Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Peskov’dan Açıklamalar: Savaş Bitiyor mu, NATO’nun Amacı Ne?

Kremlin Sözcüsü Peskov'dan Rus birliklerinin savaş kayıpları, NATO'nun asıl amacı, Boris Johnson'ın söylemleri ve savaşın bitişine ilişkin detaylı açıklamalar geldi...
Peskov’dan Açıklamalar: Savaş Bitiyor mu, NATO’nun Amacı Ne?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Sky News ile yaptığı kapsamlı röportajda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Vahşetlerin gerçekleştiği yönünde iddiaları reddederken NATO’nun çatışmacı olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ı yapıcı olmamakla suçladı. Aynı zamanda Rusya’nın savaşı yakında sona erdirmeye çalıştığını söyledi.

Peskov: Kayıplar Bizim için Büyük Bir Tradeji

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı ve halen sürdürdüğü Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonlarında “önemli” kayıplar verdiğini kabul etti. Ancak kaç sivilin öldüğü sorusuna rakamların çift taraflı doğrulanmadığı gerekçesiyle cevap vermedi.

NATO, Rusya’nın ölü sayısının 15 bin asker kadar yüksek olabileceğini tahmin ederken, Moskova en son 25 Mart’ta 1,351 ölümle zayiat rakamını açıklamıştı.

Bunun bir savaş değil, gerekli olan bir “özel askeri operasyon” olduğu konusunda ısrar eden Peskov, Ukrayna’nın Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014’ten bu yana Rus karşıtı bir merkez olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, dün 7 Nisan itibarıyla Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna’daki kayıplarını açıkladı.

Rus Ordusu Kayıplar
KAYNAK: Twitter

Buna göre 18 bin 900 Rus askeri öldürülürken Ruslara ait 150 uçak, 135 helikopter, 698 tank, 76 yakıt aracı, 111 insansız hava aracı, 25 özel ekipman, 1891 zırhlı araç, 332 top, 108 roketatar sistemi ve 55 hava savunma sistemi imha edildi.

Peskov: Rus Ordusunun Bucha Vahşetiyle İlgisi Yok

Dmitry Peskov, Batı medyasıyla yaptığı ilk yayın röportajında, Rusya’nın bu operasyonun hedeflerine “önümüzdeki günlerde” ulaşmasını umduğunu belirtti.

“Sahte ve yalan günlerde yaşıyoruz” diyerek Ukrayna şehirlerinin sokaklarında ölü sivillerin doğrulanmış fotoğrafları ve uydu görüntülerinin cesur bir sahtekarlık olduğunu öne sürdü.

Son günlerde tüm dünyada yankılanan görüntülere atıfla Peskov; “Rus ordusunun bu vahşetlerle ortak bir yanı olabileceğini ve cesetlerin Bucha sokaklarında gösterildiğini inkar ediyoruz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Rusya Devlet Duma Sözcüsü Vyacheslav Volodin gibi yetkililer de tüm dünyayı ayağa kaldıran Bucha katliamını yalanlamış, görüntülerin “sahte ve provokasyon” olduğunu iddia etmişti.

Ancak Rusya’nın tüm inkarlarına rağmen dün yapılan Birleşmiş Milletler oylamasında Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi’ndeki üyelik haklarının askıya alınmasına ilişkin karar kabul edildi.

Kremlin’den Savaşı Bitirme İsteği Sinyali!

Peskov, açıklamalarında Kremlin’in savaşın sonunu görmek istediğinin sinyalini verdi.

Peskov, ne şekilde olduğu konusunda detay vermezken; “Ordumuz bu operasyonu sona erdirmek için elinden geleni yapıyor. Önümüzdeki günlerde, öngörülebilir gelecekte bu operasyonun hedeflerine ulaşacağını veya Rus ile Ukrayna heyeti arasındaki müzakerelerle biteceğini umuyoruz.” dedi.

Aynı zamanda iki şehrin Rus birlikleri tarafından haftalarca saldırıya uğramasının ardından Rusya’nın Ukrayna’da Kiev ve Chernihiv bölgelerinden iyi niyet olarak çekildiğini iddia etti.

Peskov’a Göre NATO’nun Asıl Amacı Ne?

Kremlin, Ukrayna’nın yıllardır NATO’ya katılmak istemesinden endişe duyuyor ve işgal etmesinin nedenlerinden biri de bu.

Peskov, NATO’nun artık işgal nedeniyle daha zayıf değil daha güçlü olduğunu belirtirken gerçek amacını şu sözlerle açıkladı:

“Durumu yeniden dengelemeli ve kendi güvenliğimizi sağlamak için ek önlemler almalıyız çünkü NATO’nun bir çatışma makinesi olduğuna, barışçıl bir ittifak olmadığına derinden inanıyoruz. NATO, çatışma için tasarlandı ve varlığının asıl amacı ülkemize karşı koymaktır.”

Kaldı ki savaş sırasında İsveç ile Finlandiya’nın NATO’ya ilişkin uzun süredir korudukları askeri tarafsızlık pozisyonlarını yeniden düşündükleri ortaya çıkmıştı.

Peskov, her şeyin karşılıklı caydırıcılık ile ilgili olduğunu belirterek bir tarafın diğerinden daha güçlü olması gerektiğini dile getirdi. Rusya’nın NATO’yı bir taraf olarak gördüğünü eklerken, özellikle nükleer silahlar açısından diğerinden daha güçlü olmanın Kremlin’i ek önlemler almaya götüreceğini aktardı.

Kremlin: Boris Johnson Yapıcı Değil!

Peskov, Boris Johnson’ı Rusya’ya yönelik eleştirilerinde yapıcı olmamakla suçladı. Operasyonun başından beri Rusya ile ilgili söyleminde çok gürültülü, tavrında yapıcı olmadığını belirterek “son sekiz yılda Boris Johnson’dan benzer hiçbir söylem duymadık” dedi.

Donbas’ta insanların Ukraynalı milliyetçiler tarafından öldürüldüğünde, ağır toplarla ağır bombardımana tutulduklarında, Johnson’dan bir kelime bile duymadıklarını ekledi.

Peskov, Johnson’ın istediği gibi, Rusya Başkanı Putin’in bir savaş suçları mahkemesine çıkacağı yönündeki herhangi bir öneri hakkında basitçe şunları söyledi:

“Bunun için bir olasılık görmüyoruz, gerçekçi bulmuyoruz.”

Kremlin Sözcüsü Peskov, daha önce de İngiltere ve liderini hedef almıştı. Londra’nın Rus karşıtı her şeyin lideri olmak, hatta bu konuda Washington’un önünde olmak istediğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.