Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell, Rus Petrolü için Özür Dilerken Yeni Planını Açıkladı

Ukrayna’ya saldırılarını sürdüren Rusya’dan rekor düşük fiyata petrol satın alan Shell, özür dileyerek yeni yol haritasını açıkladı. İşte detaylar;
Shell, Rus Petrolü için Özür Dilerken Yeni Planını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Shell, birkaç gün önce Rusya’dan varil başına 28,50 dolarlık rekor düşük fiyata ham petrol satın almasıyla gündeme gelmişti. Ukrayna, Shell’i sert sözlerle eleştirirken Londra merkezli petrol ve doğalgaz devi, bugün geri adım attı.

Ukrayna işgalinden sonra petrol satın aldığı için özür dileyen Shell, Rus petrol ve gaz alımlarını durduracağını açıkladı.

Shell: Rus Petrol Satın Alma Kararımız Yanlıştı! Üzgünüz

28 Şubat’ta Rusya’daki tüm ortaklıklarını bitirdiğini açıklayan Shell, Cuma günü 100 bin metrik ton Rusya amiral gemisi Ural ham petrolünü satın almıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Shell’e tepkisini şu sert sözlerle göstermişti: “Bana Shell’in dün gizlice bir miktar Rus petrolü aldığı söylendi. Shell’e bir soru: Rus petrolü senin için Ukrayna kanı kokmuyor mu? Dünya çapındaki tüm bilinçli insanları çok uluslu şirketlerden Rusya ile tüm ticari bağlarını kesmelerini talep etmeye çağırıyorum.”

Ukrayna Kuleba Tepki
Kaynak: Twitter

Bugün Shell, Rusya’daki operasyonlarına ilişkin açıklamasıyla gündeme geldi.

GCM Yatırım Banner

Buna göre şirket, ham petrol, petrol ürünleri, gaz ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) dahil olmak üzere tüm Rus hidrokarbonlarındaki katılımından yeni hükümet rehberliği ile uyumlu olarak aşamalı şekilde çekilme niyetini açıkladı. İlk adım olarak Rus ham petrolüne ilişkin tüm spot alımlarını durduracağını aktardı. Aynı zamanda Shell, Rusya’daki servis istasyonlarını, havacılık yakıtlarını ve madeni yağ operasyonlarını da kapatacak.

Shell CEO’su Ben van Beurden konuyla ilgili şu açıklamasıyla üzgün olduklarını belirtti:

“Geçen hafta petrol ve dizel gibi ürünlere dönüştürülmek üzere bir kargo Rus ham petrolü satın alma kararımızın -tedarik güvenliği ön planda tutularak yapılmış olmasına rağmen- doğru olmadığının kesinlikle farkındayız ve üzgünüz.”

Ayrıca Shell’in işleyeceği sınırlı, kalan miktardaki Rus petrolünün karını özel bir fona yönlendireceklerini dile getirdi. Bu savaşın Ukrayna halkı üzerinde yarattığı korkunç sonuçları hafifletmek için bu fondan sağlanan parayı en iyi şekilde dağıtacaklarını ekledi.

Pozisyonunu net bir şekilde belirten Shell, hükümetler tarafından yönlendirilmedikçe, şunları yapacak:

  • Rus ham petrolünü spot piyasadan almayı derhal durdurup vadeli sözleşmeleri yenilemeyecek.
  • Aynı zamanda, hükümetlerle yakın istişare içinde, ham petrol tedarik zincirini Rusya’daki hacimleri kaldıracak şekilde değiştirecek. Bunu olabildiğince hızlı yapacak ancak alternatiflerin fiziksel konumu ve mevcudiyeti, bunun tamamlanmasının haftalar alabileceği ve bazı rafinerilerde verimin azalmasına yol açacağı anlamına geliyor.
  • Rusya’daki servis istasyonlarını, havacılık yakıtları ve madeni yağ operasyonlarımızı kapatacak. Bunu yapmanın en güvenli yolunu çok dikkatli bir şekilde ele alırken süreç derhal başlayacak.
  • Rus petrol ürünleri, boru hattı gazı ve LNG’den aşamalı olarak çekilmeye başlayacak. Enerji sisteminin bu bölümünü değiştirmek, hükümetler, enerji tedarikçileri ve müşterilerin ortak eylemini gerektirecek ve diğer enerji kaynaklarına geçiş çok daha uzun sürecektir.

Shell CEO’su bu toplumsal zorlukların, Ukrayna’daki vahşet konusunda Rus hükümetine baskı yapmak ile Avrupa genelinde istikrarlı, güvenli enerji tedariki sağlamak arasındaki ikilemin altını çizdiğini belirtti. Ancak Ukrayna’daki savaş sırasında yapılması gerekenlere karar vermenin hükümetlerin işi olduğunu söyleyerek onlarla birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın