Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyon Haziran Ayında Yavaşlamaya Devam Etti

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre enflasyon Haziran ayında yıllık bazdaki yavaşlamasını sürdürdü. Detaylar geliyor...
Enflasyon Haziran Ayında Yavaşlamaya Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasalar tarafından bu haftanın en çok beklenen enflasyon verisi Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlandı. TÜİK tarafından paylaşılan rapora göre enflasyon yıllık bazda yüzde 38,21 olarak gerçekleşti. Beklenti enflasyonun yüzde 39,47 olarak geleceği yönündeydi.

Aylık bazdaki artış ise yüzde 4,84 beklentisine karşın 3,92 olarak açıklandı. Bu haftanın başında ENAG tarafından açıklanan enflasyon ise yüzde 108,58 olarak açıklanmıştı. Son gelen enflasyon rakamları TCMB’nin yeni yönetimi ile almış olduğu ilk faiz kararının ardından geldi.

TÜFE yıllık değişim oranları
Kaynak: TÜİK

Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk toplantısını 22 Haziran’da gerçekleştiren TCMB, 650 baz puanlık artırım ile faizleri yüzde 15’e yükseltti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 14,76 ile konut olurken, buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 67,22 ile lokanta ve oteller oldu. Ana harcama grupları bazında Haziran’da bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 1,21 ile sağlık oldu.

Artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 11,13 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Endekste kapsanan 143 temel başlıktan 20 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 6 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 117 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,45 olarak açıklandı. Artış bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 23,64, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46,63 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 59,18 olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu