Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM’deki Tüm Yük Merkez Bankası’na Devredilecek

AKP Grup Başvekili Güler'in TBMM'ye sunduğu torba kanun teklifinde KKM'deki Hazine desteği uygulamasının TCMB'ye devri öngörüldü. Detaylar haberde;
KKM’deki Tüm Yük Merkez Bankası’na Devredilecek
HABER GİRİŞ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başvekili Abdullah Güler bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) memur ve memur emeklilerinin maaş artışlarını içeren kanun teklifini duyurdu. 17 maddelik sunulan kanun teklifi kapsamında Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemine de ilişkin düzenleme yer aldı.

Söz konusu düzenlemeyle KKM desteği uygulaması Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na (TCMB) devredilecek. Böylece Hazine’nin KKM’de karşı taraflı TL cinsi işlemler için uygulamış olduğu destek artık Merkez Bankası tarafından sağlayacak.

Bahsi geçen duruma ek olarak 17 maddelik kanun teklifinde KKM uygulamasına ilişkin usul ve esasların belirlenme yetkisinin de Merkez Bankası’na devredilmesine ilişkin teklif de yer aldı.

Sözcü haberinde şu anda uygulanan düzenlemeyi anımsatarak, gerçek kişilerin TL vadeli mevduat ve katılma hesaplarının kur artışlarına karşı korunması amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığınca destek sağladığını kaydetti.

Diğer bir taraftan benzer bir uygulama ise TCMB’nin dövizden TL’ye dönüşen vadeli mevduat ve katılma hesapları için yapıldığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen düzenleme ile Hazine tarafından yürütülen uygulamanın artık TCMB’ye devredilmesi planlanıyor. Buna ek olarak uygulamaya ilişkin usul ve esasların belirleme yetkisinin de TCMB’ye devredileceği söylendi.

Güler tarafından bugün duyurulan 17 maddelik kanun teklifinde yer alan bir başka düzenleme ise kurumlar vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi (MTV) oldu. Söz konusu teklif kapsamında MTV, 2023 yılı sonuna kadar sıfır araçlar ve trafiğe kayıtlı tüm araçlar için iki katına çıkarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın