Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek TÜSİAD ile Görüştü! İlk Açıklama Geldi

Bugün Bakan Şimşek ile bir araya gelen TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan'dan ilk açıklama geldi. Detaylar haberde...
Bakan Şimşek TÜSİAD ile Görüştü! İlk Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) yönetimiyle bir araya geldi. Basına kapalı olan görüşme sonrasında Bakan Şimşek’ten herhangi bir açıklama gelmezken, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan’dan konuya dair açıklama geldi.

YİK toplantısında konuşan Özilhan, Bakan Şimşek’le bir araya gelerek tespit ve önerileri paylaştıklarını kaydetti. Açık ve samimi bir toplantı gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Özilhan, Bakan Şimşek’in çalışmaları tamamladıktan sonra ortaya koyacağı programın makro istikrara katkı sağlamasını beklediklerini dile getirdi. Yeni ekonomi yönetimi ile ekonomik istikrarın kısa sürede tesis edilmesini temenni ettiklerini söyledi.

“Ekonomide Son 10 Yılın En Zor Dönemi Yaşanıyor”

Ekonomik istikrarın kısa sürede temin edilmesi istediklerini dile getiren TÜSİAD YİK Başkanı Özilhan, ekonominin hızlı bir büyüme trendine girmesini temenni ettiklerini aktardı.

Yeni reformlarla birlikte bu büyümenin gerçekleşebilecek adımlarının atılabileceğine inandıklarını kaydetti. Özilhan, ekonomide son 10 yılın en zor döneminin yaşandığını kaydederek ihracatın yenilendiğini, cari açığın arttığını ve net rezervlerin eksildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bütçe açığının büyüdüğünü ve hayat pahalılığı satın alma gücünü düşürdüğünü kaydetti. Politika faiz oranının düşük olmasına rağmen yatırım canlanmadığını belirten Özilhan, TL’nin değer kaybettiğini yabancı yatırımcının gelmediğini bildirdi. Uzun süredir ilk defa ikiz açık yaşandığını ekledi.

Ayıca bugün TÜSİAD ile toplantı gerçekleştiren Bakan Şimşek, saat 14.30’da Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimiyle bir araya gelecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.