Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Abdulkadir Selvi Merkez’in Faiz Artırım Hamlesini Yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerden olan Selvi, piyasalara gereğinin yapıldığı mesajını veren Bakan Şimşek ve TCMB Başkanı Erkan’ın faiz hamlesini yazdı.
Abdulkadir Selvi Merkez’in Faiz Artırım Hamlesini Yazdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomide dümenin başına geçen yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in gerçekçi politikalara dönüş sözü vermesi akıllara ilk olarak faiz artırımını getirdi. Bakan Şimşek’in önerisi üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına getirilen Hafize Gaye Erkan’ın bu hafta politika faizinde nasıl bir hamlede bulunacağı sorusu için çok sayıda senaryo dile getirilirken, iktidarına yakın isimlerden olan Abdulkadir Selvi, ‘nas’ politikasından vazgeçileceği sinyalini verdi.

Bugünkü köşe yazısında, ekonomi yönetimindeki değişikliğin beraberinde faiz politikasında da dönüşümü getireceğine işaret eden Selvi, Merkez Bankası’nın uzun dönemdir beklenen ilk faiz artırımını bu hafta yapacağı çıkarımında bulundu.

“Ekonomi nereye gidiyor, faiz artırımı olacak mı?” başlıklı yazısında Perşembe günü Merkez Bankası toplantısından çıkacak sonuç için 1000 puanın üzerinde artırım beklentilerini doğruladı.

Selvi, “Hem bu ay hem de önümüzdeki ay ciddi bir faiz artırımı yapılması gerektiğine inanıyorum” diyerek, Perşembe günü gelecek faiz artırımının tek sefere mahsus olmayacağı mesajını da verdi.

Piyasalara verilecek güvenin faiz artımı yoluyla sağlanacağını ifade ederek, “Hatta piyasalara bir mesaj olması açısından önden yüklemeli bir faiz oranı da olabilir. Ama bir anda yüzde 20’leri, yüzde 25’leri öngörmüyorum” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.