. Yani tasarımcılar artık kendilerini frenleyemiyor demek doğru olacaktır!

Vulcano Motorunda Voltran Gücüne Başvurmuş

Vulcano Motorunda Voltran Gücüne BaşvurmuşVulcano’nun motor ünitesi hakkında detaylı anlatım yapmadan önce biraz sonra vereceğimiz rakamsal değerleri bile heyecanlanmamıza yetiyor. Icona Vulcano’nun birazdan vereceğimiz ünite  özelliklerini okuduğunuz zaman neden özel olduğunu anlayacaksınız.

Vulcano’da Twin-Turbo göreve çağırılarak iki adet V6 motor yerleştirilmiş. Böylelikle, toplamda aracın silindir sayısı 12’ye yükseliyor. Vulcano’nun orta kısmına yerleştirilerek motor ünitesi tamamen aerodinamik olması için yerleştirilmiş.

Icona Vulcano Motor Ünitesi:

Icona Vulcano Motor Ünitesi:Ortaya yerleştirilen motora birde elektrikli üniteler entegre edilmiş. Oluşturulan “Voltran” birleşmesinden sonra Vulcano 1000 beygir güç üretiyor. 0-100 km hızlanması 2.8 saniye olarak ölçülmüş. Muhteşem titanyum, maksimum 350 kilometre ulaşıyor ve bu hız değerinin Vulcano için zor olmadığını düşünüyoruz. İlk başta Corvette ZR1’de geliştirilen 6.2 litre hacimli ünite düşünülmüş, hibrit motorun eklenecek olmasından dolayı bu üniteden vazgeçildiği biliniyor.

Şu anda 1000 beygir olan olan Vulcano, ZR1’in 670 beygirlik ünitesi ile bu değerleri yakalar mıydı? bilemeyiz! Bu demek oluyorki Vulcano, Dodge Challender SRT Demon ile drag kalkışlarında göz dağı verebilecek kapasiteye sahip!

İlginizi Çekebilir: Türkiye ve Dünyadan Eski Araba Reklamları

Çıplak gözlerle görülen ilk Titanyum araba imalatı olan Vulcano, spor araba dünyasına oldukça fazla katkıları olacaktır. Icona’nın İtalyan oluşu ile iyi bir avantajı zaten başında yakalamış oluyor. Dünyanın en hızlı kaslı arabaların çıktığı ülkede Vulcano’yu oluşturmak zor olmamıştır. En başta dediğimiz gibi bünyesinde oluşturduğu kadrodaki insanlar, daha önceden en iyi spor arabaların oluşumunda çalışmışlar.

Deneyimli olarak gelen mühendisler, sadece beyin güçlerini birleştiriyor. Sıfırdan imal ederek ve sonunda ne olacağını bilmeden üretim yapmak riskli olduğu gibi en son hayal kırıklığına da uğratabilirdi. Ancak bunların hiç biri gerçekleşmiş gibi durmuyor değil mi?

Bir aracın en başta kimyasalını değiştirip daha sonrasında buna uyumlu olacak şekilde enstrümanlarını yapmak, yenilikçi adımlarlar için uğraşmaktan başka bir şey değildir. Icona Vulcano, İtalya’dan ne denli otomobillerin çıkabileceğini bizlere daha iyi anlattı. Dünyada ki ortak üretim planlaması özellikle HiperCar sektöründe daha hızlı gelişimlere yola açıyor. İncelediğimiz Icon Vulcano için sizin yorumlarınız neler olurdu?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.