Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistlerin Faiz Artışı Beklentisi: 650 – 2650 Bp Arasında

Son yılların en kritik PPK toplantısının yapılacağı haftaya başlıyoruz. Ekonomistlerin hepsi faiz artışı beklerken, tahminler arasında ciddi seviye farkları dikkat çekiyor.
Ekonomistlerin Faiz Artışı Beklentisi: 650 – 2650 Bp Arasında
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), yeni dönemin ilk faiz kararını bu hafta verecek. Para Politikası Kurulu (PPK) 22 Haziran toplantısında, herkesin merakla beklediği ve son yılların en kritik faiz kararlarından birini açıklayacak. Seçim sonrası ortodoks politikalara geçiş mesajının verilmesiyle birlikte faiz artışı beklentisi oluşurken, yerli ve yabancı ekonomistlerden tahminler gelmeye devam ediyor.

Yabancı yatırım kuruluşlarının beklentisi yüzde 15-40 arasında değişiyor. Anadolu Ajans anketine katılan 19 ekonomist, şu an yüzde 8,50 olan politika faizinin 1075 baz puan artırılarak yüzde 19,25’e çıkarılmasını bekliyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, iki toplantıda yüzde 20’ye kadar çıkarılmasına izin verdiği yönünde bir haber çıksa da tahminlerin geneli daha yüksek olacağı yönünde.

Ekonomistlerin Faiz Beklentisi Ne Yönde

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Ekonomim

PPK üyeleri, bu Perşembe günü Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanacak ve şu an gündemin en önemli konusu olan faiz kararını duyuracak. Çok uzun zamandır piyasalarımız PPK kararlarına tepki vermiyordu. Faizin önemini yitirdiği algısıyla PPK kararları da sıradan gelişmeler haline gelmişti.

Ancak seçimle birlikte ekonomide radikal adımlar atılmaya yönelik açıklamalar gelirken, bir sürpriz olmaması halinde bu hafta yüksek bir faiz artışı yapılacak. Ekonomistlerin beklentisi 650 – 2650 baz puan, diğer bir ifadeyle yüzde 15-35 arasında değişiyor.

GCM Yatırım Banner

TCMB Başkanı Yardımcısı ve Para Politikası Kurulu üyesi Fatih Özatay

Fatih Özatay, faiz oranının tek seferde yüzde 35’e çıkarılması gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda 2650 baz puanla en yüksek artış bekleyen iki isimden biri olan Özatay, eğer üç kademede artırılacaksa, en azından bu toplantıda yüzde 25’e çıkarılması gerektiğini belirtti.

Marbaş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru

En yüksek artış bekleyenlerden bir diğer isim olan Soner Kuru, yüzde 35 tahminini paylaştı.

ODTÜ Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Atılım Murat

Faizde yüklü bir artırım öngörmediğini ve bir anda sert bir şekilde yükseltilmesinin faturasının da ağır olacağını işaret eden Murat, yüzde 15 beklentisini paylaştı. Gelecek yıl yapılacak yerel seçimlere kadar da ekonomi politikalarında köklü bir değişim beklemediğini aktardı.

Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu

İlk etapta yüzde 18 oranını bekleyen Aslanoğlu, “Nihai nokta 30 üzeri olmalı ama ne kadar gidebilir şu anda öngöremiyorum. 25-30 arası bir noktada durabilir. Faiz koridoru uygulamasını da ciddi bir olasılık olarak düşünüyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

Deniz Yatırım Yatırım Strateji ve Araştırma Bölüm Müdürü Orkun Gödek

Orhun Gödek ise artışın tek toplantıda mı yoksa bir-iki toplantıda mı yapılacağından emin olmadığını fakat swapların oluştuğu yüzde 20-25 aralığına taşınmasını beklediğini söyledi.

Bu arada TCMB Başkanı Gaye Erkan, bugün Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyesi bankalarla gerçekleştirecekti. Dün gece Bloomberg HT’nin geçtiği bir habere göre söz konusu toplantı 23 Haziran’a ertelendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın