Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Peskov: Shell İngiltere’nin Rus Karşıtlığı Nedeniyle Gaz Alamıyor

Kremlin Sözcüsü Peskov, İngiltere'nin Rus karşıtlığı konusunda ABD'yi bile geçmek istediğini belirterek Shell'in bu nedenle Rus gazı alamadığını söyledi.
Peskov: Shell İngiltere’nin Rus Karşıtlığı Nedeniyle Gaz Alamıyor
HABER GİRİŞ

Ukrayna’yı işgali nedeniyle sert yaptırımlarla karşılaşan Rusya, uluslararası yaptırımlara karşı mücadele ediyor. ABD başta olmak üzere bazı ülkeler Rusya’nın kritik enerji sektörüne ihracat yasağı getirirken birçok dev şirket ülkeden ayrılma kararı alıyor.

Bunlar arasında yer alan Shell, Kremlin Sözcüsü Peskov’un açıklamalarıyla gündeme geldi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, TASS‘a verdiği demeçte, Shell’in Rus gazını satın alamamasının Londra’nın Rus karşıtı politikalarının bir yan etkisi olduğunu söyledi.

PESKOV:  Shell, Londra’nın Rus karşıtı tutumu nedeniyle Rus gazını alamıyor!

“Londra, Rus karşıtı her şeyin lideri olmak istiyor, hatta bu konuda Washington’un önünde olmak istiyor.” diyen Peskov, Shell’in kararına atıfta bulundu.

Peskov, diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin aksine Birleşik Krallık’ın Gazprombank’a yaptırım uyguladığını ve şu anda Rus doğalgazını ruble olarak bile ödeyemediğini söyledi.

Bloomberg Cuma günü, Birleşik Krallık Gazprombank’a yaptırım uyguladığı için Shell’in bu ay Rus doğalgazını büyük olasılıkla ödeyemeyeceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta dost olmayan ülkelerin gaz için ruble ile ödeme yapmalarını karar verdi ve Moskova’nın bu tür sözleşmelere ilişkin ödemeleri dolar ve euro dahil itibarsız para birimleriyle kabul etmeyeceğini söyledi.

Talep, G7 ülkeleri tarafından reddedilirken dün alıcıların ruble olarak ödeme yapmaları veya kesintiye uğramaları için bugünkü son tarihe rağmen Avrupa’ya gazı kesmedi.

Rus boru hattı gazı için dost olmayan ülkelerden gelen alıcılar tarafından ruble cinsinden yeni ödeme prosedürü 1 Nisan’da yürürlüğe girdi.

Peskov, dün gazın kesilmemesiyle ilgili olarak kararnamenin önceden ödenmiş olan gönderileri etkilemeyeceğini ancak ayın ikinci yarısında yeni ödemelerin yapılması gerektiğinde sorun haline geleceğini söyledi.

Bu tür alıcıların, gaz tedarikini ödemek için Gazprombank’ta özel ruble ve döviz hesapları açmaları gerekirken İngiltere’nin yaptırımı Shell’i engelleyecek.

Shell, Mart ayının başında Rusya’dan varil başına 28,50 dolarlık rekor düşük fiyata ham petrol satın almasıyla gündeme gelmişti.

Ukrayna, Shell’i sert sözlerle eleştirirken Londra merkezli petrol ve doğalgaz devi geri adım atmış ve Rus petrolü satın aldığı için özür dilemişti. Yeni plan açıklayan Shell, Ukrayna başta olmak üzere yayılan tepkinin ardından Rus petrol ve gaz alımlarını durduracağını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.