Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov Bucha’daki Durumu Yalanladı: Görüntüler Sahte

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, tüm dünyayı ayağa kaldıran Bucha katliamı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Lavrov Bucha’daki Durumu Yalanladı: Görüntüler Sahte
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreteri Mark Griffiths ile görüştü.

Ukrayna ve çevresindeki durumun, uluslararası toplumun odağında olduğunu söyleyen Lavrov, uzun süre önce BM’nin insani işler koordinasyon ofisiyle temas kurduklarını belirtti. Bu adımın da Ukrayna’nın doğusunda ve ülkenin diğer bölgelerinde olmak üzere insanların karşılaştığı insani sorunların çözümüne yardımcı olduğunu herkesin gördüğünü dile getirdi.

Zor durumda olan tüm insanlara yardım edilmesi gerektiğini belirten Lavrov, bunu Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinde aktif bir şekilde yaptıklarını ifade etti.

Sumy, Kharkiv, Mariupol gibi Ukrayna şehirlerine insani yardım konvoyları düzenlemek için BM ve ICRC dahil olmak üzere uluslararası ortaklarla iş birliği yaptıklarını, fakat insani meselelerin siyasileştirildiğini söyledi.

Bu konu üzerine spekülasyonların bitmediğini ifade eden Lavrov, birkaç hafta önce Mariupol’de bir doğum hastanesinde yaşananlardan Rus birliklerinin sorumlu tutulduğunu hatırlattı. Ancak daha sonra bunun yalan iddia olduğunun ve kışkırtıcı bir amaçla yapıldığının ortaya çıktığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Ardından sözü Bucha’da yaşananlara getirdi. Rus ordusunun bu şehirden 30 Mart’ta çekildiğini, ertesi günü belediye başkanının her şeyin yolunda olduğunu söylediğini aktardı.

Fakat bundan iki gün sonra sahte görüntülerin tüm sosyal ağlar ve kanallarda farklı bir kurgulama ile yayıldığını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nin bu konu için acil toplanmasını talep ettiklerini belirten Lavrov, “Bu tür provokasyonları uluslararası barış ve güvenliğe doğrudan bir tehdit olarak görüyoruz. BM Güvenlik Konseyi’nin bu ayki başkanı Birleşik Krallık, henüz bize bir toplantı yapma olasılığını teyit edemedi.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın