Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM Yeni Rekorunu Kırdı: Hesapta 3 Trilyon TL’ye Yakın Para Var!

Yatırımcıların dolar yerine mevduat hesaplara yöneldiği haftalarda faizi TCMB’nin sırtlayacağı KKM’ye girişler sürüyor…
KKM Yeni Rekorunu Kırdı: Hesapta 3 Trilyon TL’ye Yakın Para Var!
HABER GİRİŞ

Sandıkların kapanmasıyla yaşanan döviz şoklarının önünü kesmeyi hedefleyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) TL mevduat hesapları için başlattığı teşvik adımlarının karşılığı geliyor. Alınan son kararda kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına verilecek faizin Hazine yerine Merkez Bankası tarafından karşılanacak olması Merkez’in para basmaya ve enflasyonu artırmaya devam etmesi olarak yorumlanırken, tartışmaların odağındaki KKM’ye girişler her geçen gün artıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bültenine göre geçen hafta kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarına 107,3 milyar liralık giriş oldu.

Son girişlerle birlikte hesaplarda biriken tutar 7 Temmuz haftasında 2 trilyon 739,4 milyar TL’den 2 trilyon 846,7 milyar TL’ye yükseldi.


BDDK verilerine göre 7 Temmuz Cuma gününde kapanan haftada krediler 9 trilyon 987 milyar TL’den 9 trilyon 996,5 milyar TL’ye çıktı.

Mevduat tarafı son artışla 11 trilyon 638,3 milyar TL’den 11 trilyon 787,3 milyar TL’ye ulaştı.

Tüketici kredileri bir haftada 1 trilyon 383,6 milyar TL’den 1 trilyon 392,3 milyar TL’ye, bireysel kredi kartları 785,3 milyar TL’den 788,2 milyar TL’ye yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Takipteki alacaklar ise 168,2 milyar liradan 168,9 milyar lira seviyesine çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.