Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Chevrolet Bolt EV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Amerika'nın elektrikli araba sezonunu açmasına Chevrolet, Bolt'la cevap verdi. Özellikleri ile dikkat çeken Chevrolet Bolt'u gelin beraber inceleyelim!
2017 Yeni Chevrolet Bolt EV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu yıl elektrikli araç furyasına Chevrolet tamamen yeni Bolt modeli ile giriyor. Chevrolet Bolt, beş kapılı oldukça atletik yapıya sahip bir hathback model olmuş. Biraz geçmişe gittiğimizde; Bolt’un LG Corporation ile 2012 yılında geliştirme süreci başlatılmış. Geliştirilen bu araçlar ince mühendislik çalışmaları ile 50’den fazla prototip model üzerinde testleri yapılmış. Chevrolet, GM’den almış olduğu bütçe ile Bolt EV‘nin tam verimli olması için fazlaca mesai harcamışlar.

Çünkü bu tamamen yeni modelde menzil ve yakıt verimliliği ön planda tutulmuş. Bolt’un yapımında sadece tek bir firma çalışmamış. Opel’de Ampera-e alt yapısında Bolt’un gelişimine katkıda bulunduğu bildirildi. Genel şekle baktığımızda hız kesmeden devam eden elektrikli araçlar, tahmini olarak önümüzdeki 5 ile 10 yıl arasında tüm ülkelerin kurallar eşliğinde geçiş yapacağı söyleniyor. Şimdiden 2 milyon adeti geçen tamamı elektrikli arabalar, insanların garajlarına oldukça seri bir sekilde giriş yapıyor.

Chevrolet markası da, güncel motor ünitesini Bolt EV modeli ile başlatmak istiyor. Bolt EV dışında başka seçenekte sunuyor. Full elektrikli motorun yanına birde hibrid motor ünitesi geliştirilmiş. Teknolojik kısımlar dışında Bolt’un kasa yapısı da başarılı grafiklere sahip. O zaman vakit kaybetmeden Bolt ve Bolt EV‘nin incelemesine geçelim!

İşte Elektrikli Chevrolet Bolt:

Chevrolet Bolt’un Dış Tasarımı ile Farklı Tarzlara Kapı Açmış

Chevrolet Bolt'un Dış Tasarımı ile Farklı Tarzlara Kapı Açmış2015 yılında sadece konsept olarak gördüğümüz Bolt, şimdi karşımıza süper bir yapı ile çıkıyor. Bolt küçük olmasına rağmen, şekli ile küçük sınıfların canlanmasını sağlayacaktır. Chevrolet Bolt’a sadelik anlayışı ile fazla abartıya kaçmadan ancak, detayların çok iyi verildiğini görüyoruz.

GCM Yatırım Banner

Bolt Ön Görünümü

Bolt Ön GörünümüBolt ve Bolt EV’nin dış yapıda bir birinden ayrılan farklı parçalara sahipler. Özellikle panjur ve havalandırma kısımlarında farklı malzeme yapısını görüyoruz. Şimdi Boltu’un detaylı şekilde ön kısmını inceleyelim.

Bolt Far Yapısı:

Bolt Far YapısıBolt veya Bolt EV’nin diğer Chevrolet modellerini anımsatan bir far yapısına sahip. Camaro demiyeceğim ancak genel duruş itibari ile yeni Cruze Serilerini anımsatıyor. Mercekli far yapısının kullanıldığı Bolt’da, iç kısmı çevreleyen Led aydınlatmalar ile tamamlanmış. Aşağıda vereceğimiz ızgara yapısıyla da, oldukça uyumlu olduğunu göreceksiniz.

Bolt Izgara Yapısı:

Bolt Izgara YapısıTamamı elektrikli Bolt Serisinde ızgara kısmı parlak siyah malzeme ile kapalı. Sonuçta soğuması için ufak bir sirkülasyon yeterli olacaktır. Izgaranın böyle kapalı duruşu 3d ızgaralar kadar dikkat çekici olmuş.

Bolt Tampon Yapısı:

Bolt Tampon YapısıGeniş duran tampon yapısında, her iki tarafta duran sinyal lambalarını görüyoruz. Havalandırma ile ızgara bir bütün olarak duruyor. Plakalık kısmı da aynı ızgarada olduğu gibi parlak malzeme kullanılmış. Bence küçük sınıf bir arabaya göre ön kısım duruşu üst segment algısı yaratıyor.

Bolt Yan Görünümü

Bolt Yan GörünümüKüçük MPV sınıflarının da temsilcisi olabilcek Bolt’un, profilinde Chevrolet’in zevkli çalışmalarını görüyoruz. Bolt’un geniş ön yan camı, arka cama doğru dar bir yapıda gittiğini görüyoruz. SUV tarzı bir görünümü olan Bolt’un krom detayları dikkat çekiyor.

Ön kısım uzantısı olarak getirilen parlak siyah malzemeler, Bolt’un çamurluk üstü şeridi, dikiz aynaları ve arka D sütun kısımlarını da süslemiş. Aynı şekilde kapı altı şeritlerde aynı uygulamaya maruz kalmış.

Bolt Jant Yapısı:

Bolt Jant YapısıBolt’un jant kısmı klasik 5 kollu olarak düşünülmüş. 16″ olarak verilen lastikler, içerisindeki renklerle genel olarak dış yapıya uyumlu olduğunu görüyoruz.

Bolt Arka Görünümü

Bolt Arka GörünümüBolt’un arka kısmı yapı olarak en azından bir çok modelden farklı olmuş. Far yapısından, tamponuna kadar hem MPV hem de hatchback havası veriyor.

Bolt Stop Far Yapısı:

Bolt Stop Far Yapısıİlginç bir far yapısı ile karşılaşıyoruz. Büyük tutulan far yapısı genişlik olarakta dikkat çekiyor. Farların ufak bir kısmının çamurluklara taştığını görüyoruz.

Bolt Bagaj Yapısı:

Bolt Bagaj YapısıBolt’u arka kısmının en çekici tarafı bagaj kısmı. Yuvarlak formların verildiği bagajı, yukarı konumlandırılan farlarla beraber oldukça dengeli bir yapı izlenimi veriyor. Arka camın alt kısmında yine parlak siyah malzemeye yer verildiğini görüyoruz.

Bolt Tampon Yapısı:

Bolt Tampon YapısıBoltu’un arka tamponu çamurluk kısmı ile harika bir uyum içerisinde. İlk bakışta arka çamurluklar ile tamponun bütün olduğu zannediliyor. Çünkü tamponun bitiş kısmı ile çamurluğun arası aynı kaviste devam ettirilmiş. Bana göre Bolt, her açıdan güzel bir araba olmuş.

Chevrolet Bolt Kokpit Yapısı

Chevrolet Bolt Kokpit YapısıBazı firmalar genelde modellerinin iç yapısını ekstra teknolojik ister ve yerleştirdiği dijital malzemeler ile bu görünümü bir üstte taşır. Bunun en iyi örneğide Peugeot 3008 SUV modeli diyebiliriz.

Chevrolet, orta kıvamda, teknolojik yapının yanı sıra düzenli kurulumun vurgusunu yapıyor. Ekran dahil olmak üzere bir çok kumanda ekipmanı iç kısım düzenine katkı sağlamış.

Bolt İç Mekan Yapısı

Bolt İç Mekan YapısıDiğer bir ayrıntı da malzemelere verilen şekiller ve renkler. Uyum kısmı bu alanda da devam ettirilmiş. Bolt’un konsol, koltuklar ve kapıları bütün olarak duruyor.

Bolt Koltuk yapısı:

Bolt Koltuk yapısıChevrolet, Amerikan bir marka olsa bile bu modelinde iç yapıya biraz daha özen verdiği anlaşılıyor. Tabi konu sadelik olunca karakter aynı şekilde devam ediyor. Bolt’un deri koltukları gri ve siyah tonlarda yapılmış. Ayrıca koltuklara delikli havanlandırma özelliği verilmiş.

Bolt Multimedya Ekran Yapısı:

Bolt Multimedya Ekran YapısıKolay değil! 2016 yılında en iyi buluş listesinin ilk 25’in de Bolt’da yer almış. Aracın kokpit yapısının modernliği tabi ki ekran sayesinde oluyor. Orta kısmında ekrana yer verilen kısım, ayrı bir parça gibi duruyor.

O ayrı gibi gözüken parçada müzik ve klima ayarları düğmelerini görüyoruz. Ekran özellikleri arasında mobil telefonunuzu Apple CarPlay ve Android Auto bağlantıları ile kullanabiliyorsunuz. 10.2 inç büyüklüğündeki ekranın internet Wi-fi-4G özelliği bulunmaktadır. Navigasyon olmak üzere internet bağlantısı adına bir çok özelliğinden faydalanabiliyorsunuz.

Bolt Direksiyon ve Gösterge Paneli:

Bolt Direksiyon ve Gösterge PaneliChevrolet’in tek tip direksiyon yapıp bunu neredeyse her modelinde kullanmasına alıştık. Bu konuda Bolt’uda es geçmeyen Chevrolet, 3 kollu fonksiyonel direksiyona yer vermiş. Direksiyona ısıtma özelliği de verilmiş. Gösterge kısmıda tamamen dijital ve aracın üniteleri hakkında bilgiler ile farklı fonksiyon seçimlerini bu kısımdan yapabiliyorsunuz.

Bolt Şarj Mobil Şarj Ünitesi:

Bolt Şarj Mobil Şarj ÜnitesiGittikçe yaygınlaşan bu özellik, küçük sınıflarda bile artık standart olarak sunulabiliyor. Gerçi Chevrolet şarj etme kısmını belli ücretler karşılığı veriyor.  Bu karşılıkta 750 $ gibi bir rakam. Normalde şarj unite alanı Skoda Kodiaq gibi yatay değil, vites arkasına dik şekilde yapılmış.

Chevrolet Bolt Motor Ünitesi

Chevrolet Bolt Motor ÜnitesiBolt için geliştirilen elektrikli motor ünitesi etkileyici menzil ve duyarlı yapısı dikkat çekiyor. Bolt EV‘nin yukarıda dediğimiz gibi temel amacı ” uzun mesafe” yol gidebilmektir. 5 yıllık Ar-Ge çalışmalarının dönüşleri Chevrolet’in yüzünü güldürmeye yetmiş.

GM Ceo’su Mary Barra‘da Bolt EV’nin yapmak istediklerinden daha iyi olduğunu ayrıca bildirmiş. Şu anki bilgilere göre Bolt’un elektrikli ünitesi 238 mil yani yaklaşık 383 km gidebilecek.

60 kWh‘lık pilleri yapılan testlerde de kendini kanıtlanmış. Ancak firma yetkililerinin yaptığı açıklamada; Bolt’un farklı sürüş modlarında ve klima gibi unsurların açık olması durumunda menzilin yaklaşık olarak 30-55 km arasında düştüğünü söylediler. Plug-in hibrid motorunda bulunan benzinli ünitenin ve teknik detayları hakkında henüz bir bilgi yok.

Chevrolet Bolt Fiyatı

Chevrolet Bolt FiyatıBolt‘un Amerika satışlarının başladığı ve bu araç üzerinde farklı vergi avantajları sunulduğu bildirildi. Ülkelere göre Bolt’un fiyatları değişkenlik göstersede, ortalama olarak 40 bin $‘la satışı yapılıyor.

Biraz pahalı değil mi? Chevrolet’in ülkemiz satışlarını durdurmuş olsa da, ileride tekrar Türkiye satışları başlatılabilir. Geldiği takdirde Bolt’un satış fiyatı elektrikli araçlara özel oalrak yapılan verdilendirmeler ile tahmini 130 bin TL civarlarında olur.

İncelemiş olduğumuz Chevrolet Bolt‘un teknolojik anlamda başarılı olduğunu düşünüyorum. Dünyada özellikle Amerika’nın büyük bir hızla geçtiği elektrikli arabalar, hızlı bir şekilde diğer ülkelere yayılıyor. Ağırlı olarak bahsettiğimiz Bolt EV‘nin sürüş pozisyonu, motoru ve barındırdığı özellikler, sınıfı için yeterli! Özellikle iç hacminin genişliği Bolt’u tercih listelerinde ilk sıralara taşıyacaktır.

Diğer taraftan yaygınlaşan elektrikli araç furyasına da Chevrolet’in küçük sınıf katkısı akıllıca olmuş. Tahmin ediyorum ki önümüzdeki 10 yıl içerisinde Bolt ve farklı segment araçlar mecburi tutulacaktır. Bunun en iyi örneği Tesla’nın süper atağı ile dünyanın en değerli otomobil markaları listesine girebilmiş olmasıdır. Peki Chevrolet Bolt’un yapısı ve özellikleri hakkında sizin yorumlarınız neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.