Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM Rekor Tazelemeye Devam Ediyor

Faizi Merkez Bankası’nın üstlendiği KKM’de miktar her geçen gün artıyor. Son verilerde KKM büyüklüğünün 3 trilyon TL rekoruna daha çok yaklaştığı görüldü.
KKM Rekor Tazelemeye Devam Ediyor
HABER GİRİŞ

Ekonomi gündemi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) artan faiz kararı ve döviz rezervleriyle meşgul ederken, bir yükseliş de kur korumalı mevduat (KKM) tarafından geldi. Hazine yerine Merkez Bankası’nın faizi yükleneceği KKM hesaplarında büyüklük rekor seviyeyi tazeledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık bültenine göre 7 Temmuz haftasında 2 trilyon 846,7 milyar TL’ye yükselen KKM hesapları 14 Temmuz haftasında 3 trilyon TL rekoruna daha çok yaklaştı.

BDDK verilerine göre geçen hafta kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarına 115 milyar lirayı aşkın giriş kayda geçti.

Böylece KKM’nin büyüklüğü geçen hafta itibarıyla 2 trilyon 962 milyar 275 milyon liraya yükseldi.

KKM hesaplarının dolar bazındaki büyüklüğü 113 milyar dolar oldu.

GCM Yatırım Banner

14 Temmuz Cuma gününde kapanan haftada toplam krediler ise 9,9 trilyon liradan 10,1 trilyon liraya çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.