Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni TCMB Başkanı Dövizi Baskılamaktan Vazgeçti!

Bankacılarla ilk toplantısını yapan yeni TCMB Başkanı’nın ajandasından döviz rezervleri çıktı. Erkan’ın dövizi baskılamaktan vazgeçtiği ve rezervlere yoğunlaşacağı öğrenildi.
Yeni TCMB Başkanı Dövizi Baskılamaktan Vazgeçti!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen ay aldığı ilk faiz artışı kararından önce bankacılarla yapacağı görüşmeyi erteleyen ve 23 Haziran Cuma günü beklenen sektör görüşmesini yapan yeni TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın toplantıda ele aldığı konu başlıkları paylaşıldı.

Merkez Bankası’nın yeni başkanının Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilen Mehmet Şimşek gibi realist politikalara geçme sözü verdiği öğrenildi.

Bu yolda atılacak ilk adımın TCMB rezervlerini arka kapı yöntemiyle satmaktan vazgeçmek olduğuna işaret ettiği aktarıldı.

Ekonomi kadrolarında radikal değişikliklerin yaşanmasıyla birlikte Merkez Bankası rezervlerinde artışın devamının gelmesinin Erkan’ın ısrarı sonucu yaşandığı ortaya çıktı.

Toplantının içeriğini öğrenen Ekonomi gazetesinin ulaştığı bilgilere göre TCMB Başkanı Erkan, ilk önceliğinin enflasyonla mücadele olduğu mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

Merkez’in şahin tavra bürüneceği konusunda geri adım atılmayacağının altını çizdiğini ve bugüne kadar döviz kurunu baskılamak için hayata geçirilen makro ihtiyati tedbirlerin adım adım devre dışı bırakılacağını paylaştı.

Riskli seviyelere gerileyen Merkez Bankası rezervlerinin toparlanması için döviz satışlarının devamının getirilemeyeceğini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre Erkan’ın bazı özel bankalara sitemde bulunduğu, “Gelen talepleri kullanarak test etmek istedik” diyerek döviz alımına yoğunluk verenlere şu cevabı verdiği öğrenildi:

“Keşke testi TL’ye yönelerek yapsaydınız. Döviz alım taleplerini faiz kararından birkaç dakika sonra değil, zamana yayarak karşılasaydınız.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.