Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Memur Maaş Teklifi Meclis’te: Seyyanen Zam Miktarı Açıklandı

En düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltilmesini kapsayan kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu. Detaylar haberin içerisinde;
Memur Maaş Teklifi Meclis’te: Seyyanen Zam Miktarı Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanı Abdullah Güler bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) memur ve emeklilerin maaş artışlarını içeren kanun teklifine ilişkin açıklamada bulundu. Güler açıklamasında yılın ikinci yarısına ilişkin öngörülen rakamı duyurdu.

Güler, “Teklifimiz ile tüm kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Temmuz 2023 tarihi ile 31 Aralık 2023 tarihler arasındaki dönem için enflasyon farkı dahil yapılması öngörülen artışa ilave olmak üzere seyyanen net 8 bin 77 liralık bir artışı öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

En düşük memur maaşının Aralık 2022 itibarıyla 9 bin 105 lira olduğunu söyleyen Güler, Ocak 2023’te rakamın 11 bin 848 liraya yükseldiğini anımsattı. Artış oranı ile beraber Temmuz 2023’te memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkartılacağını vurguladı.

Güler yaptığı açıklamada Temmuz artış oranının böylece toplam yüzde 86’yı bulduğuna dikkat çekti.

2023 yılı kümülatif oranına bakıldığında toplamda yüzde 142 gibi bir artışın sağlanacağını bildirerek, ortalama memur maaşının Aralık 2022’de 10 bin 932 lira olduğunu hatırlattı.

Memur maaşlarının Ocak 2023’te 14 bin 417 liraya yükseltildiğine de dikkat çeken Güler, Temmuz 2023’te 25 bin 15 liraya çıkartılarak ortalama memur maaşı oranının toplamda yüzde 74’e karşılık geldiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu