Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdal Sağlam: Şimşek TÜSİAD ve Bankacılardan Sabır İstemiş

Bakan Şimşek'in dün gerçekleştirdiği iki önemli toplantının ayrıntıları bugün ekonomi yazarı Erdal Sağlam tarafından aktarıldı. Bankacıların istekleri ise dikkat çekti. İşte detaylar...
Erdal Sağlam: Şimşek TÜSİAD ve Bankacılardan Sabır İstemiş
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) yönetimiyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantılar sonrasında yetkililerden açıklama gelse de görüşmelerin detayları merak edildi. Konuya dair ayrıntılar aktarıldı.

10Haber’in ekonomi yazarı Erdal Sağlam’ın bilgi aldığı yetkililerin aktardıklarına göre Bakan Şimşek, yönetim kurulu üyelerinden sabır istedi. Şimşek’in yapılması gerekenlerin zaman alacağını belirttiği, “Keşke yerel seçimler yarın olup bitseydi.” ifadelerini kullandığı bildirildi.

Ayrıca Bakan Şimşek’in toplantıya yalnız katıldığı ve ekonomi yönetiminden kimsenin olmadığı aktarıldı.

“Şimşek Gelecek Hafta 4 Bakan Yardımcısı Atayabilir”

Hem TÜSİAD’ın hem de TBB’nin bir an önce yeni ekonomi yönetimi kadrolarının oluşturulmasını istedikleri bildirildi. Şimşek’in ise gelecek hafta 4 bakan yardımcısı atanacağını belirttiği kaydedildi.

Erdal Sağlam’ın aktardığı bilgilerde şu ifadeler yer aldı:

GCM Yatırım Banner

“Bakan Şimşek, ‘kaygılanmayın BDDK ve Merkez Bankası uyumlu çalışacak. Bunu yakında göreceksiniz.’ şeklinde konuşmuş. Bankacılar özellikle mevduattaki TL dönüşüm oranının artmasının bankaları çok zor durumda bıraktığını bu sorunun çok acil çözülmesi gerektiğini söylemişler. Ayrıca bankacılar en azından acil bir karar alıp, toplam mevduatlardaki TL ve yabancı para oranlarının yüzde 50 yüzde 50 olarak belirlemesini istemişler. Bankacılar Merkez Bankası başkanı Hafize Gaye Erkan’ı tanımadıklarını söylemiş. Şimşek ise bir toplantı ayarlayacağını belirtmiş.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.