Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Memur ve Emekliler için Refah Payı Öncesi Zam Oranı Netleşti

Bugün açıklanan 6 aylık enflasyon rakamıyla memur ve memur emeklilerinin refah payı öncesi zam oranı belli oldu. Detaylar haberin içerisinde;
Memur ve Emekliler için Refah Payı Öncesi Zam Oranı Netleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Memur ve emekli maaş zammı için vatandaşların takip ettiği enflasyon verisi bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Bugün enflasyonun ilk 6 aylık rakamları açıklanmasıyla memur ve emekli zammı ise büyük oranda netleşti.

TÜİK’in bugün açıkladığı Haziran verilerinde enflasyon aylık yüzde 3,92 artış kaydetti. İlk 6 aylık dönemde ise enflasyonun yüzde 19,77 olduğu paylaşıldı.

Toplu sözleşme kapsamında memurlar yılın ilk 6 ayı için yüzde 8’lik zam almıştı. Böylece memur ve memur emeklileri zammı aşan orandaki enflasyon için fark almaya hak kazanıyor.

Açıklanan enflasyon rakamıyla memurlara bu senenin ikinci 6 ayı için yüzde 6’lık zam ve enflasyon farkı verilecek. Ayrıca memurlar ikinci 6 ayda yüzde 6’lık sözleşme zammına ilave olarak yüzde 11,77’lik enflasyon farkı almış olacak.

NTV’nin haberine göre söz konusu durumlar kapsamında memur ve memur emeklileri yüzde 17,77’lik zamma hak kazanmış oldu.

Ayrıca Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Esnaf ve sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (BAĞ-KUR) emeklileri de 6 ayda bir enflasyon oranında zam alıyor.

TÜİK rakamlarına göre 6 aylık enflasyon yüzde 19,77 olarak kaydedildi. Böylece SSK ve BAĞ-KUR emeklileri yüzde 19,77 zam almış olacak.

Memur ve emeklilerin kesin zam oranı ise refah payı eklenmesinin ardından netlik kazanmış olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu