Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Erkan Bankacılarla Buluştu: Fiyat İstikrarı Vurgusu

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türkiye Bankalar Birliği yönetimi ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.
TCMB Başkanı Erkan Bankacılarla Buluştu: Fiyat İstikrarı Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, bugün Türkiye Bankalar Birliği yönetimi ile bir araya geldi. Buluşmanın ardından açıklamalarda bulunan Erkan, fiyat istikrarına vurgu yapan ifadeler kullandı.

Erkan görüşmenin çok verimli olduğunu ve TBB yönetiminin sorunlarını ve makro ihtiyati çerçeveyi sadeleştirme sürecindeki taleplerini ilettiğini söyledi.

Erkan açıklamasında, “Hükümetimizin belirlediği ekonomik hedefler doğrultusunda enflasyonla mücadele etmek için tüm ekonomik birimlerimiz kollarını sıvamıştır. Bunu istikrarlı ve kararlı bir şekilde, hedefe yönelik bir şekilde yapacağımızdan eminim.” ifadelerini kullandı.

Erkan: Enflasyonla Mücadele Edeceğiz

Fiyat istikrarının finansal istikrar için çok önemli olduğunu aktaran Erkan, “Hem fiyat istikrarını hem finansal istikrarı sağlayarak enflasyonla mücadele edeceğiz.” diye konuştu. TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Çakar ise “Hep beraber daha iyi sonuçlar alacağız” açıklamasında bulundu.

TCMB dün Erkan başkanlığında gerçekleştirdiği para politikası toplantısında, 650 baz puanlık faiz artırım kararı aldı. Bu karar politika faizini yüzde 8,5 seviyesinden, yüzde 15’e taşıdı. Merkez bankası 27 ay sonra ilk kez faiz artırım kararı almış oldu.

GCM Yatırım Banner

Toplantı sonrası kurul tarafından yapılan açıklamada, küresel ekonomide enflasyonun düştüğü ancak oranların uzun dönem ortalamaların üzerinde seyrettiği vurgusu yer aldı. TCMB enflasyonda iyileşme sağlanana kadar tüm araçların kullanılacağı mesajını verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.