Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

KKM Rekor Tazelemeye Devam Ediyor

Faizi Merkez Bankası’nın üstlendiği KKM’de miktar her geçen gün artıyor. Son verilerde KKM büyüklüğünün 3 trilyon TL rekoruna daha çok yaklaştığı görüldü.
KKM Rekor Tazelemeye Devam Ediyor
Yorum

Ekonomi gündemi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) artan faiz kararı ve döviz rezervleriyle meşgul ederken, bir yükseliş de kur korumalı mevduat (KKM) tarafından geldi. Hazine yerine Merkez Bankası’nın faizi yükleneceği KKM hesaplarında büyüklük rekor seviyeyi tazeledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık bültenine göre 7 Temmuz haftasında 2 trilyon 846,7 milyar TL’ye yükselen KKM hesapları 14 Temmuz haftasında 3 trilyon TL rekoruna daha çok yaklaştı.

BDDK verilerine göre geçen hafta kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarına 115 milyar lirayı aşkın giriş kayda geçti.

Böylece KKM’nin büyüklüğü geçen hafta itibarıyla 2 trilyon 962 milyar 275 milyon liraya yükseldi.

KKM hesaplarının dolar bazındaki büyüklüğü 113 milyar dolar oldu.

14 Temmuz Cuma gününde kapanan haftada toplam krediler ise 9,9 trilyon liradan 10,1 trilyon liraya çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu