Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevduat Faizi Doların Cazibesini Sorgulatıyor

Kur şokunun etkisinden çıkılmaya çalışılırken doların yeni zirveye koşmak yerine yatay hareket etme ihtimali yatırımcıları boşluğa düşürdü.
Mevduat Faizi Doların Cazibesini Sorgulatıyor
HABER GİRİŞ

Merkez Bankası’nın doları baskılamaktan vazgeçtiği sinyalini vermesiyle birlikte kurda yeni rekor seviye merakla beklenirken, suların ne zaman durulacağı ayrı bir soru işareti yarattı. Serbest piyasaya yaklaşan dolar kurunun normal seviyelere ulaşması yatırımcıların yeni bir pozisyon alması anlamına geldiği için bundan sonraki süreçte daha yüksek beklentilerin yerini yatay hareketler aldı.

Ekonomistlerin dolarda satış seviyesine yaklaşıldığı mesajlarını paylaşmaları üzerine konuyu köşesine taşıyan Dünya gazetesi yazarı Ufuk Korcan, doların cazibesinin azalma ihtimalini yorumladı.

“Doların 1 yıl sonra 37 TL olmayacağını düşünüyorsanız TL mevduat yapmak daha mantıklı gözüküyor” diyerek, yüzde 40’ı bulan mevduat faizli hesapların yüksek cazibesine dikkat çekti.

Korcan, “Bugün elindeki birikimiyle yüzde 40 faiz ile TL mevduat yapmak yerine 26 TL’den dolar alan biri, 1 yıl sonra ‘doğru bir karar vermişim’ diyebilmesi için kurun o gün 36,4 TL’nin üzerinde olması gerekiyor” diye yazdı.

Tam tersi senaryoda ise dolarını 26 liradan bozdurup TL mevduat hesabına geçenlerin kurun 36,4 TL seviyesinin altında kaldığı durumda daha fazla getiri sağlayabileceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Dolarda Önemli Olan 26,18 TL Seviyesi

Seçimden sonra yaşanan kur şokuna atıf yapan Korcan, yakın zamanda test edilen 26,18 TL seviyesinin üzerine çıkan doların tutunamadığına vurgu yaparak şöyle yazdı:

“Bu hafta için de 26,18 TL seviyesinin üzerinde kapanış olup olmayacağı önemli. Aşağı tarafta ise 25,10- 25,80 TL aralığı kritik. Dolar/ TL paritesinde bir rahatlama olması için bu bandın hızlı bir şekilde aşağı yönlü kırılması gerekiyor. Hem döviz tutan yerli hem de yabancı yatırımcıların girişleri kurların yönünde etkili olacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.