Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Tuhaf 10 Evi

Baloncuğa benzeyen saraylar, şelale üzerine tasarlanan evler ve dahası. Bu listede sıradışı özelliklere ve haliyle güzelliklere sahip en tuhaf evler var!
Dünyanın En Tuhaf 10 Evi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çoğu insan için bir ev satın almak, oldukça büyük bir yatırımdır. Bir takım elbise ya da bir çift ayakkabı satın almaya benzemez. Birçok taahhüt olduğundan, kafana göre değiştiremezsin. Bu nedenle birçok kişi, kendi ihtiyaçlarına yönelik mükemmel bir ev bulmak için oldukça fazla zaman ve para harcar.

Hepimizin bildiği gibi herkesin farklı ihtiyaçları ve arzuları vardır. Bu sebeple mükemmel ev kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar geleneksel evlerden yana seçim yaparken, diğerleri modern evler ya da tuhaf tasarımlı evlerden yana seçim yapabilir. Hayal ettiğiniz bir ev varsa ve gereken maddi imkana sahipseniz, bugünün dünyasında onu rahatça inşa edebilirsiniz.

Sıradan herhangi bir eve baktığımızda bizi en çok etkileyen hiç şüphesiz mimarisi olacaktır. Gördüğümüz bazı evler, içimizde derin bir “of” çektirirken, bazıları tebessüm ettirir. Aslında her ikisi de bakmak ile görmenin farkını çok iyi anlatır bizlere.

Dünyanın dört bir yanından derlediğimiz en tuhaf 10 evi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

10 Uzay Gemisi Evi

119.000 Dolar

Uzay Gemisi EviBu evden, birçok televizyon şovu, gazete ve dergi bahsetmiştir. Tahmin edersiniz ki, çok ünlü bir ev.
Ev, 6 sütun üzerine inşa edilmiştir ve merdivenleri, uzay gemisi merdivenine benzer. Evi çevreleyen küçük, kare pencereler vardır. Evin yaşam alanı 185 metrekaredir. Üç yatak odası ve iki banyosu vardır. Aynı zamanda ev, Tennessee nehrinin yanında çok güzel bir manzaraya sahiptir. Bu ev, tam bilimkurgu meraklıları için, değil mi?

9 Ayakkabı Ev

127.000 Dolar

Ayakkabı EvBonkör milyoner Albay Mahlon M. Haines tarafından 1948 yılında inşa edilen ayakkabı ev, aslında kendisinin reklamı oldu. “York Ayakkabı Sihirbazı” olarak bilinen Cömert Albay Mahlon C. Haines, büyüklerini bu evde kalmak için davet eder ve akrabaları orada krallar gibi ağırlanırdı.

45 metre uzunluğunda, 17 metre genişliğinde ve 25 metre yüksekliğinde olan evin, iki banyosu, üç yatak odası, bir oturma odası ve mutfağı vardır. Ev, yakın zamanlarda yenilenmiş ve artık Albay Mahlon M. Haines anısına bir müze olarak faaliyet göstermektedir.

8 Nautilus House

218.000 Dolar

Nautilus HouseMexico City yakınlarında bulunan kabuk görünümlü bu ev, Meksikalı Mimar Javier Senosiain Arquitectura Organica tarafından tasarlanmıştır. Senosiain, Lloyd Wright ve Gaudi’nin eserlerinden esinlenerek, bu binayı inşa etmiştir. Senosiain, bu evde “Biyo-Mimarlık” olarak adlandırdığı bir kavramı uygulamak istemiştir. Bu görüş, mimarinin doğayla uyum içinde olmasıdır. Yani organik, doğal formlar etrafında; yerel tarih, gelenek ve kültürel kökleri mimaride geri getirmedir.

Ev, geleneksel evden sıkılan iki çocuklu genç bir aile için inşa edilmiştir. Yaratıcı evde, renkli vitray bir duvara oyulmuş çarpıcı giriş yolu bulunmaktadır. Evin tüm özellikleri, bir kabuğun doğal hatlarını yansıtacak şekilde tasarlanmıştır.

7 Mantar Evi

349.000 Dolar

Mantar EviAğaç Ev olarak da bilinen Mantar Ev, Cincinnati’nin Hyde Park bölümünde yer almaktadır. Ev, Cincinnati Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Profesörü Mimar Terry Brown tarafından tasarlanmıştır. Ev, üniversite öğrencilerinin yardımı ile işbirliği içinde yapılmıştır. 1992- 2006 yılları arasında inşa edilen ev, mimarın ikinci evidir. 2006 yılında evin satılık olduğu ilan edilmiştir ve 2008 yılında da Mimar Terry Brown vefat etmiştir.

Bu proje için mimar; ahşap, renkli cam, kabuk, seramik gibi çeşitli malzemeler kullanmış. Ev doğayı anımsatan şaşırtıcı şekilde tasarlanmıştır. Bu sıra dışı evin yapısı, insanın bütün duyu organlarına hitap eder. Terry Brown’ın yapılarını, yerleşik bir ortamda müzik ve doğanın hareketini somutlaştırarak tasarladığı biliniyor.

6 Dog Bark Park Inn

1 Milyon Dolar

Dog Bark Park InnBir veya iki gece Dog Bark Inn’de konaklamak için kalabilirsiniz. Dog Bark Inn, 2003 yılında testere sanatçıları Dennis Sullivan ve Frances Conklin tarafından oluşturulmuştur. Beagle cinsi köpeğe benzer bir evdir. Sanatçılar, ahşabı oyarak köpek şeklini vermişlerdir. Bu suit otelde 2 yatak odası bulunmaktadır.

5 Tuvalet Şeklindeki Ev

1.1 Milyon Dolar

Tuvalet Şeklindeki EvBir insan neden tuvalette yaşamak istesin ki? Bunu anlamak oldukça zor olsa da Sim Jae-Duck’a göre bu, iyi bir fikir.

Güney Kore, Suwon Belediye Başkanı Sim, 2007 Dünya Tuvalet Birliği Açılış Toplantısı Kutlaması için bu tuvalet şeklindeki iki katlı evi inşa etti. Dernek, yaşadıkları yerde tuvaletleri olmadan hayatını sürdüren 2 milyardan fazla insan için yapılmıştır.

Ev, 4520 metrekaredir ve oldukça büyük bir balkona sahiptir. Cam duvarlı evin banyosu farklı bir özelliktedir.

4 Volkswagen Beetle Evi

1.4 Milyon Dolar

Volkswagen Beetle EviBöcek Ev, Avusturya Salzburg yakınında Gigi’de yer almaktadır. Ev usta mimar Markus Voglreiter tarafından tasarlanmış ve Volkswagen Beetle model arabadan esinlenilmiştir.

Sahipleri evi, aldıktan sonra tamamen yeniledi. 2003 yılında tamamlanan ev, çevre dostu ve enerji tasarrufludur. Voglreiter, daha sonra benzer tarzda bir de restoran inşa etmiştir.

3 Fallingwater

155.000 Dolar (1935) – 2.695.716 Dolar (2014)

FallingwaterFallingwater, ABD Pensilvanya’da bir şelale üzerine inşa edilmiştir. Frank Lloyd Wright; evi, Kauffman Ailesi için 1935 yılında tasarlamıştır.

Ünlü bir mağaza sahibi olan Kaufmann ailesi, evi önceleri tatil için kullanır. Daha sonra aile, evi modernize etmeye karar verir ve Amerikalı mimar Wright, güzel binayı tekrardan tasarlar.

2 Çelik Ev

3 Milyon Dolar

Çelik EvTeksas Ransom Canyon’daki Çelik Ev, mimar ve heykeltıraş Robert Bruno tarafından tasarlanmıştır. Domuza benzer sıra dışı görünümlü evi inşa etmek, 23 yıl sürmüştür. Ev, 110 ton çelik kullanılarak inşa edilmiştir. Bruno’nun ölümünden kısa bir süre önce Çelik Ev, televizyon programları ve dergilere konu olmuştur.

1 Baloncuk Sarayı

9 Milyon Dolar

Baloncuk SarayıBaloncuk Sarayı, Fransa’nın güneybatı kıyısında yer almaktadır. Bu ev, geleneksel mimari yapılara karşı mizacı ile bilinen Antti Lovag tarafından tasarlanmıştır. Binanın yaşam alanı, 12.916 metrekaredir. Evde, hepsi yuvarlak yataklı olan yuvarlak 28 oda bulunmaktadır. Odaların çoğu, günün saatine göre değişen aydınlatmaya ve duvar kağıdına sahiptir.

Bina, genellikle festival partileri ve diğer büyük etkinlikler için kullanılır. Benzersiz yapı, henüz 50 yaşında bile olmamasına rağmen, Fransa’nın Kültür Bakanlığı tarafından tarihi bir anıt olarak kabul edilmiştir.

Bir Karadeniz gezisi sırasında, Rize’de rastlamıştım böyle ilginç bir eve. Bir vadide, uçurum kıyısına yapılmış ve yerle bağlantısı yok denecek kadar az olan ev, oldukça ilgimi çekmişti. Peki, sizin hayallerinizi süsleyen ev nasıl bir tasarıma sahip olmalı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın