Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Değerli ve Büyük Otomobil Markası Belli Oldu!

Dünyanın en değerli otomobil markaları belli oldu. 2017 yılı araştırmasında oldukça sürpriz bir sıralama ile karşılaştık. Bakalım dünyanın ilk 10 sıralamasına hangi otomobil markaları yerleşmiş!
Dünyanın En Değerli ve Büyük Otomobil Markası Belli Oldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomobillerin tarihine baktığımızda 19. yy‘da ilk olarak enerji kaynağı buharın kullanılmasıyla başlamıştır. Buharlı motorlar arabaların ilkine Fransız mühendis tarafından yapılan Fardier dir. Daha sonra petrolün bulunmasıyla içten yanmalı motorlar ortaya çıktı. Eski yıllarda ulaşım konusunda resmen çığır açılmış ve arabalar artık ihtiyaç haline gelmiş. Günümüze baktığımızda dünya üzerindeki otomobil firmalarının yıllık üretim adetleri 70 milyonu geçiyor.

Son yıllarda farklı enerji kaynaklarının bulunması ve bu bağlı olarak firmaların üretim alanlarını genişletmesini seyrediyoruz. Bu dünya sıralaması sadece üretimle bitmiyor. Araçların kalitesi, kullanılan parçalar, dayanıklılık ve müşteri memnuniyeti vb. araştırmalarına dayanarak otomotiv sektörlerinin değerleri ve dünyaki yerine bakılıyor. Son yapılan global marka araştırmasında otomotiv firmalarının dünya sıralaması belli oldu. Bakalım hangi firma birinci olmuş!

Toyota Yeniden Dünyanın 1 Numaralı Otomotiv Firması

Toyota Yeniden Dünyanın 1 Numaralı Otomotiv Firması İnsanların bazen tahmin edemiyeceği ve olmaz diyeceği şeyler olabilir.  Japon devi Toyota‘da işte bu umulmadık firmalar arasındadır. Bizlere göre birinci olabilecek ve olması gereken markalar Mercedes, BMW ve VW dir değil mi? Bu sıralama da yalnızca satış rakamları yeterli değildir. Yukarıda bahsettiğimiz satış ve satış sonrası gelişen olayların hangi yönde olduğu da bir faktördür. Sonuçta yer yüzünde en çok bulunan Corolla’nın 40 milyonu aşan satış rakamlarından bile bunu anlayabiliriz.

1937 yılından bu yana ürettiği araçlarla dünyanın gözdesi haline gelen Toyota, 12 yıldır yapılan global sıralamaların 10’nun da dünya birinciliğine layık görülmüş.

Dünya Sıralamasında İlk 10 Marka da Belli Oldu

Dünya Sıralamasında İlk 10 Marka da Belli OlduBu sene yapılan araştırmalar ve sıralamalar oldukça ilginç sonuçlar vermiş. Çünkü belli firmaların yeri sabit kalırken, bunlara göre yeni sayılabilecek firmalar anormal bir yükseliş gösterdiğini görüyoruz. İkinci sırayı BMW alırken üçüncü sıraya Mercedes geçiyor. Geldik sıralamanın en ilgi çeken kısmına. Dördüncülük, elektrikli araba üretiminde adından söz ettiren Tesla‘nın oldu. Tesla’nın gerçekten farklı bir büyüme şekli ve stratejisi var. Sıralamanın devamı; 5. Ford, 6. Honda, 7. Nissan, 8. Audi, 9. Land Rover ve 10. Porsche olarak belirlenmiş.

GCM Yatırım Banner

İlginizi Çekebilir :

Hyundai Binlerce Aracını Geri Çağırıyor!
Hyundai Binlerce Aracını Geri Çağırıyor!

Sıralama şampiyonu Toyota olurken, altında gelen tüm firmaların neredeyse tamamen değiştiğini görüyoruz. GM’nin sıkıntılı günleri ve Ford’dan gelen kötü haberlerden dolayı dünya otomobil marka sıralamasının etkilendiği açıkça belli oluyor. Büyüklüğünü bir kez daha kanıtlayan Toyota’yı tebrik ediyoruz…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.