Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Başkanı Faiz Kararı Öncesi Bankalarla Görüşmesini Erteledi

Bu hafta Perşembe günü açıklanacak politika faizine dikkatler çekilmişken, Merkez Bankası’nın yeni Başkanı, bugün bankalarla yapacağı görüşmeyi iptal etti.
TCMB Başkanı Faiz Kararı Öncesi Bankalarla Görüşmesini Erteledi
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçen hafta Cuma günü Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) yönetimiyle görüşmesinin ardından Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın da bugün TBB üyesi bankalarla yapması beklenen toplantı askıda kaldı.

Erkan’ın bankalarla yağacağı görüşmeyi bu hafta Perşembe günü açıklanacak politika faizi kararı sonrasına ertelediği öğrenildi.

Toplantının bugün gerçekleşmesi durumunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı’nın yeni ekonomi yönetimine dair bankacılık sektörünün istek ve önerilerini dinlemesi bekleniyordu.

23 Haziran Cuma gününe ertelenen toplantıda bankaların faiz kararına vereceği tepki de ele alınacak.

Seçim öncesi sektör üzerinde artan regülasyon baskılarının hafifletilmesi ve kredilere uygulanan faiz sınırlamasının tekrar ele alınması da beklentiler arasında başı çeken konu başlıklarından oldu.

Bakan Şimşek, geçen hafta sektör temsilcileri ile yaptığı görüşmesinde yerel seçimlere giderken bankaların sabırlı olmasını istemişti.

Yeni TCMB Başkanı’nın ne tür telkinde bulunacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu