Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’den Rusya’ya Yaptırım: Konsey Üyeliği Askıya Alındı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya'yı, Cenevre merkezli İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya aldı. Ayrıntılar geliyor...
BM’den Rusya’ya Yaptırım: Konsey Üyeliği Askıya Alındı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından bir ayı uzun süre geçerken, yeni yaptırım kararları gelmeye devam ediyor. Son olarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından yeni bir yaptırım kararı alındı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya aldı. ABD’nin baskın olduğu oylamada 93 ülke lehte oy kullanırken, 24 ülke hayır oyu verdi ve 58 ülke çekimser kaldı. Rusya’yı 47 üyeli konseyden uzaklaştırmak için 3’te 2 çoğunluğa ulaşılması gerekiyordu.

193 üyeli Genel Kurul taslağı tarafından kabul edilen kararda, Rusya’nın Ukrayna’da neden olduğu insan hakları ve insani krize ilişkin ciddi endişe duyulduğuna yer verildi. Rusya daha önce ülkeleri evet oyu veya çekimser kalmanın ikili ilişkiler için sonuçları olan dostça olmayan bir jest olarak değerlendirileceği konusunda uyarmıştı.

Rusya, yasal olarak bağlayıcı kararlar alamayan Cenevre merkezli konseydeki üç yıllık görev süresinin ikinci yılındaydı.

Rusya Konseydeki Tartışmalara Katılabilecek

Yetkililer, Moskova’nın konseydeki en sesli üyelerden biri olduğunu ve askıya alınma kararının, konuşma ve oy kullanmasını engellediğini belirtiyor. Buna rağmen Rus diplomatlar tartışmalara katılabilecek. Cenevre merkezli bir diplomat, Rusya’nın vekiller aracılığı ile konseyi etkilemeye çalışacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Konsey geçtiğimiz ay başlayan Rusya’nın saldırısından bu yana Ukrayna’da olası savaş suçları da dahil olmak üzere hak ihlallerine ilişkin iddialarla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler, Rusya’yı işgali başlattığından bu yana, 141 ve 140 lehte oyla kınayan iki kararı kabul etmişti. Moskova açıklamasında Ukrayna’yı silahsızlandırmak için özel bir operasyon yürüttüğünü bildirmişti.

ABD geçtiğimiz gün Rusya’ya yönelik yeni yaptırım kararları almıştı. Alınan karar ile Putin’in iki kızı ve Rusya’nın en büyük yatırım bankaları olan Sberbank ve Alfa Bank yaptırım listesine eklenmişti. ABD’nin bu hamlesinin ardından İngiltere de Sberbank’a ait tüm varlıkları dondurduğunu açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın