Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Mevduat Faizinde Cazibeyi Artıracak Yeni Karar Aldı

Döviz kurlarını baskılamak yerine yatırımcıları TL mevduat hesaplarına çekmeyi planlayan Merkez Bankası, teşvik için yeni karar aldı.
TCMB Mevduat Faizinde Cazibeyi Artıracak Yeni Karar Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomi yönetimine getirilen yeni kadrolarla birlikte yapılan radikal değişiklikler arasında döviz kurlarını baskılamaktan vazgeçilmesi ve kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarından çıkışların kademeli olarak sağlanması için yeni kararlar alınmaya devam ediyor.

Yatırımcıları TL mevduatlara çekmek için yeni hamlelerini sıralayan Merkez Bankası’nın aldığı son karar, uzun vadeli yatırımları teşvik etmek oldu.

Merkez Bankası, kur korumalı yerine kur korumasız hesapların tercih edilmesi için Menkul Kıymet Tesisine İlişkin Uygulama Talimatı’nda değişiklik yaptı.

Son değişiklikle birlikte menkul kıymet tesisinde 3 aydan uzun vadeli kur korumasız TL mevduata geçişlerin 1,5 kat olarak hesaplanacağı öğrenildi.


Yakın zamanda zorunlu karşılıklarda değişikliğe giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) , TL mevduatların toplam mevduat içindeki oranı yüzde 60’ın altında kalan bankaların 5 puanlık ilave zorunlu karşılık uygulaması oranını yüzde 57’ye çekmişti.

GCM Yatırım Banner

TL mevduatların toplam mevduat içindeki oranını sağlayamayan bankalar için menkul kıymet tesis oranı yüzde 10’dan yüzde 5’e indirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.