Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüm Araçlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi 2 Katı Alınacak

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2023 yılı sonuna kadar yeni tescil edilecek araçlar ve mevcut trafiğe kayıtlı araçlar için ikiye katlandı.
Tüm Araçlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi 2 Katı Alınacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan torba yasa teklifinde yer alan vergi düzenlemesinin detaylarını açıkladı. Memur ve emeklilerin maaş artışlarını da içeren kanun teklifine ilişkin açıklama yapan Güler, 17 maddelik kanun teklifinde kurumlar vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi (MTV) için yeni düzenlemelerin yer aldığını söyledi.

Ayrıca vergi kanunlarında yer alan bazı maktu vergi tutarlarının gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) içindeki payının azaldığını belirterek, maktu tutarların güncellenmesine imkan verecek şekilde yetki düzenlemelerini öngördüklerini bildirdi.

Meclise sunulan teklife göre tescil ve kayıtlı bulunan araçlar ile yıl sonuna kadar tescil edilecek yeni araçlar için bir sefere mahsus ek motorlu taşıt vergisi uygulanacak.

MTV, 2023 yılı sonuna kadar sıfır araçlar ve trafiğe kayıtlı tüm araçlar için iki katına çıkarıldı.

Yüzde 25 olarak uygulanacak kurumlar vergisi, finansal kiralama, faktoring, elektronik ödeme şirketleri, sermaye piyasası kurumları, sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinde yüzde 30 olacak.

GCM Yatırım Banner

İhracatı teşvik eden kurumların münhasıran ihracattan elde ettikleri kazançlar için 1 puan olarak uygulanan kurumlar vergisinin ise 5 puan indirimli uygulanacağı açıklandı.

6 Şubat’taki depremlere dikkat çeken Güler, “Ülkemizin bütçesinin ilave finansman ihtiyacına açıkça ihtiyaç duyduğu ve ilave finansmanı karşılamak için de bazı ekonomik tedbirlerin alınmasının zaruret oluşturduğu aşikardır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.