Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Faiz Kararı Öncesi Bankalarla Görüşmesini Erteledi

Bu hafta Perşembe günü açıklanacak politika faizine dikkatler çekilmişken, Merkez Bankası’nın yeni Başkanı, bugün bankalarla yapacağı görüşmeyi iptal etti.
TCMB Başkanı Faiz Kararı Öncesi Bankalarla Görüşmesini Erteledi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçen hafta Cuma günü Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) yönetimiyle görüşmesinin ardından Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın da bugün TBB üyesi bankalarla yapması beklenen toplantı askıda kaldı.

Erkan’ın bankalarla yağacağı görüşmeyi bu hafta Perşembe günü açıklanacak politika faizi kararı sonrasına ertelediği öğrenildi.

Toplantının bugün gerçekleşmesi durumunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı’nın yeni ekonomi yönetimine dair bankacılık sektörünün istek ve önerilerini dinlemesi bekleniyordu.

23 Haziran Cuma gününe ertelenen toplantıda bankaların faiz kararına vereceği tepki de ele alınacak.

Seçim öncesi sektör üzerinde artan regülasyon baskılarının hafifletilmesi ve kredilere uygulanan faiz sınırlamasının tekrar ele alınması da beklentiler arasında başı çeken konu başlıklarından oldu.

GCM Yatırım Banner

Bakan Şimşek, geçen hafta sektör temsilcileri ile yaptığı görüşmesinde yerel seçimlere giderken bankaların sabırlı olmasını istemişti.

Yeni TCMB Başkanı’nın ne tür telkinde bulunacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.