Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’den Sberbank Adımı: Tüm Varlıklar Donduruldu

İngiltere hükümeti, Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor. Ülkenin en büyük bankası Sberbank’ın tüm varlıkları donduruldu.
İngiltere’den Sberbank Adımı: Tüm Varlıklar Donduruldu
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı harekatın ardından, batılı ülkeler yeni yaptırım kararları almaya devam ediyor. Son olarak İngiltere’den, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’a yönelik bir yaptırım kararı alındı. Bankaya ait tüm varlıkların dondurulduğu açıklandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş makinesini aç bırakmak için kapsamlı yeni yaptırım kararları alındığı kaydedildi. Duyuruda, 2022’nin sonuna kadar Rusya’dan kömür ithalatının da yasaklanacağı bildirildi.

Ekonomide Kilit Sektörler Hedef Alınacak

Son dönemde Ukrayna’da sivillere yönelik saldırıların neden gösterildiği açıklamada, alınan yeni yaptırım kararları ile Rus ekonomisinin kilit sektörlerine darbe burulacağı belirtildi.

Yaptırımlar kapsamında, Sberbank ile Moskova Kredi Bankasının tüm varlıkları donduruld ve İngiltere’den Rusya’ya yönelik dış yatırımlar tamamen yasaklandı. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, “Son önlem dalgamız, İngiltere’nin Rus enerjisi ithalatına son verecek” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin krizin başlamasından bu yana beşinci paketi olan yeni yaptırımlar, Ukrayna’nın Bucha kentinden gelen şok edici görüntüler de dahil olmak üzere sivillere yönelik saldırıların ardından geldi.

GCM Yatırım Banner

İngiltere’nin Sberbank kararından kısa süre önce benzer bir açıklama ABD’den geldi. ABD hükümeti yaptığı açıklamada, Vladimir Putin’in kızları ve önde gelen yatırım bankaları Sberbank ile Alfa Bank’a yaptırım uygulanacağı belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.